Українські військові насправді не підривали цистерну з азотом у Сєвєродонецьку. Цей фейк запустили російські медіа РБК, rg.ru, RT, 360tv.ru та інші.

Суть справи

Цистерну з азотом у місті Сєвєродонецьк підірвали 31 травня. Це — не перший такий випадок. Викид азоту через влучання у цистерну стався також на початку квітня цього року — тоді двічі обстріляли цистерну у місті Рубіжне Луганської області.

В усіх цих випадках цистерни з азотом обстрілювали російські військові. Про це щоразу заявляє голова Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай. Але чому росіяни звинувачують у підриві цистерни українців?

Нині на Донбасі триває запекла боротьба за українські землі. У Сєвєродонецьку точаться важкі бої. Голова Луганської ОВА каже, що Сєвєродонецьк тримається і має всі шанси на швидке звільнення від окупантів. Тому, щоб отримати хоч якусь перемогу, росіяни вдаються до обстрілів інфраструктури та мирних жителів, а після — звинувачують у цьому українську сторону.

Того ж дня російські телеграм-канали почали публікувати відео, яке начебто зняли українські військові: пропагандисти стверджують, що військовослужбовці почуваються досить спокійно під час викиду азоту.

Насправді ж це відео було відзнято ще місяць тому. І не в Сєвєродонецьку, а в сусідньому місті — Рубіжному, що на Луганщині. Воно датоване 9 квітня — тоді ж російські військові підірвали цистерну з азотом у Рубіжному і так само звинуватили у підриві українських військовослужбовців. Відео, як це тоді виглядало з дрону, оприлюднило “Радіо Свобода”.

За даними онлайн-мап, які відстежують проведення боїв, 31 травня ЗСУ продовжували тримати під контролем частину Сєвєродонецьку в місці заводу “Азот”. Того дня Сергій Гайдай повідомив, що більша частина міста контролюється росіянами. Більше того, самі російські медіа зауважують, що комбінат “Азов” контролюється українськими військовими. Тому, логічно, що росіяни намагались відтіснити українських військових з території заводу, аби захопити ще більшу частину міста.

“У Сєвєродонецьку на комбінаті “Азот” підірвалась ємність з азотною кислотою, він контролюється українськими військовими, повідомив посол ЛНР в Росії Родіон Мирошник”, — передає РБК. 

Нагадуємо, що так звані ДНР та ЛНР — це самоназвані росією республіки, які не визнають інші країни світу. Насправді ж це території Донецької та Луганської областей, окупованих росією. Зважаючи на це, посада “посол ЛНР” не є легітимною.

“На початку травня в Міноборони Росії говорили, що ЗСУ та українські нацбатальони розташували на території “Азота” у Сєвєродонецьку важке озброєння”, —  додає пропагандистське медіа.

Зважаючи на те, що комбінат, за словами росіян, контролюється військовими України, логічно було б дійти висновку, що саме російська сторона вдарила по комбінату. Адже українці — не самогубці, їм точно не вигідно вибивати своїх же бійців з місць свого розташування.

Висновок

росія сама говорить про те, що їй треба вибити з нашої території українські “нацбатальони”. Саме тому 31 травня у Сєвєродонецьку російська сторона здійснила авіаудар по місту, обстрілявши цистерну з азотом. РБК лише пише, що “назначена владою України адміністрація також повідомила про вибух”. Насправді ж це посол так званої ЛНР, призначений владою росії, яка незаконно захопила українські території.

А Сергій Гайдай є головою Луганської обласної військової адміністрації.

Всі ці 100 днів війни росія звинувачує у своїх злочинах Україну. Немає жодного прикладу, коли росія взяла б на себе відповідальність за свої злочини на українських землях. російська пропаганда і досі прикривається словом “спецоперація” і стверджує, що російські військові обстрілюють лише військові обʼєкти, що, як ми вже четвертий місяць бачимо, суцільна брехня.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.