Немає жодних доказів, що в тимчасового окупованих містах Херсонської та Запорізької області утворюються черги за російськими паспортами. Окремі люди, які погоджуються брати ці паспорти, або колаборанти, або залякані жителі міста. Крім того, виданий паспорт не має юридичної сили. 

Інформацію про черги за російськими паспортами поширюють російські ЗМІ, такі як Новоросинформ, ТВ.звезда, Ведомости.

Що сталось?

25 травня президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощений прийом жителів Запорізької та Херсонської областей до російського громадянства. Після чого на тимчасово окупованих територіях цих областей запустили прискорену процедуру видачі російських паспортів. віце-прем’єр рф Марат Хуснуллін повідомив, що заявки на отримання паспорта подали понад 50 осіб.

11 червня у Мелітополі було видано перші 30 паспортів, про що розповів заступник начальника ГУ МВС у Запорізькій області Олексій Селіванов. В цей же день ТАСС опублікували новину: у Херсоні російський паспорт отримали 23 людини.

Російські ЗМІ намагаються створити враження, ніби жителі цих територій давно хотіли приєднатися до рф і зараз “масово” йдуть отримувати нові документи.

Володимир Сальдо — отримав паспорт рф

Спростування

Міський голова Мелітополя Іван Федоров заявив, що ці нечисельні дані взагалі нічого не говорять про бажання місцевих жителів стати громадянами рф. Окупанти залякують літніх людей, розповідаючи, що без російського паспорта вони не будуть отримувати пенсію, а комунальників звільнять з роботи. Тобто люди залишаться навіть без мінімального доходу. Таким чином рашисти створюють умови для отримання російських паспортів.

Крім того, Іван Федоров стверджує, що отримання російського паспорта не має жодної юридичної сили. Мелітопольці не збираються відмовлятись від українського громадянства. 

Між іншим, Олексій Селіванов, який зараз обіймає посаду замісника начальника Головного управління міліції у Запорізькій області, ще з 2014 року занесений до бази “Миротворець”. А з 24 лютого активно допомагає “звільняти Україну від київського режиму”.

Видання “Українська правда” також пише про те, хто бере ці паспорти. Зокрема, один з 23 осіб, що погодились взяти документ рф, — відвертий колаборант Володимир Сальдо.

Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні залишив коментар про “черги за російськими паспортами”:

“Я подивився, кого ж у цих новинах виставили в якості херсонців і мелітопольців, що нібито хочуть російські паспорти. Кілька колаборантів та люди з їхнього оточення. Що ж, це більше схоже не на чергу за паспортами, а на намагання отримати квиток, щоб втекти. Дуже показово”.

Нагадаємо, що минулого тижня телеграм-канал російського пропагандиста володимира соловйова поширив фейк, нібито 80% жителів Херсонської області хочуть отримати російський паспорт. 

Проте ця інформація не відповідає дійсності. Невідомо, звідки була взята цифра 80%, адже в області немає незалежних соціологічних центрів.

Висновок про те, що більшість жителів Херсону бажають отримати російський паспорт, зробив колаборант кирило стремоусов. Проте, він зазначив, що просто “так думає”, а от далі російські ЗМІ вже поширили новину зі словами стремоусова як факт, а не суб’єктивну думку. 

Український блогер та журналіст Денис Казанський також зазначає, що на день росії з 250 тисяч мешканців обласного центра лише 23 особи прийшли отримати російське громадянство. 

Висновок

На тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської області дійсно почали видавати російські паспорти. Проте немає юридичних підстав вважати законним вручення нових документів. Окупанти залякують людей відсутністю роботи, пенсій та мінімального доходу, які начебто неможливі без російського громадянства, а також у місті присутні колаборанти. Для яких новий паспорт — це передусім квиток для втечі. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.