Фейк. Зеленський підписав закон про матеріальну допомогу всім українцям, які не виїжджали за кордон 

Назар Гламазда - 19 Квітня 2024 | 10:03

Мережею ширяться повідомлення, що Президент Володимир Зеленський ухвалив закон про фінансову допомогу усім громадянам, які не покидали межі України. Чи дійсно це так — з’ясували наші фактчекери. 

Що сталося? 

Користувачі чат-бота «ПЕРЕВІРКА» надіслали нам посилання на TikTok-акаунт «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА», що опублікував (архів) відеозвернення Президента України, де повідомляється про підписання закону №4772. В цьому законі нібито запроваджено матеріальну допомогу у вигляді 16 тисяч гривень усім українцям, що не покидали межі України з 24 лютого 2022 року. Володимир Зеленський зазначає, що оформити допомогу може будь-який член родини для усієї сім’ї. Для цього потрібно просто перейти за посиланням наданим в описі профілю «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА». 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Закон №4772

Для початку ми перевірили інформацію про закон №4772, на який у відео нібито посилається Володимир Зеленський. Так, нам вдалось зʼясувати, що цей закон прийняли ще 9 лютого 2017 року, а сам закон вносить зміни до деяких законодавчих актів України й регламентує добровільне об’єднання територіальних громад між собою. Жодної згадки про виплати українцям немає. 

Відеозвернення

Ми також перевірили відеозвернення Президента, що було опубліковане у TikTok. Так, нам вдалось з’ясувати, що насправді відеоряд був взятий зі звернення Президента України від 11 березня 2022 року. У ньому Володимир Зеленський закликає усіх українців до єднання заради перемоги над Росією. Зауважимо, що про закон №4772 Президент не згадує. 

Посилання у TikTok

Окрім того, ми перевірили посилання, яке надано у профілі акаунту «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА». Насправді воно перенаправляє користувача на Telegram-канал «Всевидящее ОКО», який не є офіційною платформою української влади та ніяк не може приймати заяви громадян щодо матеріальної допомоги. 

Зазначимо, що акаунт «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА»  має низку схожих за змістом відео, які закликають переходити за вищезазначеним посиланням, деякі з них набирають близько мільйона переглядів. 

Отже, TikTok-акаунт «ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА» навмисне створив фейкове відеозвернення Президента України Володимира Зеленського за допомогою технології діпфейк з метою залучити аудиторію до Telegram-каналу «Всевидящее ОКО». Тобто ми маємо справу з так званим клікбейтом – «наживкою», що спонукає вас перейти за посиланням, приєднатися до каналу, завантажити додаток, тощо. 

Висновок: фейк, клікбейт

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.