Компанія KFC не розміщувала у Німеччині борди з написом “Chicks from Ukraine are very welcome to Germany”. Цей фейк запустили російські пропагандистські медіа gazeta.ru, eadaily.com, lenta.ru, versia.ru, news.ru та інші.

Суть фейку

Передумовою для нього стали фотографії начебто з вокзалу Мюнхена в Німеччині. На борді на тлі подушок зображений засновник компанії KFC Сандерса у ліжку. На ліжку розміщений напис “Цип з України дуже чекають у Німеччині”.

Крім російських пропагандистських медіа, цей фейк запустили в мережу високопосадовці росії. Серед них — перший заступник постійного представника рф при ООН Дмитро Полянський у своєму Twitter.

“Показує реальне ставлення до українців у Європі! 🤦🏻‍♂️”, — пише Полянський.

У коментарі Полянському користувачі мережі написали, що варто краще перевіряти надійність його джерел, адже реклама англійською мовою в аеропорту Мюнхена виглядає дуже дивно.

Так, це перший пункт, який наштовхує на думку, що цей борд — фейк.

“Раніше західні ЗМІ писали, що українським біженцям, які намагаються знайти житло в Європі через спеціальні групи в соцмережах, надходять повідомлення від самотніх чоловіків, що пропонують стосунки в обмін на допомогу”, — пише видання eadaily.com.

Спростування

Українські користувачі соцмереж почали обурюватись бордами і попросили роз‘яснення у Міністерства закордонних справ України та компаній, логотипи яких розміщені на бордах (крім KFC, на них розміщений логотип компанії Booking).

Зокрема, про роз‘яснення попросив користувач Twitter з ніком Teh_killa.

“@MFA_Ukraine, прошу перевірити факти принизливого ставлення до українських біженців у Німеччині. Цілеспрямований харасмент з боку @kfc , @bookingcom та їхніх маркетингових агентств має бути припинений”, — пише користувач.

Завдяки тому, що користувач з України тегнув компанії, вони помітили його твіт. Так в коментарі прийшла компанія Booking, яка пояснила, що ці борди є фейком. Ні KFC, ні Booking не мають до них жодного відношення.

“Привіт, Teh_Killa, дякуємо, що відмітили це. Ці зображення відредаговані у Фотошопі і створені з несмаком. На цій станції цих оголошень немає. Ні Booking.com, ні KFC не мають жодного відношення до зображень”, — йдеться у відповіді компанії.

Але росія не зупинилась на фотошопі. Саме тому цю рекламу вирішили обговорити в ООН. Зробив це Постійний представник росії в Організації Об’єднаних Націй Василь Небензя на засіданні Радбезу ООН з протидії сексуальному насильству, пов’язаному з війною в Україні.

Про це у своєму Twitter повідомив постпред України в ООН Сергій Кислиця.

Ми знайшли запис засідання Радбезу ООН. Ось що на ньому сказав Небезня:

“А вже як на Заході зустрічають багатостраждальних біженок з України — ні для кого не секрет + У Німеччині мережа закладів швидкого харчування KFC у своєму рекламному повідомленні написом на фоні ліжка повідомила, що “раді вітати цип з України”. Складно повірити, що це всього лише невинний рекламний хід. Вочевидь, це вершина айсбергу, що показує, наскільки великою є загроза сексуальної експлуатації українських біженців на Заході”.

“Небензя знову “дав у штангу” на засіданні РБ: KFC виявила, що хтось підробив рекламний плакат компанії”, — написав згодом поспред України в ООН Кислиця.

Він також процитував позицію KFC, в якій компанія заявила, що не має відношення до цієї образливої реклами.

Висновок

Насправді ж цієї реклами не було на вокзалі у Німеччині. Журналістка “Суспільног”о Юлія Рябчун особисто відвідала вокзал Мюнхена та пересвідчилась, що такого рекламного зображення там немає.

росія вдається до цих маніпуляцій, аби максимально погіршити ставлення іноземців до українських біженців. росіяни намагаються висвітлити українців з найгіршого боку — нібито вони крадуть речі, жахливо себе поводять тощо. Згадаймо лише фейк про те, як українців не пускають до магазинів Праги, який ми розбирали минулого місяця.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.