Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Україна «приховує» список загиблих у Бучі

Фейк. Під час прес конференції 24 жовтня міністр закордонних справ рф сергій лавров заявив, що не отримав жодної реакції на запит до Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, щоб він надав список осіб, які загинули у березні в українському м. Буча. 

Ти самим, лавров зробив висновок, що оскільки Україна демонструючи тіла людей як «свідчення злочинів» російських військових, приховує даний список, то їй є що приховувати. 

Проте, не дивлячись на те, що наразі ще триває процес ідентифікації тіл осіб загиблих у Бучі. Україна вже оприлюднила деяку інформацію щодо кількості загиблих.

Отже, за повідомленням прес-служби поліції Київської області станом на 13 вересня було виявлено 422 вбитих мирних мешканців, які померли під час російської окупації з причин, що встановлюються. 

Наразі на місці подій працюють багато іноземних слідчих, які допомагають українцям фіксувати всі злочини росіян для передачі до Міжнародного трибуналу.

Також, частину прізвищ вбитих росіянами людей вже можна знайти у відкритому доступі на сайті Бучанської ритуальної служби.

Україна вступить до НАТО у складі Польщі 

Фейк. У мережі з’явилася інформація про те, що Україна, щоб вступити в НАТО, планує реалізувати «хитрий» план. Для цього, їй нібито потрібно підписати конфедеративну угоду з Польщею, яка є членом Північноатлантичного Альянсу. 

Після підписання даного договору, польські збройні сили займуть частину території України,  втягнувши тим самим Польщу та НАТО у війну проти росії.

Однак, це неправда.

Ці «стратегічні фантазії» російських пропагандистів спростували фактчекери «Детектора брехні».

Зазначимо, що тема «конфедеративної угоди України з Польщею» корелює з наративом рф про анексію Польщею території на заході України, який пропагандисти реалізують в різних формах.

Вірш Шевченка «із майбутнього»

Фейк. 25 жовтня у фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА» надійшов запит у вигляді зображення українського поета Тараса Григоровича Шевченка, на якому були надруковані слова вірша нібито його авторства.

Це неправда та наклеп на ім’я видатного українця.

Насправді, дані слова є передостаннім стовпчиком вірша костянтина фролова-кримського під назвою «Україна», написаного за даними сайту «Стихи.ру» 17.06.2014.

Окрім того, про опис сучасних подій, що описані у вірші, свідчить, як дата його написання, так і зміст та стилістика. Трагічні події в с.Хатині та Бабиному Яру відбулися вже після смерті Тараса Шевченка.

Курячі яйця подорожчали через те, що всі корми для курей вивезли до Європи

Фейк. В соцмережах та форумах поширили інформацію про те, що в стрибок цін на яйця в Україні зумовлений тим, що нібито годувати курей на птахофабриках немає чим – все зерно вивезено до Європи.

Ціна яєць на полицях магазинів протягом останніх 2 тижнів дійсно зросла. Однак, причина цього аж ніяк не пов’язана з твердженням про «вивезення кормів». Детально у ситуації розібралися фактчекери Stopfake.

Зазначимо лише, що як зазначено у дослідженні, до основних факторів, що зумовили активний приріст цін на яйця, належать сезонність, поголів’я птахів, збільшення витрат на корми, енергоносії, оплата праці, ветеринарні препарати та інші витрати.

Нова обкладинка Charlie Hebdo присвячена блек-ауту в Україні

Фейк. 21 жовтня пропагандистські канали в Telegram почали публікувати дану обкладинку «Charlie Hebdo», яка нібито присвячена зникненню електрики на території України. Про це повідомляють російські пропагандистські телеграм-каналів, зокрема «Шептун»,«Шкварка News» та інші.

Проте, даного випуску немає в архіві журналу. Попередній випуск був 19 жовтня, а наступний повинен був бути 26 жовтня. 

Також номер журналу не є характерним для даного випуску. Саме цей, як спецвипуск, повинен бути під номером 102, а не під номером 1579. Такі номера мають лише звичайні випуски.

Перевіривши обкладинку, ми знайшли на ній  ознаки фоторедагуванн. Зворотній пошук за фото теж не дав результатів. Тож, можемо констатувати, що ця обкладинка є фейковою

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.