Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

12.09.2023

Фейк. Речниця сил ТрО підтримала мобілізацію жінок

В мережі поширили нібито листування з речницею ТрО Сарою Ештон-Сірелло, де йдеться про мобілізації жінок. У скриншоті на питання, чи треба жінкам служити та чи чекати на оголошення мобілізації жінок, спікерка дає ствердну відповідь.

«Звичайно, жінки повинні служити в армії. Я жінка і я військова – це абсолютно нормально. Це позитивний крок до гендерної рівності», – нібито відповідає речниця.

Фейкороби Telegram-каналу «Первый Харьковский» дописують, що це підтверджує невипадкове призначення Ештон-Сірелло на посаду речниці. Через те, що спікерка є трансгендеркою, пропагандисти стверджують, що вона потрібна лише для того, щоб з «чоловічої» точки зору агітувати жінок до вступу в армію.

Чи насправді це так — читайте в нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

12.09.2023

Фейк. Російська Православна Церква (РПЦ) канонізувала Євгена Пригожина

31 серпня 2023 до нашого чат-бота «Перевірка» надійшли запити щодо дослідження справжності фото, де церковні служителі тримають ікону із Пригожиним. На цій іконі нібито зображено ватажка ПВК «Вагнер» з кувалдою в руках.

Нагадаємо, що згідно з офіційною позицією російської влади, Євген Пригожин загинув у авіакатастрофі 23 серпня.

Чи дійсно існує така ікона – читайте в нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

13.09.2023

Маніпуляція. У Люботині з’явилося величезне кладовище військових ЗСУ

16 серпня Telegram-канал «Z 105-й полк НМ ДНР: сводки с ЛБС и не только» поширив відео, де демонструється кладовище з великою кількістю могил та українськими прапорами. Автори допису стверджують, що ці кадри нібито були зняті у місті Люботин Харківської області.

В описі до відео пропагандисти зазначають:

«Місцеві дивуються, яким чином у місті з населенням лише 20 тисяч може виникнути таке величезне кладовище загиблих зольдатенів ЗСУ?!!! Тепер от, замислюються стосовно реальної кількості втрат України…»

Читайте розбір цієї маніпуляції на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

13.09.2023

Фейк. Карикатура Зеленського на обкладинці Franc Tireur

До нас у бот «Перевірка» надійшов запит на правдивість інформації стосовно нової обкладинки французького видання Franc Tireur. Нібито там розміщено карикатуру на Володимира Зеленського, що стоїть біля «будинку» з тіл українських військових, та підписом:

«Будинок, який збудував Зеленський. 400 тисяч цеглин для архітектора нової України».

Новину про обкладинку оприлюднили проросійські Telegram-канали «КБ +18», «ГАСПАРЯН», «МЕТАМЕТРИКА» та інші подібні ресурси. В цілому публікації переглянуло близько 295 тисяч користувачів.

Ми дослідили обкладинку та з’ясували, що вона несправжня. Як нам це вдалося з’ясувати — читайте за посиланням.

Читайте також:

  • Дайджест. Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків, які незаконно виїхали з країни, а Київстар розкриває реальні втрати українських військових. Фейкотня 04.09 – 10.09
  • Дайджест. Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії, а МЗС України вимагають мобілізувати до лав ЗСУ росіян з ЄС. Фейкотня 31.07 – 06.08
  • Маніпуляція. В Нідерландах школярам пропонують обрати собі стать

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!