Російські військові продовжують обстрілювати критичну інфраструктуру, через це в Україні вже довгий час запроваджена тотальна економія світла.

У фоторепортажі Ґвара Медіа показала харківські вулиці ввечері та як містяни адаптувалися до життя у пітьмі.

Відключення світла та зв’язку

Відключення – це головне слово, що міцно увійшло в лексикон українців за останні місяці. За цей час дізналися, що вимкнення електроенергії можуть бути плановими, аварійними чи стабілізаційними. Такі відключення у реальності мають абсолютно однаковий вигляд: вдома зникає світло, а дещо пізніше й вода.

У місто підсвічуються лише фари машин / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Сьогодні світла може не бути декілька годин, а завтра всі вісім-дванадцять. Буває що й не відключають зовсім.

Окрім багатоквартирних будинків жертвами блекауту стають і мобільні оператори. Хоча в теорії вишки зв’язку обладнані автономним резервним джерелом живлення. Часто-густо коли цілий спальний район відключають, перестають працювати і вони. Вже за декілька годин відчувається «просідання» мережі та навіть позначка 4G не гарантує, що зможеш завантажити сторінку в інтернеті.

Нова Пошта відвантажує посилки харків’ян навіть попри тотальний блекаут / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Аналогічно зникає і домашній інтернет, тому із кожним відключенням сотні тисяч харків’ян опиняються в «цифровому вакуумі».

На зупинках харків’яни підсвічують себе, аби водії бачили, що хтось уже ж чекає на транспорт / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Вулиці у темряві

Найбільше нинішній Харків відрізняється від довоєнного з настанням сутінків. Темніє зараз рано, вуличне освітлення не працює ще з початку повномасштабного вторгнення, і навіть на Сумській, яка до війни була центром активного життя, приблизно після п’ятої вечора панує темрява.

Деякі МАФи все ж мають підсвідку. Так хоч можна побачити напрям куди йти / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Подекуди все ще підсвічуються вивіски магазинів, що дещо допомагає з пошуком маршруту.

Багато людей, які ходять вулицями ввечері, – наприклад, вигулюють собак або йдуть від метро до свого будинку – підсвічують собі шлях мобільними телефонами. Одні світять собі під ноги всю дорогу, інші – лише на пішохідних переходах, адже під час відключень світлофори теж зазвичай не працюють.

Ліхтарик – основний атрибут, якщо ви плануєте пересуватися містом / Олександр Магула, Ґвара Медіа

У такі моменти задумуєшся про придбання одягу зі світловідбивними елементами. Для пішоходів цей аксесуар точно зайвим не буде.

Бізнеси теж знижують споживання електроенергії, тому вимкнене зовнішнє освітлення фасадів та офісів / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Транспорт

Обстріли спричиняють транспортний колапс, коли припиняє роботу метрополітен та інший електротранспорт. Тоді місто «пересідає» на автобуси. Вони ж можуть ходити тролейбусними маршрутами.

Автобус чекає на пасажирів на Майдані Конституції / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Таким чином весь пасажиропотік людей, які поверталися з роботи, переходить на маршрутки, автобуси, таксі.

Харківський тролейбус на проспекті Гагаріна / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube.