Фейк: всі українці можуть отримати 9800 гривень від “Україна24” на картку

Софія Цвєткова - 16 Червня 2022 | 15:41

Обережно, махінації! Українці не можуть отримати до 10 тисяч гривень на картку, просто надіславши її дані. Це — черговий вид шахрайства, який активно розповсюджують у Facebook від імені великих медіакомпаній — зокрема, від Україна24 та ТСН.

Суть фейку

З початку повномасштабної війни в Україні у мережі масово почали поширювати інформацію, нібито кожен українець має можливість отримати гроші на картку в якості допомоги. У дописах посилаються на різні фонди та медіа. Наприклад, шахраї вирішили скористатися іменем телеканалу Україна24 та програми ТСН, яка виходить на телеканалі 1+1.

Зловмисники обрали для себе соцмережу Facebook, якою дуже активно користуються українці. Останні кілька днів вони поширюють допис з логотипом Україна 24, в якому пропонують “компенсації” за сплачений ПДВ разом з “допомогою від країн ЄС”. Нині цю рекламу заблокували. Але ми наводимо скріншоти іншої, що також прикривалася телеканалом — таких рекламних креативів у соумережах може бути не один і не два.

Щоб привернути увагу людей до повідомлення, шахраї додавали знаки оклику, слово “терміново” або ж фото президента України Володимира Зеленського з написам “підписано указ” та “термінова перевірка карток для виплат кожному громадянину від 9800 грн”. 

Щоб отримати гроші, людям начебто потрібно лише перейти на сторонній сайт та заповнити деякі анкетні дані. Зазначимо, що шахраї просять у людей дані їхньої картки “для перевірки чи верифікації”.

Зважте: жодні організації не проситимуть у вас дані вашої картки, такі як PIN чи СVV-код, адже це конфіденційна інформація, яку ви не маєте повідомляти навіть працівникам банку, не кажучи вже про анонімів з інтернету.

Якщо ви надасте стороннім людям дані своєї картки, вони з легкістю зможуть привласнити собі всі кошти, які є на вашому рахунку.

Якщо перейти на сторінку начебто “України 24”, можна побачити, що вона має всього 24 підписники. А ось як виглядає реальна сторінка медіа. Кількість підписників — понад 396 тисяч людей. І жодних повідомлень зі знаками оклику про те, що хтось може терміново отримати гроші.

Систематичне шахрайство

Це вже не перший випадок, коли шахраї розповсюджують повідомлення про отримання грошей, прикриваючись медійними компаніями. На початку повномасштабної війни такі ж повідомлення публікували від імені Телевізійної Служби Новин, що виходить на телеканалі 1+1.

Навесні сторінка під назвою News of Ukraine із логотипом ТСН на аватарці запустила повідомлення про те, що “українці отримають грошову допомогу від країн ЄС”. А для отримання виплати, звісно ж, потрібно “пройти просте опитування”.

Щоб створити враження повідомлення, якому можна довіряти, шахраї привертали до нього увагу прапорами України та Європейського Союзу. Тоді ж українці начебто могли отримати 8900 гривень. Тобто, у випадку з шахраями від імені “Україна 24” цифри просто поміняли місцями.

Як не вестися?

Не надавайте персональні дані та реквізити банківських карток підозрілим людям та веб-сайтам! Пам’ятайте, що банки ніколи не запитують PIN-код, СVV-код, коди підтверджень платежів та паролі до інтернет-банкінгу. 

З початку повномасштабної війни кіберполіція викрила майже 500 людей, які причетні до онлайн-шахрайства.

Міністерство внутрішніх справ України зазначає, що під час війни зловмисники постійно спекулюють на темі фінансової допомоги українцям, які постраждали від дій рф. Або просять кошти нібито на допомогу ЗСУ чи землякам, які постраждали від війни, або ж для “отримання” такої допомоги виманюють дані карток, з яких потім знімають всі гроші.

Інформацію про допомогу від держави, урядів інших країн або організацій ви завжди можете уточнити на офіційних ресурсах цих установ та організацій. Якщо відомства про це не повідомляють, значить, їхнім іменем прикриваються шахраї.

Звертайте увагу також на адреси цих установ. Адже шахраї можуть підробити і веб-сайти. Шукайте офіційні ресурси через Google — одна зайва літера чи неправильне написання можуть свідчити про підробку.

Інші креативи, що поширювались шахраями

Ми просимо вас повідомляти про злочинні схеми й кібератаки Кіберполіцію та Урядову команду реагування на компʼютерні надзвичайні події CERT-UA ([email protected]). Завдяки вашим звернення винних зможуть притягнути до відповідальності.

Влада України розробила гайдлайн про те, як захистити свої гроші в інтернеті. Ознайомитись з ним можна за цим посиланням.

Висновок

Повідомлення про те, що українці можуть отримати 9800 або 8900, надавши дані своєї картки, є фейком від шахраїв. Остерігайтесь підроблених сторінок медіа, фондів та завжди перевіряйте, кому надаєте свої дані.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.