Фейк. В Україні ввели обмеження на зняття готівки для чоловіків мобілізаційного віку

Анна Орманжи - 06 Травня 2024 | 09:59

Російська пропаганда систематично просуває дезінформацію спрямовану на дискредитацію мобілізаційних процесів в Україні. Цього разу мережею поширилася інформація про нібито введення ліміту на зняття готівки в українських банкоматах для чоловіків мобілізаційного віку з метою уточнення даних в ТЦК та СП. Аналіз новини далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З третього травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Медведь», «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Zanoza», «Отряд Ковпака» та інші почали масово поширювати новину про те, що для чоловіків мобілізаційного віку в українських банкоматах нібито ввели ліміт на отримання готівки в розмірі 100 гривень на день. Ба більше, стверджується, що для зняття ліміту чоловікам необхідно оновити свої дані в ТЦК та СП.

«Увага! Ваш ліміт зняття готівки становить 100 грн на день. Для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП», – йдеться у тексті на екрані банкомата.

Новину поширили й російські ЗМІ та сайти, зокрема «ZOV Днепропетровск», «ZOV Херсон», «Подоляка». Також поширення відбулось в російській соцмережі «Вконтакте» та у соцмережі Х, зокрема через російські акаунти «Nothing to see @Wagnersfamily», «Maimunka News» орієнтовані на англомовну аудиторію.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Проаналізувавши зображення, розміщене в новині ми з’ясували, що насправді на світлині термінал самообслуговування Приватбанку, а не банкомат. Даний пристрій взагалі не здійснює операції з видачі готівки, в ньому відсутній відповідний функціонал та фізичний отвір для видачі готівки. Термінал самообслуговування призначений для проведення операцій поповнення банківської картки, переказу грошей, оплати рахунків, поповнення мобільного телефону тощо.

Наступним кроком скориставшись зворотним пошуком за зображенням сервісу Google, ми знайшли оригінальну фотографію (архів) терміналу Приватбанку за 8 вересня 2021 року, яку пропагандисти використали для створення фотофейку.

Наостанок, ми звернулись за коментарем до Приватбанку, щоб з’ясувати чи діють обмеження на видачу готівки для чоловіків мобілізаційного віку в банкоматах банку. У банку спростували інформацію, зауваживши, що жодні подібні обмеження банком не встановлювались.

Цього разу, російська пропаганда створила фейк, що має на меті дискредитувати мобілізаційні заходи в Україні. Проте припустилася помилки, використавши зображення термінала Приватбанку, пристрою який взагалі не здійснює видачу готівки.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.