Маніпуляція: В Німеччині вимагають повернути допомогу

Фактчек Редакція - 18 Листопада 2022 | 11:09

Станом на перше листопада 2022 року понад 1 млн біженців виїхало з України до Німеччини з початку повномасштабного вторгнення РФ. Своєю чергою Німеччина не лише прийняла українців і надала тимчасовий захист, ще й виділила соціальну допомогу, безплатну шкільну освіту, соціальне житло та інші пільги.

Чи дійсно в Німеччині закрили соціальну програму для українських біженців та вимагають повернути навіть вже отриману допомогу, з’ясовували фактчекери з Gwara Media.

Що сталося?

До нашого бота Perevirka надійшли запити від схвильованих користувачів. Згідно зі знайденою ними інформацією, українські біженці в Німеччині ніби-то повинні повернути вже надану їм фінансову допомогу. Дописи про такі вимоги наразі мають великий розголос у ТіkTok та Instagram. Ми взялися перевірити по одному допису зі згаданих соцмереж.

Аналіз

Відео з ТікТок

Перший випадок — це відео з соціальної мережі TikTok на якому автор вказує на те, що його попросили повернути всі «пособія». У кадрі зображується отриманий документ, після чого великим планом показується безпосередньо сума, що начебто підлягає поверненню – 1490,19 євро.

Колаж Gwara Media

На відео можна розгледіти, що Фрау отримала Bescheid über die Einstellung und Rückforderung von Leistungen nach dem Asylbewerderleistungsgesetz1, що перекладається як «Повідомлення про припинення та повернення пільг відповідно до Закону про пільги шукачів притулку». Повідомлення надійшло від служби соціального забезпечення міста Франкфурт-на-Майні.

Інформація у «шапці» показує, що цей лист підготовлено відділом, який займається допомогою при втраті та пошуку житла.2 Далі з тексту можемо частково зрозуміти, що з якоїсь дати в чомусь не було потреби, тому грошову допомогу отримано неправомірно.3 Відповідно, на думку соціальної служби жінка має повернути надлишково сплачені їй кошти, які вона отримала незаконно.4

Що ж сталося насправді? Чому ці виплати незаконні та мають бути повернені?

Загалом є декілька варіантів щодо причин виникнення цієї події, але для початку звернемось до законодавства Німеччини й з’ясуємо, як воно застосовується стосовно українських біженців.

Біженці з України є першими і єдиними, хто потрапив під дію статті 24 Закону про проживання з моменту створення цього положення понад 20 років тому, яка була розроблена відповідно до Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року (тієї самої, завдяки якій українці можуть отримувати тимчасовий захист у країнах Європи).

Соціальні пільги, які отримували українські біженці в Німеччині спочатку виплачувалися відповідно до AsylbLG, а вже від 1 липня 2022 року повинні нараховуватись відповідно до Соціального кодексу Німеччини (Sozialgesetzbuch).

Обидва закони передбачають виплату базової допомоги, оплату оренди житла, допомогу на дітей тощо. У будь-якому випадку передумовою отримання допомоги є ідентифікація особи та декларування її активів і доходів, що безпосередньо впливає на розрахунок базової допомоги.

До таких активів входить рухоме та нерухоме майно, будь-які гроші та їх еквіваленти, включаючи всі банківські рахунки, володіння частками акцій компаній, грошові надходження: заробітна плата, пенсії, стипендії тощо. При маніпулюванні цими даними соціальна служба може вимагати повернення наданих грошових пільг.

Отже, повертаючись до нашого відео, соціальна служба могла вимагати повернення допомоги з таких причин:

  • Приховування активів чи доходів або маніпуляції з ними при поданні заявки на отримання допомоги та приведенні власних активів. 
  • Помилка, яку допустила сама соціальна служба коли призначалась допомога (таке також можливо), що призвело до надмірної виплати коштів на користь отримувача;
  • Зміна власних економічних умов, яка призвела до збільшення активів чи доходів і не була повідомлена органу-розпоряднику. Причиною, серед іншого, може бути зміна житлових умов або працевлаштування.

Оскільки лист надійшов саме від відділу, що займається питаннями житла, то ми маємо саме третій варіант причини прохання повернути допомогу. Тобто, власниця даного листа має повернути грошову допомогу у зв’язку зі зміною житлових умов, до яких належить: проживання безплатно у помешканні або неповідомлення про працевлаштування і подальше отримання допомоги на оплату житла.

Відео з Instagram

У цьому випадку маємо значно менше інформації. Виходячи з того, що можна розгледіти на скріншоті з Instagram ми ніяк не можемо підтвердити коментар автора, оскільки інформації про прохання повернути допомогу там немає.

Колаж Gwara Media

Одразу зазначимо, що ми намагалися знайти сторінку автора у соціальних мережах або ж інші фото даної історії, проте таких немає. Натомість нам вдалося знайти коли вперше з’явилася ця світлинасаме у російських ЗМІ.

скріншот

Так, зі світлини, що надійшла на перевірку можемо розгледіти декілька словосполучень, на основі яких можливо буде зробити певні припущення ”ваша поведінка на території..”1, “покинути до 18.11.2022”2, ”(ймовірно «призначена») допомога скасовується”3, “передусім у розмірі 449 євро”4.

Насправді такий лист міг отримати хто завгодно і з будь-яких причин. За даними з сайту Федерального уряду Німеччини – 449 Євро це сума соціальної допомоги або допомоги по безробіттю, що призначається для однієї дорослої особи, яка не перебуває у шлюбі. 

Оскільки інформації недостатньо для детального аналізу, ми відповідно не можемо визначити що саме сталося. Проте, з наявних джерел зрозуміло, що скасовується допомога з певних причин, серед яких може бути отримання роботи чи призначення іншого виду допомоги.

Що ж насправді?

По-перше, звісно Німеччина не припиняє допомагати біженцям з України, і українці й надалі можуть без візи в’їжджати до цієї країни та перебувати там на законних підставах. Однак, введені невеличкі зміни:

  • По-перше, ті особи, які на 01.09.2022 року перебувають на території Федеративної Республіки Німеччина понад 90 днів, мають в обов’язковому порядку до 01.09.2022 року подати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування відповідно до § 24 Закону про перебування на території Німеччини. Станом на зараз тимчасовий захист терміном до 2-х років дають українцям, які перебували в Україні до 24 лютого, а також найближчим членам їхньої родини.
  • По-друге, соціальні виплати у Німеччині здійснюються центрами працевлаштування (Jobcenter). Їх розмір залежить від ситуації, у якій опинилася людина. Також передбачені виплати на дітей, крім цього, соціальна служба в залежності від ситуації допомагає з оплатою житла, його облаштуванням, купівлею одягу, засобів гігієни тощо.
  • По-третє, можливі причини вимоги повернення допомоги, що ви отримуєте, дуже індивідуальні, і не можна узагальнювати якісь окремі випадки. Тим більше які надані від невідомих осіб з заблюреними деталями, без пояснень тощо.

Висновок

Отже, якщо наразі маєте статус тимчасового захисту в іншій країні, то важливо детально ознайомлюватись з умовами та відповідними нормами законів під дію яких ви підпадаєте. Тоді не прийдеться формулювати хибне враження, про дружню країну що з початку повномасштабного вторгнення надала прихисток 1 019 789 шукачам притулку з України.

Зі свого боку, хочемо звернемо увагу, що подібні відео та фото у соціальних мережах створюються в рамках просування одного з найпоширеніших наративів: «Україна Заходу не потрібна». Саме цей наратив згідно з нашим дослідження, посів перше місце серед хвиль дезінформації літа – осені 2022 року, а отже є таким що надпотужно просувається російською пропагандою. І відбувається це насамперед через подібні пости про приниження, виселення українських біженців та вимоги повернення отриманої допомоги.

Традиційно нагадуємо: аби не піддаватися впливу російської пропаганди надсилайте новини, які викликають у вас сумніви у фактчек-бот «Перевірка». Там ми намагаємося якомога повніше розкрити питання, що вас хвилюють.

Над матеріалом працювали: Даша Коваленко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.