Лише на 300-й день від початку повномасштабного вторгнення, Володимир Зеленський здійснив виїзд за кордон. Першою країною, яку відвідав президент України, стали Сполучені Штати Америки. Звісно, російська пропаганда не змогла залишити цю подію поза увагою та скористалась інфоприводом, аби видати нову порцію фейків та маніпуляцій.

Ось найголовніші: 

Зеленський привіз у Конгрес прапор з емблемою СС 

Російські Telegram-канали поширювали фото з прапором України, де нібито зображені символи, що використовувалися нацистами під час Другої світової війни. Також в описі додавалося, що прапор передали саме під час Хануки — єврейського свята дива, перемоги світла над темрявою. 

За версію фейкоробів, на прапорі зображена емблема СС — подвоєна руна «Совіло», або ж «Соулу» («сонце»). Це емблема воєнізованої організації Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини. На сьогоднішній день СС, що причетна до злочинів проти людства, воєнних злочинів, визнана злочинною організацією.

Така емблема часто служить як ідентифікатор нацистських та неонацистських поглядів.

Втім, присутність емблеми СС на українському прапорі — фейк. 

Ми знайшли світлину, на якій видно, як відбувався підпис саме цього прапора одним з бійців, що на той час перебував у Бахмуті. 

У лівому нижньому куті можемо помітити подібні знаки. Якщо приблизити та перевернути фото, стає видно, що на стязі — не руни СС, а цифра 46

Цей підпис залишив командир однієї з аеромобільних рот 46 ОАеМБр з позивним «Бумер». Про це бригада повідомила на власній сторінці у Facebook. 

Невдале фото сім’ї Байденів та Зеленського

Світлину, де нібито видно, як Байден «мацає» Зеленського, пропагандисти почали поширювати ще під час перебування Зеленського у США.

Та це фото є черговою невдалою роботою з фоторедактором.

Користуючись зворотнім пошуком у Google, ми відшукали оригінал. Його оприлюднила дружина Джо Байдена — Джилл Байден на своїй сторінці у Twitter. 

Порівнюючи фейкове фото (зліва) з оригінальним (справа), ми побачили:

  • відсутність складок на одязі Зеленського;
  • незвичайний вигін та неприродня форма руки Джо Байдена;
  • сліди редагування на місці, де на оригінальному фото знаходиться рука Байдена.

Байден одягнув краватку у кольорах георгіївської стрічки

Російські Telegram-канали почали активно поширювати інформацію про те, що під час візиту Зеленського до США Байден нібито одягнув краватку, що має кольори георгіївської стрічки. Через це у президента України незадоволене лице, пояснювали у пабліках.

Насправді ж тут видають бажане за дійсне. Вираз обличчя Зеленського та подібність кольору краватки до георгієвської стрічки спровоковані сонцем. Через яскраве сонце Зеленський примружив очі, а темно-синя краватка президента США стала радше чорною на фото.

Якщо взяти інше фото з Байденом у той день, помітино, що цей аксесуар — синьо-жовтого кольору, а не чорно-помаранчевого

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Над матеріалом працювали: Віктор Шолудько, Алєся Ященко