Які фейки розвінчала наша команда за допомогою бота ПЕРЕВІРКА цього тижня  читайте далі.

Фейк!

Українські солдати підірвали цистерну с азотом у Сєвєродонецьку

Таку інформацію поширюють російські медіа. 31 травня телеграм-канали почали публікувати відео з викидом азоту у Сєвєродонецьку, зняте нібито українськими військовими. Насправді те відео записане ще 9 квітня, коли російські військові підірвали цистерну у Рубіжному Луганської області, але звинуватили у цьому українську армію. Як це виглядало – відео з дрону оприлюднило “Радіо Свобода”.

На час вибуху на сєвєродонецькому “Азоті” завод був підконтрольний ЗСУ. росіяни намагалися відтіснити українських військових з території підприємства й активно обстрілювали промислову зону. У тому числі цистерни – про що повідомляв голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Фейк!

У Німеччині з’явились білборди від KFС з сексуальним підтекстом про українок

Перший заступник постійного представника рф при ООН дмитро полянський опублікував твіт, в якому пише про “реальне ставлення Європи до українців”. До твіту він прикріпив фото, начебто зроблене в Мюнхенському аеропорту. На знімку білборд від KFC з написом: “Chicks from Ukraine are very welcome to Germany”, що перекладається як: “Крихіток з України дуже чекають у Німеччині”. 

Насправді компанія не розміщувала таких бордів. У KFC Deutschland підтвердили, що вони не мають жодного стосунку до розповсюджених у мережі зображень. 

Були й інші спростування, наприклад, від Booking.com, логотип яких також фігурує на борді. У твіттері вони зазначили, що зображення виготовлено у фоторедакторі. А журналістка “Суспільного” Юлія Рябчун особисто відвідала вокзал Мюнхена та пересвідчилася, що такого борда там немає.

Іейковий бігборд у Мюнхені

Фейк!

На сайті ВР з’явився законопроєкт – тепер наших хлопців забиратимуть служити з 16 років

російські ЗМІ поширили заяву підозрюваного в держзраді колишнього нардепа від ОПЗЖ Іллі Киви: за його словами, Верховна Рада нібито плануює знизити призовний вік до 16 років. Крім цього, за новим законодавством в армію призиватимуть жінок, які не мають дітей. Кива також поширив скриншот цього “законопроекту”.

Водночас за номером 7333 на сайті знаходиться проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо звільнення від кримінальної відповідальності в період воєнного стану при добровільному відшкодуванні шкоди. Ми не знайшли не тільки проєкту, згаданого Кивою, а й навіть ознак обговорення зміни призовного віку в сторону зменшення, на офіційних ресурсах.

Згідно Конвенції про права дитини, особа до 18 років є неповнолітньою. Україна ратифікувала у 2004 році факультативний протокол до конвенції щодо участі дітей у збройних конфліктах. Згідно з ним держави-учасниці вживають всіх можливих заходів для того, аби військовослужбовці, які не досягли 18-річного віку, не брали прямої участі у військових діях.  

Фейк!

Втрати ЗСУ можуть сягати 200 тисяч солдат  

Українська армія стрімко відступає під тиском російських військових. Втрати ЗСУ можуть сягати сотні тисяч бійців.  Так нібито вважає колишній заступник голови Європейського командування США генерал-лейтенант Стівен Твітті. Про це пишуть російські медіа з посиланням на німецьке видання Linke Zeitung.

Ми знайшли оригінал відео, звідки взяли “цитату” генерала.

Під час дискусії на YouTube-каналі Council on Foreign Relations Твітті каже: “We hear a lot about Russian casualties, and Russian losses – we hear very little about Ukrainian losses. And keep in mind, they are losing soldiers throughout this war as well. They started approximately at 200 000 – who knows where they are today”.

Коректний переклад був би таким: “Ми часто чуємо про російські втрати і дуже мало про українські. При тому що вони також втрачають воїнів. Україна починала з приблизно 200 тисяч, але хто знає, де вони зараз?”

Наразі невідома точна кількість загиблих українських бійців. Однак українська влада неодноразово заявляла, що наші втрати у рази менші за російські. У березні Володимир Зеленський заявив, що співвідношення – один до десяти. 16 квітня в інтерв’ю CNN Зеленський говорив про орієнтовно 2 500 – 3 000 загиблих і 10 000 поранених українських військових.  

Стівен Твітті

Фейк!

Байден заявив, що Україні, можливо, доведеться віддати частину територій заради миру

Про це пишуть у російських телеграм-каналах, посилаючись на матеріал у New York Post.  

Насправді Байден наголосив на тому, що США не нав’язуватимуть Україні жодних рішень щодо миру з РФ. Київ повинен сам вирішувати щодо можливості або неможливості територіальних поступок. 

Ми знайшли цей матеріал у New York Post. У ньому репортер запитує у Президента США, чи має Україна поступатись територіями, щоб врегулювати стосунки з росією. Байден відповідає: такі питання має вирішувати сама Україна. Проте зазначає, що в якийсь момент війну доведеться врегульовувати шляхом переговорів. Але прогнозувати подальший розвиток подій Джо Байден не наважується. Лише каже, що Америка продовжує підтримувати українців.  

Як бачимо, у матеріалі немає жодного слова про те, що Україні треба віддати свої території росії. 

Фейк! 

Українська влада вирішила відключити зв’язок у Запорізькій області

Жителям Запорізької області прийшла SMS-розсилка від Ukraine@ з повідомленням: нібито РНБО ухвалила рішення відключити на Запоріжжі зв’язок.  

Зверніть увагу на назву акаунта – Ukraine@. В Україні є розсилка від Держспецзв’язку Ukraine. Не варто їх плутати. 

Природно, у  Держспецзв’язку спростували інформацію про те, що РНБО начебто вирішила припинити надання послуг українськими операторами в Запорізькій області: подібних розпоряджень рада не давала і не могла дати. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.