Фейк. До кінця тижня ООН приймає заявки на грошову допомогу

Фактчек Редакція - 24 Квітня 2024 | 09:23

Мережею шириться інформація, що ООН приймає нові заявки на виплати для українців. Чи дійсно це так  — з’ясували наші фактчекери. 

Що сталося? 

До нас в чат-бот «‎ПЕРЕВІРКА»‎ наші користувачі звернулись з проханням перевірити інформацію, що ООН до кінця цього тижня приймає заявки на оформлення нової грошової допомоги. Отримувати виплати можна через Ощадбанк, або будь-яку іншу фінансову установу. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз 

Ми одразу звернули увагу на лексику, яку використовують у повідомленні. Автори повідомлення не зазначають до якої конкретної дати ООН буде приймати заявки, натомість вони використовують не чітко визначений термін «до кінця тижня»‎, крім цього читача спонукають до дії, натякаючи, що він може втратити можливість — такі формулювання є першою ознакою шахрайського повідомлення. 

Ми спробували перейти за наданими шахраями посиланнями та побачили, що лінк «Ощадбанку» наразі є недоступним. Браузер Google зазначає, що матеріали на сайті містять фішингові елементи та можуть ввести користувача в оману. 

Звертаємо вашу увагу, що на офіційному сайті Ощадбанку немає жодної згадки про виплати від ООН. Єдина новина пов’язана з цією організацією була опублікована 29 вересня 2022 року і не містить інформації про виплати для українців. 

При спробі оформити заявку на виплати за допомогою іншого банку користувача направляє на Telegram-канал «Допомога Україні». 

Ми подали заявку на вступ до цього каналу, проте нашу заявку такі не схвалили. Згодом нам написав користувач з ніком «Допомога Україні».

Після підтвердження бажання залишити цю заявку, шахраї намагалися отримати наш номер телефону, проте, почувши відмову, вони перейшли до погроз та агресивної поведінки, що ніяк не характерно для працівників ООН.

Зазначимо, що ООН має рекомендаційний лист як не стати жертвою шахраїв при спробі отримати грошову допомогу, де зазначено, що офіційним Telegram-каналом, де можна дізнатись про виплати від ООН є «Допомога ВПО від УВКБ ООН💙💛», тобто «Допомога Україні» точно не є офіційною платформою організації.


Наголошуємо, що офіційним державним джерелом, де можна оформити онлайн-заявку на грошову допомогу від ООН є сайт «єДопомога»‎.

Тож, ми вчергове зіштовхнулись з шахрайською схемою, яка використовує тему виплат від міжнародних організацій.

Варто зазначити, що хоч на цей раз шахрайський сайт було заблоковано, з нашого досвіду очевидно, що зловмисники створять нові вебсайти, і схема продовжить працювати.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.