Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Укрпошта, Нова пошта та ПриватБанк надають 5000 гривень допомоги

Фейк. У бот «ПЕРЕВІРКА» надходить достатньо велика кількість запитів щодо перевірки різних форм надання фінансової допомоги для населення України. Проте, 14 листопада ми отримали подібних запитів більше, ніж зазвичай, що пов’язуємо з появою «нового виду допомоги». Адже, саме у цей день ми отримали ідентичні оголошення про надання допомоги 5000 грн від трьох провідних українських компаній: «Укрпошти», «Нової пошта» та «ПриватБанку». Щоб отримати гроші, пропонують зареєструватися на «їхньому» сайті.

Колаж Gwara Media

Фактчекери Gwara Media перевірили ці оголошення та сайти. Деталі нашого аналізу читайте в статті.

Російські військкори знайшли докази вживання наркотиків ЗСУ

Фейк. У проросійському інфопросторі поширили фото обпаленого рюкзака з медикаментами. За словами пропагандистів, це фото «аптечки бойовика ЗСУ», на якому можна побачити препарат Тарен, що доводить факт вживання армією України наркотичних речовин. Російські військкори зазначають, що українським військовим цей препарат видають лише перед наступом, а в інший час придбати ці «наркотики» можна в одній з мереж харківських аптек. Чому саме харківських, пропагандисти не пояснюють.

Колаж Gwara Media

Ця інформація не відповідає дійсності. Як ми дійшли такого висновку читайте в нашому аналізі.

В Україні зміняться дати свят

Фейк. У фактчек-бот «ПЕРЕВІРКА» почали надходити запити, в яких наводиться дати святкування основних християнських свят за Юліанським календарем(так званим «старим» стилем), та Григоріанським(«новим»).

На перший погляд, складається враження, що відбудеться перехід щодо всіх дат одразу і для християн усіх конфесій.

Однак, це оманлива думка.

Насправді знаковим моментом стало те, що Священний Синод ПЦУ(найчисельнішої християнської конфесії в Україні) 18 жовтня 2022 року дозволив святкувати Різдво 25 грудня – якщо того бажають парафіяни. У церквах ПЦУ проводитимуть святкові богослужіння, і учасники богослужінь звільнятимуться від постових обмежень.

«Там, де для цього існують пастирські обставини та засвідчується бажання вірних, як виключення дозволити за рішенням настоятеля та громади 25 грудня 2022 р. звершити богослужіння за чином свята Різдва Христового з подальшим поданням через єпархіальні управління до Київської Митрополії письмової інформації про число учасників такого богослужіння. У разі звершення такого богослужіння його учасники в цей день звільняються від обмежень посту» – зазначається в рішенні Синоду.

Отже, це означає, що ПЦУ готова повністю перейти на святкування Різдва 25 грудня, але ті, парафіяни, які не хочуть змінювати своїх традицій, зможуть прийти на святкове богослужіння 7 січня.

Тобто річ іде не про зміну дати святкування Різдва Христова, а про те, що ПЦУ дозволила святкувати Різдво 25 грудня окремим громадам, як вийняток. І стосується це лише Різдва. Про подібну практику щодо святкування інших свят, наразі мова не йде.

Що стосується питання переходу Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на Григоріанський календар, то  

«Питання календарної реформи поки що розділяє. Ми мали нагоду ґрунтовно розмірковувати на Синоді наших єпископів в Україні, і поки що бачили, що відсоток людей, які розуміють і готові це зробити, є ще доволі невеликим, немає тієї критичної кількості, яка б дозволила це зробити. А з іншого боку, справді ми хочемо такого типу реформу робити разом із нашими православними братами, щоб наша календарна реформа не призвела до ще однієї лінії якогось поділу між нашими церквами».

Фейковий Телеграм-канал ДТЕК Київські регіональні електромережі

Фейк. У мережі шириться посилання на фейковий телеграм-канал «ДТЕК Київські регіональні електромережі», який нібито надає інформацію про відключення електроенергії у цьому регіоні.

Про це повідомляє Центр Протидії Дезінформації. Він вказує, що на фоні терористичних атак РФ по енергетичній інфраструктурі України, з’являються фейкові акаунти, які дублюють офіційні канали українських енергетичних компаній. 

Їхню різницю також можна помітити на рівні фото, які розміщені у профілі. Ліве фото – фейк, праве – справжнє:

«Подібні фейкові канали комунікації може використовувати ворог для дестабілізації внутрішньої ситуації на фоні енергетичної кризи з метою створення панічних настроїв серед українців!» – повідомляє ЦПД. 

Справжній телеграм-бот «ДТЕК Київські регіональні електромережі» розміщений за наступним посиланням

Обкладинка останнього випуску «Charlie Hebdo» зображує смерть двох поляків від падіння ракети на території Польщі

Фейк. Проросійські телеграм-канали поширюють обкладинку французького журналу «Charlie Hebdo», яка нібито нещодавно вийшла як спеціальний випуск. Вона присвячена падінню ракети на території Польщі та знищенню її населення. Підпис на обкладинці «Волинська різанина 2.0», ніби звинувачує українців у тому, що сталося

Насправді дана обкладинка фейкова.

Варто відзначити, що журнал «Charlie Hebdo» по-різному нумерує звичайні та спеціальні випуски. Спеціальні випуски нумерують трьох значними цифрами (101, 102, 103 і т.д), коли звичайні чотирьох значними (1001, 1002, 1003 і т.д.). Останній спецвипуск журналу був під №102.

Тобто наступний випуск повинен бути під номером 103, а не №1583 як це вказано на фейковій обкладинці.

Варто зауважити також те, що останній випуск «Charlie Hebdo» вийшов справді 16 листопада, але під №1582, а не №1583.

Фактчекери Gwara Media не в перше зіштовхнулися з подібним фотофейком, який стосується цього журналу. Детальніше читайте у матеріалі «Фейк: Нова обкладинка Charlie Hebdo присвячена блекауту в Україні»

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.