Сьогодні, 8 липня, у Варшаві Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском. Вони підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Польщею. Про це повідомили в Офісі Президента.

Відтепер Польща зобов’язана продовжувати підтримку України протягом десяти років дії цього документа.

«Ви завжди можете розраховувати на нас у своїй боротьбі», — звернувся до українців Туск у своєму Інстаграмі.

Що ще передбачає ця Угода?

  • Польща має розглянути можливість передачі Україні принаймні однієї додаткової ескадрильї МіГ-29 (щонайменше 14 винищувачів). 
  • Документ уперше, з-поміж уже підписаних двосторонніх безпекових угод, передбачає можливість перехоплення Польщею ракет і дронів у повітряному просторі нашої країни, випущених у їх напрямку. 
  • Йдеться про створення «українського легіону» – підготовка особового складу Сил безпеки і оборони України на території Польщі, приєднатися до якого зможуть громадяни України, які тимчасово проживають у Польщі та інших державах. 
  • Містить блок щодо співробітництва в оборонній промисловості, зокрема розміщення виробництв польських оборонних компаній в Україні та вивчення додаткових можливостей спільного оборонного виробництва. 
  • Польща продовжуватиме роботу логістичного хабу POLLOGHUB та використання потенціалу ЛитПолУкрбригу задля посилення ЗСУ.
  • Посилення співпраці в невійськовій сфері, зокрема у розвідці, кібербезпеці, морській та інформаційній безпеці, захисті критичної інфраструктури. 
  • Окремі блоки угоди стосуються економічного відновлення й відбудови, прикордонної інфраструктури та розвитку транзитного потенціалу.
  • Політичне співробітництво містить питання євроінтеграції, реалізації Української формули миру, санкцій, відшкодування збитків Україні, а також притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини. 

Документ підписаний на підставі виконання Спільної декларації G7 про підтримку України, яку ухвалили у Вільнюсі 12 липня 2023 року. 

Щодо можливості передачі систем ППО, потребу яких особливо підереслив Президент, інформації нема.

Зазначається, від початку повномасштабного російського вторгнення Польща надала Україні 44 військові пакети різних видів озброєння та боєприпасів на понад 4 млрд євро. Цього року вона передасть ще декілька таких пакетів, що саме ними передбачено — невідомо.

Нагадаємо, Україна вже уклала 21 двосторонню безпекову угоду: із Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією, Японією, США, ЄС, Естонією, Литвою та Польщею (відсьогодні). Це означають гарантії у допомозі від країн ЄС. Тепер не потрібно домовлятися про військову підтримку через двосторонні переговори або на міжнародних майданчиках. 

Читайте також