Останнім часом ми зіткнулися з великою кількістю фейкових обкладинок іноземних видань, що нібито висвітлюють український контрнаступ та/або присвячені Володимиру Зеленському, тому вирішили сформувати другу частину альманаху російських фейкових обкладинок.

Тож зберігаємо традиції та презентуємо вам другий український альманах «творчості» російських фейкоробів.

1. Фейкова обкладинка видання Courrier international під назвою «Український контрнаступ на річці Стікс»

До нас в бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно на обкладинці травневого номера французького видання Courrier international зображено військових ЗСУ, які пливуть річкою Стікс. Нагадаємо, що Стікс, згідно з давньогрецькою міфологію, — річка в «царстві мертвих».

«Обіцяний Володимиром Зеленським контрнаступ під загрозою… Як втрата Бахмута вплине на перебіг конфлікту», — написано на обкладинці журналу.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Ми з’ясували, що насправді такої обкладинки не існує. Адже серед обкладинок видання Courrier international немає жодної, що мала б такий вигляд. До того ж фейкороби припустилися помилок: «створили» випуск «Courrier international» під номером, якого на той момент ще навіть не існувало та використали той самий штрихкод, що російські пропагандисти вже застосовували у фейковій квітневій обкладинці.

Більше читайте за посиланням.

2. Фейкова обкладинка іспанського журналу El Jueves, що висміює український контрнаступ

Російські Telegram-канали поширювали це зображення із написом, що іспанський сатиричний журнал El Jueves висміює український контрнаступ.

На нібито травневій обкладинці журналу зображені хробаки, які їдять рештки тіл українських солдатів та питають: «Який контрнаступ? Нам попереднє ще доїдати та доїдати!». 

Насамперед такої обкладинки не існує. На світлині в проросійських пабліках порядковий номер журналу вказано як №2,388, проте останній номер журнал вийшов у травні під номером №2,387, а номер №2,388 на момент поширення фейкової обкладинки ще не був опублікований.

Детальніше про це читайте у фейкотні від 29 травня

3. Фейкова обкладинка Eulenspiegel з дописом «Україна продовжує збирати гроші на своє самогубство»

Пропагандистськими ресурсами ширилася обкладинка червневого примірника німецького журналу Eulenspiegel. На ній зображений малюк під водою, який дивиться на руку із затиснутими грошовими купюрами. На рукаві людини, що тримає гроші, зображено український прапор. До обкладинки додали підпис:

 «Україна продовжує звідусіль збирати гроші на своє самогубство».

На сайті видання Eulenspiegel ми не знайшли подібної обкладинки. На шостому — останньому — номері журналу зображена карикатура на німецького політика Роберта Хабека.

Зазначимо, що цього разу фейкороби постаралися, тож номер на штрих-коді оригінального журналу збігається із даними на фейковій обкладинці.

Окрім цих спростувань, на обкладинці з проросійських каналів ми знайшли ознаки фоторедагування, детальніше у нашому матеріалі.

4. Фейкова обкладинка журналу  Eulenspiegel, який висміює український контрнаступ

До нас у бот «Перевірка» надійшли декілька запитів із проханням перевірити обкладинку відомого німецького сатиричного журналу Eulenspiegel. На ній фраза «Der gegen an griff», що означає «контрнаступ», викладена частинами тіла військових з українським прапором та джавелінами.

Перед нами вкотре підробка. Ми з’ясували, що на сайті Eulenspiegel немає такої обкладинки. Останній випуск, який опублікувало у себе видання — це червневий, шостий примірник із зображенням карикатури німецького політика Роберта Хабека. Цю обкладинку ми розбирали прикладом вище. Зазначимо, що цього разу пропагандисти постаралися краще. Номер на штрих-коді оригінального зображення збігається із даними на фейковій обкладинці. Проте фейкова обкладинка зазначається як сьома, тобто липневий примірник видання, що на час поширення фейкової обклади ще не був оприлюднений.

Більше про спростування цього фейку читайте за посиланням

5. Фейкова обкладинка американського журналу Humor Time висміює Володимира Зеленського

Пропагандистськими Telegram-каналами «Олеся Лосева» та «BelVestnik» поширювалася обкладинка сатиричного журналу Humor Time, на якій автомобіль з фільму «Назад у майбутнє» переїжджає Володимира Зеленського. Підпис до картинки — це слова Еммета Брауна:

«Залишилось зробити всього одну річ на шляху до майбутнього».

Насправді це фейк. На офіційному сайті видання Humor Time ми знайшли оригінальну обкладинку журналу під номером #375, який датується липнем 2023 року.

Проте справжня обкладинка, як і сам липневий випуск журналу, присвячена американській політиці та не стосується України. На ній зображений республіканець Майкл Пенс. Автор висміює його ставлення до колишнього президента США:

«Трамп не має стати новим президентом, але якщо він стане кандидатом на виборах — я його підтримаю». 

Переглянути спростування можна у нашому матеріалі.

6. Фейкова обкладинка журналу Titanic, який висміює український контрнаступ та Володимира Зеленського

У середині червня в мережі поширювали нібито нову обкладинку німецького сатиричного журналу Titanic. На карикатурі зображений Володимир Зеленський у штанах із танком на тлі розбитої техніки та з підписом «Успішний контрнаступ собі у штани». 

Перед нами вкотре фейк-обкладинка.

На сайті видання Titanic останній випуск за червень 2023 року мав геть іншу назву: «FRONTEX приймає рішення про 4-денний тиждень» та і звісно геть інший вигляд.

Детальніше читайте у нашій фейк-підбірці від 19 червня.

6. Фейкова обкладинка Charlie Hebdo присвячена спробам Зеленського залучити кошти загиблих з «Титана»

До нас у бот «Перевірка» з 24 червня почали надходити запити з проханням перевірити нібито нову обкладинку журналу французького сатиричного видання Charlie Hebdo, на якій зображений Володимир Зеленський, що прийшов до банку і, ховаючись за загиблим з батискафа «Титан», вимагає від його імені переказати всі кошти Україні.

Перед нами знову підробка. На сайті Charlie Hebdo ми не знайшли випуск журналу з цією обкладинкою. Випуск під номером 1614 вийшов у середу 28 червня. Натомість фейкова обкладинка під цим номером вийшла 23 червня, за декілька днів до виходу реального примірника.

Детальніше у нашій фейкотні за 29 червня.

8. Фейкова обкладинка Handelsblatt з розбитим українським танком

Проросійські Telegram-канали, такі як:  «BelVestnik»«Украина.ру» та «Отряд Ковпака» — розмістили у своїй новинній стрічці публікацію з нібито новою обкладинкою німецької газети Handelsblatt. На ній зображено розбитий танк із дописом: «Це не контрнаступ, це кривавий краш-тест»

Та і ця обкладинка фейк. На сайті німецької ділового видання «Handelsblatt» ми не знайшли випуск з цією обкладинкою.

Обкладинка, яку поширюють фейкороби, нібито була опублікована впродовж вихідних 23-25 червня 2023 року та має номер 119. Проте під таким номером у зазначені дати випуск видання Handelsblatt мав інші обкладинку та заголовок.

Більше про розбір цього фейку читайте за посиланням

Читайте ще

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.