Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

12.09.2023

Фейк. Речниця сил ТрО підтримала мобілізацію жінок

В мережі поширили нібито листування з речницею ТрО Сарою Ештон-Сірелло, де йдеться про мобілізації жінок. У скриншоті на питання, чи треба жінкам служити та чи чекати на оголошення мобілізації жінок, спікерка дає ствердну відповідь.

«Звичайно, жінки повинні служити в армії. Я жінка і я військова – це абсолютно нормально. Це позитивний крок до гендерної рівності», – нібито відповідає речниця.

Фейкороби Telegram-каналу «Первый Харьковский» дописують, що це підтверджує невипадкове призначення Ештон-Сірелло на посаду речниці. Через те, що спікерка є трансгендеркою, пропагандисти стверджують, що вона потрібна лише для того, щоб з «чоловічої» точки зору агітувати жінок до вступу в армію.

Чи насправді це так — читайте в нашому матеріалі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

12.09.2023

Фейк. Російська Православна Церква (РПЦ) канонізувала Євгена Пригожина

31 серпня 2023 до нашого чат-бота «Перевірка» надійшли запити щодо дослідження справжності фото, де церковні служителі тримають ікону із Пригожиним. На цій іконі нібито зображено ватажка ПВК «Вагнер» з кувалдою в руках.

Нагадаємо, що згідно з офіційною позицією російської влади, Євген Пригожин загинув у авіакатастрофі 23 серпня.

Чи дійсно існує така ікона – читайте в нашому матеріалі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

13.09.2023

Маніпуляція. У Люботині з’явилося величезне кладовище військових ЗСУ

16 серпня Telegram-канал «Z 105-й полк НМ ДНР: сводки с ЛБС и не только» поширив відео, де демонструється кладовище з великою кількістю могил та українськими прапорами. Автори допису стверджують, що ці кадри нібито були зняті у місті Люботин Харківської області.

В описі до відео пропагандисти зазначають:

«Місцеві дивуються, яким чином у місті з населенням лише 20 тисяч може виникнути таке величезне кладовище загиблих зольдатенів ЗСУ?!!! Тепер от, замислюються стосовно реальної кількості втрат України…»

Читайте розбір цієї маніпуляції на нашому сайті.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

13.09.2023

Фейк. Карикатура Зеленського на обкладинці Franc Tireur

До нас у бот «Перевірка» надійшов запит на правдивість інформації стосовно нової обкладинки французького видання Franc Tireur. Нібито там розміщено карикатуру на Володимира Зеленського, що стоїть біля «будинку» з тіл українських військових, та підписом:

«Будинок, який збудував Зеленський. 400 тисяч цеглин для архітектора нової України».

Новину про обкладинку оприлюднили проросійські Telegram-канали «КБ +18», «ГАСПАРЯН», «МЕТАМЕТРИКА» та інші подібні ресурси. В цілому публікації переглянуло близько 295 тисяч користувачів.

Ми дослідили обкладинку та з’ясували, що вона несправжня. Як нам це вдалося з’ясувати — читайте за посиланням.

Читайте також:

  • Дайджест. Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків, які незаконно виїхали з країни, а Київстар розкриває реальні втрати українських військових. Фейкотня 04.09 – 10.09
  • Дайджест. Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії, а МЗС України вимагають мобілізувати до лав ЗСУ росіян з ЄС. Фейкотня 31.07 – 06.08
  • Маніпуляція. В Нідерландах школярам пропонують обрати собі стать

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!