Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Київську область відключать від світла на 2 тижні або навіть на кілька місяців

Маніпуляція. 1 листопада у фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА» масово почали надходити запити із заголовками про те, що голова Київської ОВА Олексій Кулеба нібито заявив, що Київську область можуть відключити від «світла» на 2 тижні або на кілька місяців. Також цю новину зі схожими заголовками поширили деякі ЗМІ.

Однак, це маніпуляція!

В інтерв’ю Громадському телебаченні голова Київської ОВА Олексій Кулеба відповідаючи на запитання журналіста стосовно блекауту, дослівно сказав наступне:

Спрогнозуймо найоптимістичніший та найгірший сценарії стосовно блекауту.

«Це залежить від того, яких пошкоджень нам завдадуть. Якщо будуть пошкодження, які ми зможемо відновити за два тижні, то це свідчитиме про те, що нам два тижні потрібно протриматись. Якщо будуть інші пошкодження, то процес ремонту може зайняти й більше часу або, навпаки, менше. На жаль, у нас такий ворог, що важко передбачити умови ураження. Тобто є реальна загроза, що ми на термін до двох тижнів можемо опинитися без світла. І ми вже готуємося до цього.

Чи може статися повне відключення електроенергії?

Так, якщо будуть продовжуватися ракетні обстріли нашої енергетичної інфраструктури й ми не зможемо зберегти її завдяки ППО».

Тож, насправді відключення електроенергії на період до 2 тижнів або місяці, наразі є лише ймовірністю та одним із можливих сценаріїв розвитку подій, найзначніший вплив на що буде мати те, чи продовжуватимуться ракетні обстріли нашої енергетичної інфраструктури російськими військами.

Російські хакери зламали ІТ-систему ситуаційної обізнаності ЗСУ

Фейк. Анонімний проросійський хакер стверджує, що нібито зміг зламати програму управління військами, якою користуються збройні сили України. 

Однак, Міністерство оборони спростувало дану інформацію, зазначивши, що це «нова інформаційно-психологічна операція ворога (іпсо)», яку ворог розпочав з метою дискредитації даної системи, після її представлення на конференції NATO Tide Sprint.

«Щоб припинити підхоплення дезінформації ворога вітчизняними інформаційними ресурсами Міністерство оборони України повідомляє, що система працює стабільно, дані в ній надійно захищені, і несанкціонованих проникнень не зафіксовано. У Міноборони над захистом системи працюють найкращі ІТ-розробники та фахівці з кібербезпеки, які моніторять ворожу активність в режимі реального часу» – зазначили в МО.

На обкладинці нового випуску індійського журналу «Ананда Вікатан» Зеленський зафарбовує свастику

Фейк. Анонімні Телеграм-канали та російські пропагандистські ресурси поширили зображення нібито обкладинки нового випуску індійського журналу «Ананда Вікатан». На ній карикатурна особа схожа на Президента України Володимира Зеленського зафарбовує свастику та каже: «Ну які ми нацисти? Ми фанати індійської культури!».

Проте це фейк!

2 листопада дійсно вийшов новий номер щотижневика «Ананда Вікатан». Інформація про це розміщена на офіційному сайті видання. 

Однак, його обкладинка має зовсім інший вигляд, ніяк не пов’язаний із Зеленським.

Через критичну ситуацію в енергетиці жителів, Київщини можуть тимчасово переселити до інших регіонів

Маніпуляція. Телеграм-канали масово поширили новину, в якій голова Київської ОВА Олексій Кулеба нібито заявив, що через критичну ситуацію в енергетиці, жителів Київщини можуть тимчасово переселити до інших регіонів.

Однак, це чергова «порція» російської пропаганди.

Голова КОВА Олексій Кулеба в інтерв’ю польському виданню Onet дійсно заявив про такий сценарій розвитку подій внаслідок останніх масованих обстрілів Києва та всієї Київської області російськими ракетами та іранськими дронами.

«Ми до цього готуємося і маємо кілька сценаріїв. Ми працюємо над відкриттям 754 пунктів обігріву. У них буде альтернативне опалення, зокрема дровами. Це адміністративні будівлі типу шкіл, дитсадків. Ми вже створили інтерактивну карту, де люди можуть швидко побачити, де знаходиться найближчий теплопункт. У них усі охочі зможуть запастися теплим одягом та продуктами харчування, зарядити мобільні телефони. Там ви зможете перечекати кризові моменти. Є й інший сценарій: якщо ми розуміємо, що інфраструктура настільки пошкоджена, що її неможливо швидко вирішити, створюється план тимчасового транспортування людей у   регіони, де ситуація стабільніша. Ми готуємося до всіх варіантів» – зазначив він.

Підкреслимо, що йдеться лише про сценарій реалізації одного із можливих варіантів розвитку подій, а не стверджується що так буде. І він буде мати місце коли всі інші можливості зазначені керівником Київської ОВА будуть вичерпані.

Також, 31 жовтня Олексій Кулеба зазначив, що: 

«Жодних евакуаційних заходів на території Київської області не відбувається та в найближчий час не планується. Ситуація з енергетикою складна, проте під контролем. 

Усі працюють на своїх місцях. Електроенергія в області вже почала відновлюватися. Про всі плани дій жителі Київщини будуть знати завчасно».

 

Фонд «Повернись живим» з 24 лютого по 16 травня зібрав понад $100 млн на підтримку армії Росії

Фейк. 2 листопада у фактчек-бот @perevir_bot надійшло на перевірку зображення російських військових, на якому у вигляді супровідного тексту стверджується, що благодійний фонд «Повернись живим» з 24 лютого по 16 травня зібрав понад $100млн на підтримку армії Росії. 

Однак, це фотофейк та грубий наклеп!

Насправді, відомий український благодійний фонд «Повернись живим» дійсно 26 травня опублікував звіт про те, що за період від початку повномасштабного вторгнення РФ і до 16 травня зібрав понад $100 млн на підтримку армії. Однак, не російської, а української! Для ілюстрації даної новини на сайті фонду розміщений відповідний банер. 

Саме текст даного банера та зовнішній вигляд інтернет-сторінки фонду лягли в основу фотофейку, замінивши зображення на російських військових, текст та певні елементи зовнішнього вигляду.

Зазначимо, що відомий український благодійний фонд «Повернись живим» з 2014 року регулярно надає різного роду підтримку підрозділам Збройних Сил України. Про це також йдеться на їхній сторінці.

«Понад 8 років Росія воює з Україною. Ця тиранія загрожує всьому світу. Україна дає їй відсіч. Наша армія захищає свободу та демократію. Час підтримати захисників!

«Повернись живим» — фонд компетентної допомоги армії. З 2014 року наша ключова мета — зробити Сили оборони ефективнішими, зберегти життя військових та системно протидіяти ворогові. Від початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року ми збільшили допомогу армії в рази й підтримуємо захисників України, які змінили своє звичне життя та вийшли на лінію оборони».

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.