Після заяв представників влади щодо примусового повернення чоловіків із закордону мережею почали ширитися чутки, домисли та викривлені трактування подій. Так, деякі ЗМІ та Telegram-канали повідомили, що Польща вже почала «повертати» Україні чоловіків, які незаконно виїхали з країни після початку повномасштабного вторгнення РФ. Чи справді це так — читайте в нашому дослідженні.

Що сталося? 

На початку вересня в українському інфопросторі почала стрімко поширюватися новина, що Польща нібито екстрадує чоловіків, які незаконно перетнули кордон.

Здебільшого такі дописи посилаються на матеріал польського видання «Rzeczpospolita». 

Проте ресурс «Адвокат Права» звернув увагу на додаткові умови:

«Україні, аби екстрадувати чоловіків призовного віку, необхідно видати міжнародний ордер на арешт кожного з них».

Також цю інформацію активно почали розповсюджувати й російські інформаційні ресурси, але під іншим кутом. Так, автори каналу «Zлой Пруф» вважають:

«Нащо гинути полякам, якщо можна вигнати хохлів?» 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аби розібратися з цією маніпуляцією, ми хронологічно відтворили події, які передували новині.

30 серпня Президент України Володимир Зеленський на черговому засіданні РНБО доручив правоохоронцям перевірити обґрунтованість рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби з 24 лютого 2022 року.

«За результатами перевірки будуть зроблені висновки щодо тих осіб, які на основі сфальшованих рішень ВЛК виїхали за кордон за час від початку повномасштабної агресії… Усіма випадками, коли рішення явно безпідставні та незаконні, мають зайнятися правоохоронці», — йдеться у дописі в офіційному Telegram-каналі президента.

Засідання РНБО від 30.08.2023 Фото: ОПУ
Засідання РНБО від 30.08.2023 Фото: ОПУ

31 серпня в ефірі телемарафону «Єдині новини» народний депутат Давид Арахамія заявив:

«Військовозобов’язаних українців, які покинули Україну за підробленими довідками про непридатність до служби, можуть екстрадувати додому. Для цього Україна може звернутися до інших країн з проханням екстрадиції».

За його словами, спочатку будуть проводити попередній аналіз, який займатиме декілька місяців. Якщо хтось корумпував посадовця, то, згідно із законодавством, відповідальність несуть обидві сторони. Правоохоронці будуть працювати над тим, аби легалізувати докази й висувати обвинувачення.

3 вересня представник президента у ВРУ Федір Веніславський в ефірі телемарафону «Єдині новини» повідомив, що екстрадиція чоловіків, які виїхали з України за купленими довідками військово-лікарської комісії, є юридично можливою.

Нардеп зазначив, що для екстрадиції громадянина України з території інших держав необхідно, аби було зареєстроване кримінальне провадження, а конкретна особа — отримала статус підозрюваного у кримінальному діянні.

Федір Веніславський
Федір Веніславський

4 вересня саме в контексті заяви Володимира Зеленського та Давида Арахамії польське видання «Rzeczpospolita» оприлюднило статтю, у якій надали дані Штабу Прикордонної служби Польщі. Згідно з ними, з 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2023 року:

  • до Польщі в’їхали майже 2,87 мільйона громадян України у віці 18-60 років,
  • виїхали з Польщі – майже 2,8 мільйона українців.

«Тобто у Польщі залишається близько 80 тисяч українців, які потенційно підлягають мобілізації в Україні. Скільки з них справді відповідали вимогам звільнення – невідомо», — зазначила речниця штабу прикордонної служби лейтенантка Анна Міхальська.

За словами речника Головного управління поліції Польщі Маріуша Царки, Україна має оформити міжнародний ордер на арешт кожного, хто виїхав. 

«У разі, якщо ми затримаємо такого іноземця, наприклад, для простої перевірки на дорозі, наша система KSIP (Інформаційна система Національної поліції) покаже, що ця особа переслідується прокуратурою України, тому що там є дані Інтерполу. Ми затримуємо таку особу та повідомляємо в прокуратуру. Чи людину екстрадують, вирішує польський суд».

Також у статті нагадали, що, згідно з даними Прикордонної служби, Польща справді екстрадувала з країни низку українських громадян, які займалися незаконним переправленням людей до Європи.

Отже, в українському інфопросторі тема процедури екстрадиції чоловіків, які незаконно виїхали з країни, дійсно активно обговорюється представниками влади. Проте, згідно з чинним міжнародним законодавством:

  • Необхідно реєструвати кримінальне провадження щодо конкретних осіб, аби ця особа набула статусу підозрюваного у кримінальному діянні;
  • Щодо кожного затриманого українця, який є підозрюваним у кримінальній справі, питання його повернення в Україну вирішуватимуть через польський суд;
  • Нині дійсно існує низка випадків щодо екстрадиції українських громадян, проте вони не носять масового характеру і стосувалися переправлення людей до Європи.

Висновок: Маніпуляція

Над матеріалом працювали: Юліана Топольник, Назар Гламадза

Читайте також

  • Маніпуляція. В українських школярів погіршилася успішність через «українізацію»;
  • Фейк. Безплатне тестування на ВІЛ для військовослужбовців в медцентрі «Доктор Харків»;
  • Фейк. Інтимні послуги від «українських біженок» на польських сайтах пошуку роботи.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!