Український альманах російських фейкових обкладинок

Фактчек Редакція - 30 Грудня 2022 | 11:11

У 2022-му ми зіткнулися з такою кількістю фейкових обкладинок, що вирішили — їх вистачить на цілий альманах. Тим більше, що наша команда з Харкова, а один із перших українських альманахів в історії був виданий саме у Харкові 1830-го року.

Тож, зберігаємо традиції та презентуємо вам перший український альманах безглуздої «творчості» російських фейкоробів.

1. Фейкова обкладинка Charlie Hebdo про блекаут в Україні 

21 жовтня ми зіткнулися з тим, що пропагандистські Telegram-канали почали надпотужно просувати тему блекауту. Допомагала їм у цьому обкладинка спецвипуску французького сатиричного видання Charlie Hebdo, що нібито був присвячений відключенню електроенергії в Україні. Її поширили понад 10 пропагандистських телеграм-каналів, зокрема «Шептун»,«Шкварка News» та інші. 

Ми з’ясували, що насправді такої обкладинки не існує. А для того, щоб її «створити» фейкороби просто зафарбували спеціальний випуск журналу Charlie Hebdo. Так само вони допустилися помилок при формуванні номеру випуску та штрих-коду. ​​На обкладинці ми знайшли ознаки роботи фоторедактора та елементи, що не відповідають загальній логіці видання Charlie Hebdo.

Більше деталей за посиланням

2. Фейкова обкладинка «Ананда Вікатан» з Володимиром Зеленським, який зафарбовує свастику

На початку листопада анонімні Telegram-канали та російські пропагандистські ресурси поширювали зображення нібито обкладинки випуску індійського журналу «Ананда Вікатан». На ній карикатурна особа, схожа на Володимира Зеленського, зафарбовує свастику та каже: «Ну які ми нацисти? Ми фанати індійської культури!».

2 листопада дійсно вийшов новий номер щотижневика «Ананда Вікатан». Інформація про це розміщена на офіційному сайті видання. Однак, його обкладинка має зовсім інший вигляд, що аж ніяк не пов’язаний із Зеленським.

Скрин з сайту «Ананда Вікатан»

Детальніше про це ми писали у фейкотні за 2 листопада.

3. Фейкова обкладинка Fortune з Володимиром Зеленським

14 листопада у мережі поширили фото з обкладинкою нібито ділового журналу Fortune, де зображено президента України з характерним слідом біля носа — ознакою вживання наркотиків. У соцмережах обкладинка супроводжувалася дописом:

«Сем Бланкман-Фрід, голова криптобіржі FTX, що розорився, набув знайомих багатьом рис».

Пов’язано це, як зазначають пропагандисти, з тим, що саме через криптобіржі відбувається відмивання коштів військової допомоги США Україні. 

Насамперед ми перевірили офіційну сторінку журналу. Такої обкладинки там немає. Вона є відредагованим варіантом випуску за серпень-вересень. В оригінальному варіанті на обкладинці — мільярдер Сем Бекман-Фрід, який не набуває жодних рис, окрім своїх власних.

Оригінальна обкладинка журналу Fortune

Дізнатись більше ви можете у нашій фейкотні від 14 листопада.

4. Фейкова обкладинка Tinanic з «нескінченним апетитом» Володимира Зеленського

Російські пропагандисти в харківських місцевих каналах поширювали допис з обкладинкою німецького сатиричного журналу «Tinanic», що нібито містить карикатуру на Володимира Зеленського — тут він поглинає кошти, техніку, політиків. Обкладинка має підпис «Нескінченний апетит». Утім, вона є фейковою.

Ми перевірили офіційний сайт цього видавництва. На фейковій обкладинці вказано, що це жовтневий випуск. Проте, справжній випуск за жовтень має зовсім інший вигляд. Його можна переглянути за посиланням.

Окрім цих спростувань, на обкладинці з проросійських каналів ми знайшли ознаки фоторедагування, детальніше у нашому матеріалі.

5. Фейкова обкладинка Charlie Hebdo, що зображує смерть двох поляків від падіння ракети на території Польщі

Проросійські ЗМІ та соцмережі у середині листопада поширювали обкладинку спецвипуску французького журналу «Charlie Hebdo», нібито присвячену падінню ракети у Польщі, з підписом «Волинська різанина 2.0». Насправді ж такої обкладинки не існує. 

Варто відзначити, що журнал «Charlie Hebdo» по-різному нумерує звичайні та спеціальні випуски. Спеціальні випуски нумерують трьохзначними цифрами (101, 102, 103 і т.д.), у той час як звичайні чотиризначними (1001, 1002, 1003 і т.д.). Останній спецвипуск журналу вийшов під номером 102. Тобто наступний випуск повинен бути під номером 103, а не 1583, як вказано на фейковій обкладинці. Журнал під номер 1583 вийшов тільки 23 листопада і не мав нічого спільного з «Волинською різаниною».

Скрин з сайту«Charlie Hebdo»

Читайте детальніше за посиланням.

6. Фейкова обкладинка El Jueves висміює президента Польщі Анджея Дуду

Російські Telegram-канали поширювали обкладинку іспанського видання «El Jueves» — тут буцімто висміюють президента Польщі, якого розіграли російські пранкери Вован і Лєксус. 

Це фейк. Коли фейкороби розповсюджували обкладинку з номером «2,375», такого номера ще не існувало. На той час, останній випуск видали під номером «2,374» — він мав геть інший вигляд. Номер «2,375», що вийшов згодом, теж не має нічого спільного з фейк-обкладинкою.

Обкладинки журналу El Jueves«2,374» та «2,375»

Детальніше у нашій фейкотні від 28 листопада.

7. Фейкова обкладинка El Jueves з дописом «Чорна діра – це той хлопець з України»

В російському інфопросторі поширили фото обкладинки El Jueves, на якій зображено дещо змінені елементи відомої фотографії «Поцілунок на Таймс-сквер» та рекламу. Також тут є зображення Зеленського з рекламним слоганом «Чорна діра – це той хлопець з України».

Ця реклама вже поширювалась ворогом раніше за допомогою відео. За версією російської пропаганди, це був реальний бігборд на вулиці Таймс-сквер, присвячений 150-річчю Американського музею природознавства. 

Ми перевірили офіційну сторінку видання — такої обкладинки не існує. А вже традиційно під номером XLV — геть інша обкладинка. 

Колаж Gwara Media

Ми також перевірили відео, що розповсюджували фейкороби. Детальніше про це у нашому матеріалі.

8. Фейкова обкладинка Charlie Hebdo з папою Римським

1 грудня у каналі «Первый Харьковский» поширили ще одну фейк-обкладинку спеціального видання французького сатиричного журналу Charlie Hebdo, де карикатурно зображено Папу Римського. Він щипає дитину за сідниці та промовляє наступні слова: «Тримайте своїх дітей подалі від цих жорстоких та небезпечних бурятів».

Насамперед ми перевірили наявність цього випуску на офіційному сайті Charlie Hebdo. Випуск під номером 1585, як вказано на фейковій обкладинці, вийшов тільки 7 грудня (на 6 днів пізніше за створення фейку) і, звісно, мав інший вигляд.

Обкладинка журналу під номером 1585 з сайту Charlie Hebdo

Це підтверджує, що на сайті вже розміщено випуски за 30 листопада. Оскільки наданого пропагандистами серед них немає, можемо стверджувати про фейк.

Детальніше читайте у фейк-розслідуванні від 5 грудня.

9. Фейкова обкладинка LeMan з Папою Римським 

Російський Telegram-канал поширював обкладинку нового випуску турецького журналу «LeMan», на якій Папа Римський нібито промовляє до чеченців: «Чеченці! Справжні живодери! Не те, що ми». Водночас на фоні зображені натяки на хрестові походи, дружбу з нацизмом, полювання на відьом та прикривання педофілії. Ця картинка є фейком. Обкладинка останнього на той момент випуску «LeMan» виглядала інакше.

Скрин обкладинки зі сторінки LeМan

Переглянути спростування можна у нашому матеріалі.

10. Фейкова обкладинка Charlie Hebdo, де Зеленський краде Різдво

Проросійські канали 22 грудня вчергове поширили несправжню обкладинку французької сатиричної газети «Charlie Hebdo».

Випуск журналу (№ 1588) прикрашає ілюстрація, де Зеленський біжить від новонародженого Христа з повними руками дарунків волхвів та викрикує «Досить скиглити, мені потрібніше!». Ймовірно, таким чином пропагандисти прагнули дискредитувати підтримку України закордонними партнерами.

Ця обкладинка є фальшивою. Номер 1588 вийшов тільки 28 грудня і, звісно, не схожий на наведений.

Скрин з сайту Charlie Hebdo

Наостанок, ми перевірили архів журналу. Такого випуску із Зеленським на справжньому сайті видання немає. Більше про розбір цього фейку читайте у грудневій фейкотні.

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.