Дайджест травня: дискредитація РФ мобілізаційних заходів в Україні

Фактчек Редакція - 30 Травня 2024 | 18:38

Цього місяця набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Наші фактчекери одразу ж помітили неабияку хвилю дезінформації спрямовану проти мобілізаційних заходів в Україні. Тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків та маніпуляцій, що поширювали фейкороби цього місяця.

Фейк. В Україні ввели обмеження на зняття готівки для чоловіків мобілізаційного віку

З третього травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь», «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Zanoza», «Отряд Ковпака» та інші почали масово поширювати новину про те, що для чоловіків мобілізаційного віку в українських банкоматах нібито ввели ліміт на отримання готівки в розмірі 100 гривень на день. Ба більше, стверджується, що для зняття ліміту чоловікам необхідно оновити свої дані в ТЦК та СП.

«Увага! Ваш ліміт зняття готівки становить 100 грн на день. Для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП», – йдеться у тексті на екрані банкомата.

Наші фактчекери перевірили цю новину і зʼясували, що це фейк. Насправді на світлині термінал самообслуговування Приватбанку, а не банкомат. Даний пристрій взагалі не здійснює операції з видачі готівки, в ньому відсутній відповідний функціонал та фізичний отвір для видачі готівкиОкрім того, ми звернулись за коментарем до Приватбанку – деталі за посиланням.

Фейк. У Харківському національному педагогічному університеті студентів «зганяють» на зустріч з ТЦК

Телеграм-канал «Шейх Тамир» поширив (архів) інформацію про те, що у Харківському національному педагогічному університеті ім. Г. С. Сковороди (ХНПУ) всіх студентів 3-5 курсів насильно «зганяють» на зустріч із представниками ТЦК. На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень, що розміщена в навчальному закладі. На оголошенні зазначено, що зустріч повинна була відбутися 18 квітня 2024 року в актовому залі головного корпусу університету.

Проте, це фейк. Ми звернулися із запитом до Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди і нам повідомили, що освітній процес в університеті відбувається виключно у дистанційному форматі. Що більше, актова зала вишу була знищена російською ракетою у ніч на 6 липня 2022 року. Детальніше у нашому матеріалі.

Фейк. У п’ять міст України відправили «підкріплення» для ТЦК та СП

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно задля посилення мобілізаційних заходів у п’ять міст України відправили «підкріплення» для ТЦК. Допис з такою інформацією опублікували Telegram-канали, серед яких «На самом деле в Запорожье» (архів), «Лента новостей Харькова | Z» (архів), «Шепот фронта» (архів):

«Йдеться про підконтрольні Києву міста: Костянтинівка, Слов’янськ, Павлоград, Запоріжжя, Харків. Туди вже почали прибувати сотні співробітників ТЦК для відлову людей».

Насправді це фейк. Детальніше про спростування цієї інформації читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. В Харкові дітей вчать вести бойові дії в міській забудові

Пропагандистські Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» (архів) та видання «ZOV Харьков» (архів) поширили новину про те, що нібито у Харкові військовослужбовець 125 окремої бригади ТрО ЗСУ проводить навчання з військової підготовки дівчат-підлітків. Так, автори допису зазначають, що в рамках мобілізаційної кампанії українська армія почала навчати дітей вести бойові дії в міській забудові.

Насправді у відео продемонстрували навчально-польові збори для учнів 11 класів, що проводяться щорічно в рамках навчального плану Міністерства освіти і науки України. Наші фактчекери безпосередньо звернулися до авторки відео, що опублікувала його на своїй сторінці у TikTok. Більше про це у нашому розборі.

Фейк. У Конотопі спалили автомобіль ТЦК та СП

З 14 травня російські Telegram канали, зокрема «Два майора», «ZАПИСКИ VЕТЕРАНА», «Шейх Тамир», «Александр Семченко», «Kotsnews», «СОЛОВЬЁВ» та інші почали масово поширювати новину про те, що в ніч з 13 на 14 травня в місті Конотоп Сумської області «противники» мобілізації нібито спалили автомобіль ТЦК та СП. За доказ додане відео пожежі в темний період доби та фото задньої частини автомобіля, що нібито знаходиться у користуванні ТЦК та СП і який нібито палає на відео.

Нашим фактчекерам вдалось ідентифікувати номерний знак та марку автомобіля, що зображений у відео фейкоробів. Так, Благодійний фонд «Центр Добра» повідомив про передачу автомобіля з відповідними даними у користування 31 окремій механізованій бригаді ЗСУ. Тож, ми звернулись із запитом до 31 ОМБр та ДСНС Сумської області – деталі на нашому сайті.

Фейк. Міністерство молоді та спорту надало бронь від мобілізації працівникам громадської організації з поул спорту та повітряної акробатики

Телеграм-канал «На повестке Киев» поширив (архів) інформацію про те, що Міністерство молоді та спорту нібито видало наказ, згідно з яким громадська організація «Федерація поул спорту та повітряної акробатики України» відповідає критеріям та є критично важливим підприємством для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Насправді нашим фактчекерам вдалось зʼясувати, що Мінмолодьспорту не надавало бронювання від мобілізації громадській організації з поул спорту та повітряної акробатики, а зображення наказу є фейковим. Також ми звернулися із запитом до Міністерства молоді та спорту – далі у матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Харківський ТЦК та СП розкидає листівки з закликом приводити друзів

З 17 травня російські Telegram канали, зокрема «Zanoza», «Шейх Тамир», «Денацификация UA», «Олеся Лосева», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про те, що Харківський ТЦК та СП поширює у місті листівки з закликом брати друзів та приходити оновлювати дані. За доказ новина містить короткі відео в під’їздах будинків та зображення, де зафіксована листівка, прикріплена під двірником автомобіля, на другому та третьому – листівки в поштових скриньках у під’їзді.

Наші фактчекери перевірили цю інформацію і зʼясували, що це цілковита брехня. Так, при переході за QR-кодом на листівці, відкривається зображення, на якому йдеться про вступ на військову службу за контрактом нібито від Харківського районного ТЦК та СП, однак зазначені контакти (адреса, номер телефону) іншого ТЦК та СП – Харківського обласного ТЦК та СП. Ба більше, фейкороби припустили чимало інших помилок у створенні листівки – детальніше у нашому розборі.

Фейк. Bellingcat: у НАТО незадоволені результатами рішення про призупинення консульських послуг чоловікам мобілізаційного віку

З 14 травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News» та інші почали поширювати новину про те, що журналісти Bellingcat нібито з’ясували, що у НАТО незадоволені результатами рішення українського уряду щодо обмеження консульських послуг для українців мобілізаційного віку через те, що воно повинно було повернути біженців в Україну, однак не спрацювало.

Ба більше, стверджується, що генерал П’єр Шиль, начальник Генштабу ЗС Франції нібито розкритикував Зеленського через те, що той пообіцяв вирішити питання українськими силами, щойно «вони отримають всю необхідну зброю», однак не вживає рішучих дій, щоб «повернути своїх людей на фронт і дати їм у руки нашу зброю» через побоювання внутрішніх заворушень.

Однак насправді, дослідивши поширене пропагандистами відео, ми зʼясували, що відеосюжет є фейковим монтажем, що зроблений з уривків загальнодоступних відео та зображень. Окрім того, Bellingcat та директор організації Еліот Хіггінс на своїх сторінках у соцмережі X спростували інформацію про дослідження та оригінальність даного відео. Детальніше – читайте у нашому аналізі.

Фейк. Міністр освіти заявив, що замість дипломів студенти захищатимуть Харків

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що студенти замість захисту диплома захищатимуть Харків. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Gura Anton».

Насправді джерелом, на яке посилається автор, є Telegram-канал «Smak», який за власним описом поширює виключно неправду. Деталі на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Маніпуляція. Майно ухилянтів почали продавати на аукціоні

Телеграм-канал «Олеся Лосева» поширив (архів) інформацію про те, що майно українських «ухилянтів» від мобілізації нібито почали виставляти на продаж на аукціоні. На підтвердження своїх слів, автори допису публікують скриншот нібито Facebook-допису Української Універсальної Біржі, яка проводить аукціон з продажу квартири Бабенко Дмитра Андрійовича.

Насправді маніпулятори створили фейковий Facebook-допис від імені Української Універсальної Біржі та вигадали інформацію про продаж майна «ухилянта». Для цього вони скористалися реальними зображеннями квартири, розміщеної на аукціоні у справі про банкрутство (неплатоспроможність) особи з аналогічним прізвищем. Більш детально читайте у нашому аналізі.

Фейк. У Харкові «працівники ТЦК» викрали людину

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» попросили нас перевірити відео (архів) з Telegram-каналу «Роганская Республика», на якому видно як двоє людей у військовій формі силою затримують чоловіка та садять у білу автівку. 

Насправді це фейк. У Харківському обласному ТЦК та СП  спростували цю інформацію. Розбір цієї новини читайте у нашому матеріалі.

Фейк. ТЦК у Києві закликають повідомляти про чоловіків, які перебувають «в алкогольному або наркотичному стані»

З 22 травня російські деякі канали в месенджері Telegram, зокрема «Кот Костян – официальный канал», «Шкварка News», «Шейх Тамир», «На самом деле в Киеве», «На самом деле в Днепре» та інші почали поширювати новину про те, що ТЦК та СП у Києві розвішують у місті оголошення з закликом при виявленні в громадських місцях чоловіків «в алкогольному або наркотичному стані» повідомляти про місце перебування за телефоном 0444006146. Стверджується, що таким чином, у ТЦК та СП розшукують алкоголіків для мобілізації.

Проаналізувавши зображення оголошення, яке міститься у новині, наші фактчекери з’ясували, що воно містить чимало синтаксичних та логічних помилок. Окрім того, ми звернулись з запитом на інформацію до Шевченківського районного у місті Києві територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Детальний розбір читайте за посиланням.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Синєгубов пропонує знизити мобілізаційний вік до 17 років

Мережею шириться інформація, що нібито голова Харківської військової обласної адміністрації Олег Синєгубов написав запит до Президента України Володимира Зеленського з пропозицією знизити мобілізаційний вік до 17 років. Таким чином це надасть змогу додатково мобілізувати «лише тільки у Харківській області понад 35 тисяч чоловіків». Як доказ, до новини додають фото самого документу, в якому зазначається наступне:

«Розглянути можливість, що до внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» введений в дію Постановою ВР № 2233-ХІІ від 25.03.92 (зі змінами), та поширити можливість призову до лав ЗСУ учнів навчальних закладів усіх форм навчання чоловічої статі, які досягли 17-річного віку.»

Проте, це фейк. Пропагандисти припустили чимало помилок у документі. Ми також безпосередньо зв’язались з прессекретаркою голови обласної адміністрації Олега Синєгубова Оленою Шаповал – далі у нашому матеріалі.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.