Весняний дайджест: клікбейти в українському медіапросторі

Фактчек Редакція - 31 Травня 2024 | 12:30

В період березня-травня до нашого  бота «Перевірка» надійшло чимало запитів, щодо технології клікбейту. Тож ми вирішили зробити підбірку з найпоширенішими з них.

Фейк. Мережа магазинів EVA дарує сертифікати на 1000 гривень до 8 березня

Напередодні 8 березня деякі українські Telegram-канали, такі як «🔊Чому тривога?🚨» (архів) та «Куди летить? | Тривога» (архів) повідомили про акцію від мережі магазинів EVA. Як стверджується, представники EVA заявили, що до 8 березня кожна українська жінка може отримати подарунковий набір від компанії Loreal та сертифікат на 1000 гривень, який можна витратити на будь-який товар в магазинах EVA. Для того, щоб отримати ці подарунки, треба перейти до Telegram-бота EVA за наданим у повідомленні посиланням.

Проаналізувавши повідомлення, у зазначених Telegram-каналів, наші фактчекери помітили чимало орфографічних помилок в написанні назв компаній. Окрім того, офіційний Telegram-бот компанії відрізняється від того, через який ми нібито мали отримати подарунки. Детальний розбір у нашому матеріалі.

Фейк. Херсонцям виплатять 11 тисяч гривень від ООН

До нас в чат-бот «Перевірка» надіслали запит з проханням перевірити інформацію, чи дійсно в ООН затвердили виплати в 11 тисяч гривень для жителів Херсону та області. В дописі який надіслали нам користувачі боту, видно, що виплата доступна для жителів усіх районів Херсонщини, навіть тих, які нині перебувають під тимчасовою окупацією РФ. 

Насправді ми спробували перейти за всіма посиланням, що надаються в дописі. Усі вони спрямовують користувача до групи під назвою «Часник Херсон», проте в описі каналу немає жодної згадки про виплати, а самого доступу до групи нам так і не вдалося отримати. Зазначимо, що в УВКБ ООН є свій сайт на якому можна оформити заявку на отримання грошової допомоги і жодних окремих програм для жителів Херсонської області на сайті немає. Повний розбір читайте за посиланням.

Фейк. «Нова пошта» розпродає товари, які залишаються на складі понад 60 днів

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно «Нова пошта» розпродає посилки зі знижкою 95%, які лежать на складі понад 60 днів.

«Все просто. Аби не утилізовувати велику кількість товарів, їх продають по шаленим знижкам», – йдеться у дописі.

Проте, це фейкова інформація. Ми перейшли за посиланням і потрапили в бот, який масово почав надсилати опитування, а каналу з продажем посилок Новою поштою ми так і не побачили. Більш детально читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. «Карітас України» роздають усім подарункові бокси

До нас в Telegram-бот «Перевірка» надіслали запити з проханням перевірити інформацію, чи дійсно благодійна організація «Карітас України» через Telegram-бот роздає безоплатні подарункові бокси.

Насправді шахраї створили фейковий Telegram-бот відомої благодійної організації, помилившись у написані її назви, з метою збільшити аудиторію мережі Telegram-каналів. Окрім того, наші фактчекери безпосередньо звʼязались із пресслужбою організації – далі у нашому аналізі.

Фейк. Благодійний продуктовий набір з грошовою виплатою до Великодня від Червоного Хреста та ROZETKA

Наші користувачі чат-бота «Перевірка» звернулись до нас з проханням перевірити інформацію, чи дійсно благодійна організація «Червоний Хрест» разом з ROZETKA роздають подарункові набори та грошові виплати до Великодня. Отримати їх можуть усі, хто не отримав подібні набори від «Червоного Хреста» минулого року. Крім продуктів зазначених на світлині, у святковий комплект входить матеріальна допомога розміром від 1900-5100 тисяч гривень, залежно від віку людини, а також набір ліків під потреби отримувача. На зображені, що додається до новини зазначено, що продукти освячені в ПЦУ.

Насправді це чергове шахрайське посилання, яке має на меті виманювання грошей у довірливих користувачів Telegram-каналів. Детальніше про спростування цієї інформації читайте на нашому сайті.

Фейк. Від 5 квітня 2024 року ЄС запроваджує нові правила перебування українців за кордоном

Telegram-канал «Я в Польщі (Yavp.pl)» поширив інформацію про те, що ЄС нібито від 5 квітня 2024 року запроваджує нові правила перебування для українців. Щоб отримати офіційну інформацію щодо зазначених змін, необхідно обрати країну перебування, перейшовши за посиланням вказаним у списку. У своєму повідомленні автори допису посилаються на скриншот статті, нібито опублікованої на сайті видання «Українська правда».

«Певну категорію людей позбавлять соціальних виплат в Європі, дадуть змогу отримати прихисток та працевлаштування»,— йдеться в дописі.

Насправді фейкороби вигадали інформацію про зміни в правилах перебування українців в ЄС та створили фальшивий скриншот вигаданої статті одного із найпопулярніших українських видань. Детальніше – на сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Зеленський підписав закон про матеріальну допомогу всім українцям, які не виїжджали за кордон 

TikTok-акаунт «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА» опублікував (архів) відеозвернення Президента України, де повідомляється про підписання закону №4772. В цьому законі нібито запроваджено матеріальну допомогу у вигляді 16 тисяч гривень усім українцям, що не покидали межі України з 24 лютого 2022 року. Володимир Зеленський зазначає, що оформити допомогу може будь-який член родини для усієї сім’ї. Для цього потрібно просто перейти за посиланням наданим в описі профілю «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА». 

Насправді TikTok-акаунт «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА» навмисне створив фейкове відеозвернення Президента України Володимира Зеленського за допомогою технології діпфейк з метою залучити аудиторію до Telegram-каналу «Всевидящее ОКО». Детальніше про це у нашому матеріалі.

Фейк. Через закон про мобілізацію можуть депортувати українців, які проживають за кордоном

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно українців, які проживають за кордоном, можуть депортувати через закон про мобілізацію. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Івано-Франківськ 24/7»:

«Через закон про мобілізацію в Україну можуть депортувати громадян, які проживають за кордоном. Вже зараз 12 країн ЄС призупинили надання консульських послуг, паралельно зменшуючи виплати та соціальні пільги для українців».

Наші фактчекери зʼясували, що, перейшовши за посиланням, користувач отримує не так звану інструкцію, а автоматичне підключення до бота, який за допомогою пропозицій підтвердити громадянство та нових клікбейтних повідомлень реалізує ланцюг підключення користувача до інших анонімних Telegram-каналів та ботів. Деталі – за посиланням.

Фейк. До кінця тижня ООН приймає заявки на грошову допомогу

До нас в чат-бот «‎ПЕРЕВІРКА»‎ наші користувачі звернулись з проханням перевірити інформацію, що ООН до кінця цього тижня приймає заявки на оформлення нової грошової допомоги. Отримувати виплати можна через Ощадбанк, або будь-яку іншу фінансову установу. 

Насправді, перейшовши за наданими шахраями посиланнями, наші фактчекери помітили, що лінк «Ощадбанку» наразі є недоступним, а браузер Google зазначає, що матеріали на сайті містять фішингові елементи та можуть ввести користувача в оману. Ба більше, згодом нам написав користувач з ніком «Допомога Україні» – детальніше про це у нашому аналізі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Знижки на ліки та грошова допомога для пенсіонерів від ПФУ за посиланнями у Telegram

До нас в чат-бот «ПЕРЕВІРКА» звернулися наші читачі з проханням перевірити інформацію чи дійсно Пенсійний фонд поширив інформацію про нові травневі надбавки для всіх пенсіонерів, яким виконалось більше 45 років. В дописі надісланому користувачами, можна побачити, що допомогу можуть отримати люди з різним пенсійним статусом. 

Насправді, перейшовши за гіперпосиланнями наданими у текстах, користувача направляє до чат-ботів «Підбірка дня» та «Доступні ліки/ Аптеки / Знижки…». Проте, жоден з них ніяк не допоможе оформити надбавку до пенсії чи знижку в аптеці, натомість бот затягне користувача у «чорну діру» з десятків маніпулятивних повідомлень, які будуть надходити кожної хвилини. Читайте повний розбір за посиланням.

Фейк. В Україні через відключення світла запровадили грошову допомогу у розмірі 4500 гривень

Наші користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» звернулись нам з проханням перевірити інформацію, чи дійсно з 24 травня по всій Україні вводять грошову допомогу у розмірі 4500 гривень. У надісланому нам дописі зазначається, що грошову допомогу зможуть отримати тільки ті громадяни, які подали заявку до 27 травня 2024 року. У публікації надається посилання на заявку для отримання коштів.

Наші фактчекери підписалися на чималу кількість груп та ботів, проте в жодній з них, так і не вдалося знайти хоча б натяк на отримання виплат. Ба більше, ми зв’язались телефоном з пресслужбою НЕК «Укренерго» – далі на нашому сайті.

Фейк. До Дня захисту дітей UNICEF дарує подарунки

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити новину від анонімного Telegram-каналу «РАКЕТНА неБЕЗПЕКА» (архів) чи дійсно фонд Unicef до Міжнародного дня захисту дітей, що відзначається щорічно 1 червня, видає подарункові бокси для кожної дитини від 2006 року народження. Так, у дописі йдеться, що вартість наповнення кожного набору складає 420 євро але, при умові подачі заявки, можна отримати подарунок безплатно. Для цього потрібно перейти за нібито унікальним посиланням, обравши рік народження дитини, адже склад боксу відрізняється від її віку.

Насправді фонд UNICEF Ukraine немає жодних посилань на своїх офіційних ресурсах на власні верифіковані Telegram-боти. Пресслужба фонду на Facebook-сторінці застерегла громадян про шахрайські повідомлення, що пропонують батькам подати заявки для отримання подарункових наборів від UNICEF Ukraine до Дня захисту дітей. Детальний розбір у нашому матеріалі.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.