Українських жінок не мобілізують до лав Сил оборони України. Це — черговий фейк, який поширили проросійські медіа. Серед них, зокрема, Readovka, сайти bloknot.ru, newsua.ru та інші — наприклад, сайт vikendi.net, який ведеться англійською.

Суть справи

Протягом останніх трьох днів російська пропаганда поширює інформацію про те, що всіх жінок в Україні планують мобілізувати до Збройних Сил. Одні це стверджують:

“В Україні готується мобілізація жінок з метою “безперебійного поповнення втрат особового складу” ЗСУ”, – пишуть пропагандисти з bloknot.ru.

Інші, зокрема, телеграм-канал Readovka, пишуть про це, посилаючись на чутки.

“Ходять чутки, що готується мобілізація українських жінок”, — публікують адміністратори каналу.

“Безглузде вмирання в Україні заради порятунку мільярдів Джорджа Сороса та інтересів США триває. Очевидно, фактична кількість загиблих з української сторони набагато більша, ніж визнають. Для того, щоб взагалі протистояти росіянам, зараз мобілізуватимуть і жінок. Чи є вони матерями з дітьми, не має значення. Це могло б перевершити жорстокість диктаторів у Другій світовій війні”, — пише сайт vikendi.net.

Аби переконати в цьому людей, пропагандисти оприлюднили фото підробленого наказу з підписом начальника Генерального штабу Сергія Шаптали. У документі йдеться, що військкоматам необхідно підготувати списки жінок, які вже перебувають на військовому обліку, і провести мобілізацію до 15 червня. 

Фото фейкового наказу

Перш ніж перевірити цей наказ через сервіс перевірки фото Forensically, ми звернули увагу на той факт, що поставити жінок на облік треба до 31 червня 2022 року. Зазначимо, що у червні 2022 року лише 30 днів.

Сервіс перевірки фото показує, що колір паперу документу та фон тексту відрізняються між собою. Як і крива шапка наказу.

У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки України також підтвердили, що цей документ є фейком. 

“Ця інформація не відповідає дійсності, а сам документ є фейковим”, — повідомили в Центрі.

Термін воєнного стану і загальної мобілізації в Україні був продовжений до 23 серпня 2022 року. Попри оголошену загальну мобілізацію, жінки можуть бути мобілізованими лише за власною згодою, пояснив в інтерв’ю Lviv.Media начальник Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр Тіщенко.

 “Призов жінок на військову службу під час мобілізації можливий тільки за їх згодою. Законом України не передбачений обов’язковий призов жінок та й необхідності в цьому на даний час немає”, — сказав він у коментарі виданню.

Висновок

Отже, наказ про примусовий призов жінок до лав ЗСУ є черговим фейком російської пропаганди. Центр протидії дезінформації при РНБО зазначає, що він розрахований на внутрішнього споживача та має на меті створити осередки соціальної нестабільності в окремих регіонах України.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.