Фейк. Через закон про мобілізацію можуть депортувати українців, які проживають за кордоном

Фейк. Через закон про мобілізацію можуть депортувати українців, які проживають за кордоном

Василина Гав'як - 24 Квітня 2024 | 09:16

Мережею шириться інформація, нібито через закон про мобілізацію можуть депортувати українців, які проживають за кордоном. Чи дійсно це так — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно українців, які проживають за кордоном, можуть депортувати через закон про мобілізацію. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Івано-Франківськ 24/7»:

«Через закон про мобілізацію в Україну можуть депортувати громадян, які проживають за кордоном. Вже зараз 12 країн ЄС призупинили надання консульських послуг, паралельно зменшуючи виплати та соціальні пільги для українців».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми проаналізували надісланий нам допис та розділили його на декілька частин: депортація українців з-за кордону, призупинення надання консульських послуг та посилання.

Призупинення надання консульських послуг

Автор допису використав інформацію про призупинення консульських послуг. Так, 23 квітня Суспільне опублікувало (архів) інформацію про те, що українські консульства у деяких країнах призупинили надання послуг для чоловіків призовного віку.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба прокоментував (архів) цю інформацію та зазначив, що перебування за кордоном не звільняє громадянина від обовʼязків перед Батьківщиною:


«Як це виглядає зараз: чоловік призовного віку виїхав за кордон, показав своїй державі, що питання її виживання його не обходить, а потім приходить і хоче отримати від цієї держави послуги. Так не працює. У нас в країні війна.

Крім того, обовʼязок оновлювати свої документи в ТЦК існував і до ухвалення нового закону про мобілізацію. Якщо ці люди вважають, що хтось там, далеко на фронті, воює і віддає свої життя за цю державу, а хтось посидить за кордоном, але при цьому буде отримувати послуги від цієї держави, — то так це не працює».

Тобто про депортацію не йдеться. 

Пізніше, 23 квітня, у МЗС пояснили, що надання консульських послуг чоловікам мобілізаційного віку за кордоном тимчасово призупинили, оскільки термін розгляду заяв може перевищити час, що залишився до набрання чинності закону про мобілізацію. Громадян прийматимуть після 18 травня 2024 з урахуванням нових положень закону. Тимчасові обмеження не стосуються надання консульської допомоги у разі надзвичайних ситуацій.

Депортація українців з-за кордону

Тема депортації українців з-за кордону регулярно використовується фейкоробами з маніпулятивною метою. Ми вже розбирали подібні кейси. 

Автор узагальнює поняттям «громадяни», а, отже, йдеться і про жінок, і про чоловіків, і про дітей.

Звісно ж, офіційної інформації ані від країн ЄС, ані від державних органів України немає. 

Посилання

Разом з інформацією про депортацію українців з-за кордону автор надає посилання на Telegram-канал та запевняє, що, перейшовши туди, можна дізнатися, як обійти існуючі обмеження та бути готовим до нових:

«Це єдине медіа, де пояснюють, як чоловіку легально виїхати за кордон за 1 день зробити новий паспорт та без знання мови отримати громадянство будь-якої держави ЄС».

Перейшовши за посиланням у приватний телеграм-канал «Релокація Українці у Європі», користувач отримує не так звану інструкцію, а автоматичне підключення до бота, який за допомогою пропозицій підтвердити громадянство та нових клікбейтних повідомлень реалізує ланцюг підключення користувача до інших анонімних Telegram-каналів та ботів. 

Тож, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.

Висновок: фейк, клікбейт

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.