9 травня в прокат вийшов художній фільм режисера Тараса Томенка «Будинок “Слово”». Нескінчений роман».

13 травня – день самогубства Миколи Хвильового, одного з найвідоміших представників «Розстріляного відродження», ідейного натхненника гасла «Геть від Москви!», він є одним з головних героїв кінострічки, тому вихід фільму на широкі екрани запланували поряд з цим днем.

У стрічці розповідають про Будинок Слово в Харкові, де під одним дахом у ньому жили та творили українські письменники Микола Хвильовий, Лесь Курбас, Майк Йогансен, Михайль Семенко та інші.

Фільм показує історію українських письменників доби «розстріляного відродження», яких зібрали в одному будинку, щоби вони працювали на благо радянської системи.

Світова прем’єра фільму відбулася на 37-му Варшавському кінофестивалі у 2021 році, а українська — на фестивалі «Миколайчук OPEN» в Чернівцях 16 червня 2022-го.

Режисер Тарас Томенко також знімав документальний фільм «Будинок “Слово”» і у 2018 році він отримав національну кінопремію «Золота дзиґа» в категорії «Найкращий документальний фільм».

Сценаристкою фільму стала українська письменниця Любов Якимчук. Кінокартину виробила компанія Fresh Production Group за підтримки Державного агентства України з питань кіно й Міжнародного благодійного фонду «Солідарність».

На Великдень, 5 травня, будинок «Слово» у Харкові вчергове постраждав від російської агресії. Неподалік сталося влучання ракети, внаслідок якого, в будинку було вибито вікна. Відео з місця дивіться у нашому Телеграмі.

Про Будинок «Слово»

Будинок «Слово» — це житловий шестиповерховий дім у Харкові, який побудували наприкінці 1920 років у вигляді літери «С». У ньому жило багато відомих українських письменників, поетів, художників та режисерів. Він став символом українського культурного відродження 1920-х років. Саме тут з 1933 по 1938 рік були репресовані понад 70 мешканців-літераторів.

Під час російського вторгнення в Україну у 2022 році будинок «Слово» постраждав від обстрілів — були пошкоджені фасади та вікна.

Наразі тут продовжують жити харків’яни, а також тут є резиденція для письменників. Простір поновив свою роботу 5 січня 2024 року. Цьогоріч у квартирах Петра Лісового та Юрія Шевельова зупиняться 12 українських та 10 чеських резидентів. Першим резидентом став чеський фотограф та автор Ігор Малієвський. 8 травня новою резиденткою стала українська літературна критикиня та літературознавиця Ганна Улюра. Вона проживатиме тут з 8 по 26 травня.

Будинок «Слово» — пам’ятка архітектури 1920-х років, де мешкали відомі українські письменники. У 2022 році він постраждав від російських обстрілів Харкова.

Читайте також

  • У будинку «Слово» новий резидент: що відомо.