Насправді, Стівен Твітті не казав про втрати українських військових в понад 200 000 солдат. Генерал під час дискусії про поточну ситуацію в Україні від Council on Foreign Relations каже, що навіть якщо про втрати в Україні не повідомляють, це не означає, що їх немає. 

Тож це — викривлений переклад російських ЗМІ.

200 тисяч — занадто велика цифра для нашої армії. Хоча українська влада не називає кількість загиблих українських військових, можновладці не раз наголошували на тому, що наші втрати в рази менші, ніж втрати противника.

Суть фейку

російські ЗМІ, посилаючись на слова колишнього заступника голови Європейського командування США генерала-лейтенанта Стівена Твітті, пишуть про величезні втрати українських бійців. Таку інформацію дали СвободнаяПресса, Москва.news, eadaily.com, ren.tv.

Пропагандські медіа посилаються на німецьке видання Linke Zeitung.

Linke Zeitung — це не поважне медіа, а веб-сайт, який поширює фейкові новини.

Ресурс наповнений повідомленнями націоналістичного та антисемітського характеру. Автори матеріалів тут не вказані й навіть пошукова система Google не дає жодної інформації про ресурс. 

Для контексту, на цьому сайті пишуть про те, що українська влада нібито сама перешкоджає експорту зерна, росія з початку війни знешкодила українську армію, а Київ спромігся досягнути нового рівня пропаганди і зробити з себе жертву. Є й інші подібні матеріали.

На додачу до статей на цьому ресурсі, на ютуб-каналі arrival з’явилось відео, де Стівен Твітті нібито розповідає: українська армія стрімко відступає під тиском союзних сил росії, втрати ЗСУ можуть сягати 200 тисяч бійців, а сам генерал у відставці бачить успіхи російських військ на Донбасі.

Стівен Твітті

Спростування

Ми знайшли оригінал відео.

Під час дискусії на YouTube-каналі Council on Foreign Relations Твітті каже: “We hear a lot about Russian casualties, and Russian losses – we hear very little about Ukrainian losses. And keep in mind, they are losing soldiers throughout this war as well. They started approximately at 200 000 – who knows where they are today”.

Коректний переклад був би таким: “Ми часто чуємо про російські втрати і дуже мало про українські. При тому, що вони також втрачають воїнів. Україна починала з 200 тисяч, але хто знає, де вони зараз?”

Генерал не стверджує, що в нас велика кількість загиблих, а лише підкреслює той факт, що ніхто не знає, скільки з 200 тисяч наших воїнів загинули чи поранені. 

Наразі невідома точна кількість загиблих українських бійців.

15 березня головнокомандувач ЗСУ Валерій залужний повідомив, що ми несемо втрати, але вони в декілька разів менші ніж у противника.

У березні ж Володимир Зеленський заявив, що співвідношення із російськими втратами – один до десяти. 16 квітня в інтерв’ю CNN Зеленський говорив про орієнтовно 2 500 –  3 000 загиблих і 10 000 поранених військових. Скільки з них виживе – невідомо, пояснив він.

Також 31 травня Президент України в інтерв’ю Newsmax на питання журналіста про ситуацію в Україні відповів: “Ситуація дуже складна. Ми щодня втрачаємо 60-100 солдатів на полі бою, і близько 500 людей отримують поранення в боях. Отже, ми утримуємо наші оборонні периметри. Найскладніша ситуація на сході України та півдні Донецька й Луганська”.

Однак йдеться саме про сучасну затяжну фазу війни, тому навряд чи доречно буде множити ці цифри на 106 днів війни, щоби дізнатися про втрати українських військових.

Перекручені слова генерала у німецькому анонімному блозі

Вердикт

Генерал-лейтенант Стівен Твітті не говорив про 200 тисяч загиблих солдат в Україні. Це невірний переклад російських пропагандистів.

Українська влада підтверджує, що ми маємо багато загиблих і поранених, проте 200 – це нереальна цифра. В той же час, станом на 9 червня втрати російських військових складають близько 31 700 солдат. 

Фейк був спрямований на залякування українців і підрив бойового духу.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.