Фейк. Знижки на ліки та грошова допомога для пенсіонерів від ПФУ за посиланнями у Telegram

Назар Гламазда - 28 Квітня 2024 | 17:26

Пенсіонери — одна з найуразливіших груп населення перед шахраями. Кожний день зловмисники вигадують нові схеми виманювання грошей з довірливих людей. На цей раз у мережі Telegram шириться інформація, що Пенсійний фонд України повідомив про нові виплати та знижки у аптеках для пенсіонерів. Чи дійсно це так – далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

До нас в чат-бот «ПЕРЕВІРКА» звернулися наші читачі з проханням перевірити інформацію чи дійсно Пенсійний фонд поширив інформацію про нові травневі надбавки для всіх пенсіонерів, яким виконалось більше 45 років. В дописі надісланому користувачами, можна побачити, що допомогу можуть отримати люди з різним пенсійним статусом. 

Крім цього наші читачі надіслали нам допис з інформацією, що начебто було прийняте рішення надати всім пенсіонерам додаткову знижку від 5-60% в аптеках, залежно від віку. Отримати її можна на вітаміни, БАДи, ліки та інші медицинські товари. Для цього також потрібно просто перейти за посиланням та підтвердити свій вік. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми проаналізували тексти повідомлень. Так, дописи містять в собі яскраві заголовки, що узагальнено описують інформацію, проте привертають увагу за допомогою виразного оформлення та сенсаційності. 

Окрім того, можна помітити, що як і в першому, так і в другому випадках наголошується, що надбавку або знижку можуть отримати всі пенсіонери, а в кінці додається заклик, який спонукає користувача до дії, перейти за посиланням.

Ми також вирішили перейти за гіперпосиланнями наданими у текстах. Так, після натискання на будь-який з лінків користувача направляє до чат-ботів «Підбірка дня» та «Доступні ліки/ Аптеки / Знижки…». Проте, жоден з них ніяк не допоможе оформити надбавку до пенсії чи знижку в аптеці, натомість бот затягне користувача у «чорну діру» з десятків маніпулятивних повідомлень, які будуть надходити кожної хвилини. В одному людину будуть просити підтвердити, що вона не робот, в іншому заявлять про помилку та попросять надіслати заявку повторно. 

Усі ці повідомлення мають різний зміст, проте всі вони маніпулюють користувачем та спонукають до підписки на ще більшу кількість Telegram-каналів.  


Зазначимо, що ми перевірили офіційний сайт Пенсійного фонду України та не знайшли там жодної згадки про нові травневі надбавки чи програму знижок у аптеках.

Проте ми віднайшли заяву від 28 березня, де робітники фонду застерігають користувачів, що Telegram наразі не є надійною платформою та установа в установленому порядку виплачує пенсійні та страхові виплати, житлові субсидії та пільги. Також у тексті надані офіційні сторінки Пенсійного фонду в мережі, однак, зауважимо, що посилань на вищезгадані чат-боти немає.

Окремо зауважимо, що офіційна сторінка в Telegram у Пенсійного фонду також є, проте і вона ніяк не пов’язана з ботами «Підбірка дня» та «Доступні ліки/ Аптеки / Знижки…».

Тож ми маємо справу з черговою спробою маніпулювати довірливими пенсіонерами за допомогою клікбейту — викривленої або фейковою інформації, у вигляді невеликого,  допису  з використанням емоційних та психологічних тактик заманювання користувача з метою залучення авдиторії на ресурс. 

Висновок: Фейк, клікбейт

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.