Російська пропаганда поширює тезу, що в Україні готується масова мобілізація жінок. Таким чином просувається наратив «Україна програє війну». Цього разу ми розібрали фейк стосовно заклику спікерки Сил територіальної оборони, Сари Ештон-Сірелло, до служби жінок в армії.

Що сталося?

В мережі поширили нібито листування з речницею ТрО Сарою Ештон-Сірелло, де йдеться про мобілізації жінок. У скриншоті на питання, чи треба жінкам служити та чи чекати на оголошення мобілізації жінок, спікерка дає ствердну відповідь.

«Звичайно, жінки повинні служити в армії. Я жінка і я військова – це абсолютно нормально. Це позитивний крок до гендерної рівності», – нібито відповідає речниця.

Фейкороби Telegram-каналу «Первый Харьковский» дописують, що це підтверджує невипадкове призначення Ештон-Сірелло на посаду речниці. Через те, що спікерка є трансгендеркою, пропагандисти стверджують, що вона потрібна лише для того, щоб з «чоловічої» точки зору агітувати жінок до вступу в армію.

Цю інформацію також поширювали пропагандистські Telegram-канали «Шейх Тамир», «Осташко! Важное», «Отряд Ковпака», «Жанна Рябцева (прямо из Госдумы)» та інші  ресурси. Разом публікації набрали більше 250 тисяч переглядів.

Ми перевірили цю інформацію та з’ясували, що зазначене листування є фейковим.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Листування в Instagram

Для встановлення достовірності, ми звернулися до самої спікерки.

Для цього ми знайшли посилання на сторінку речниці у соцмережі X (Twitter). Сара розмістила його на власній верифікованій сторінці у Instagram.

Ми запитали у спікерки про правдивість скриншоту, що шириться мережею. Вона відповіла, що він є результатом фоторедагування. 

«Минулого вечора я повідомила свій підрозділ про цей фейк, що поширюється. А також Управління стратегічних комунікацій», – прокоментувала цей ситуацію речниця сил Територіальної оборони.

Сара надала нам докази своїх звернень до Управління стратегічних комунікацій та команди Медіа-студії ТРО.

Також на сторінці речниці у X (Twitter) нам вдалось знайти публікацію, де Сара пояснює, що цей скриншот є фейковим.

Мобілізація жінок

З 1 жовтня 2023 року жінки, що мають медичну чи фармацевтичну спеціальність підлягають обов’язковому військовому обліку. Це передбачено Наказом «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313».

Проте, як зазначають у Сухопутних військах ЗСУ, долучення до обліку не означає мобілізацію жінок-медиків. Йдеться про узагальнення даних стосовно фахівців медичних спеціальностей.

Для жінок інших професій, споріднених з військово-обліковими спеціальностями, така реєстрація є добровільною.

Тому наразі в Україні про масову мобілізацію жінок не йдеться. 

Звертаємо увагу, російська пропаганда поширює фейки про тотальну мобілізацію жінок вже тривалий час. У липні 2022 року подібну вигадку спростували у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Висновок: фейк

Читайте також:

  • Маніпуляція. Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків, які незаконно виїхали з країни
  • Фейк. Командир 123-ої бригади ТрО видав наказ облаштувати крематорії для українських військових
  • Фейк. Київстар розкриває реальні втрати українських військових

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!