Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Турецький журнал «LeMan» критикує Папу Римського 

Фейк. Російський телеграм-канал поширює обгортку нового випуску турецького журналу «LeMan». На ній автори критикують слова Папи Римського про чеченців: «Чеченці! Справжні живодери! Не те, що ми» (Чеченцы! Настоящие живодеры! Не то, что мы). Водночас на фоні зображені згадки про хрестові походи, дружбу з нацизмом, полювання на відьом та прикривання педофілів. 

Ця картинка, не є обложкою журналу. Обкладинка останнього випуску leman має наступний вигляд:

Фейкова обкладинка має номер «1604», при цьому остання опублікована – «1603». Також на підробному зображенні використовують шрифт, що не є характерним для журналу Leman. 

Інфоприводом для цієї обкладинки, швидше за все, стало інтерв’ю Папи Франциска від 22 листопада 2022 р. представникам America Media. На питання про його позицію щодо війни в Україні він відповів:

«Коли я говорю про Україну, я говорю про закатований народ. Якщо є люди-мученики, то є хтось, хто їх мучить. Коли я говорю про Україну, я говорю про жорстокість, адже маю багато інформації про жорстокість військ, які вторгаються. Взагалі, найжорстокішими є, мабуть, ті, хто з Росії, але не з російської традиції, наприклад, чеченці, буряти тощо. Безумовно, той, хто здійснює вторгнення, – це російська держава. Це дуже зрозуміло. Іноді намагаюся не конкретизувати, щоб не образити, а радше засуджувати взагалі, хоча добре відомо, кого я засуджую. Не обов’язково вказувати ім’я та прізвище».

Російські представники негативно відреагували на слова Папи Римського та звинуватили його у необ’єктивності, абсурді.

Ми вже писали про подібні карикатури. Детальніше про це читайте у нашому матеріалі «Фейк: на новій обкладинці Charlie Hebdo виправдовують звірства армії РФ». 

На українському телебаченні Суровікіна назвали «Міністром енергетики України»

Фейк. Російський телеграм канал почав поширювати фото, на якому український телеканал «1+1» титрував Сергія Суровікіна (командувача Об’єднаного угруповання військ, яке бере участь у вторгненні Росії в Україну) як «Міністра енергетики України». 

Насправді це фейк.

Цей скрін з відео дуже схожий на фото, що МО Росії розмістили 9 листопада, під час оголошення відведення військ на півдні України. 

Також варто відзначити деталь: всі телеканали, які беруть участь у Телемарафоні «Єдині новини» обов’язково використовують узагальнену емблему для марафону «Єдині новини» : 

Телеканал «1+1» розташовує її у лівому верхньому куті, та застосовує її під час усієї трансляції марафону. Ось як виглядає один з репортажів про відведення російських військ з півдня України:

Тут ми бачимо, відсутність жодного підпису, який вказує на те, що Суровікін тепер «Міністр енергетики України», а також присутня позначка «Єдині новини», якої немає на фейковому фото.  

У львівській клініці можна провести тест на ДНК “москаля”

Фейк. У пропагандистському пабліку поширили фото дошки оголошення, що за їх словами, знаходиться у львівській клініці. Особливу увагу привертає оголошення про нову послугу – ДНК-тест за результатами якого можна отримати офіційний документ про те, що ви є чистокровним українцем.

Насправді фото є неправдивим.

У першу чергу варто зауважити, що всі рейси цивільної авіації були припинені через повномасштабне вторгнення Росії в Україну, тому, відповідно, роботу аеропортів також припинено. 

Таке оголошення ми знайшли на сторінці Міжнародного аеропорту «Київ» ім. Сікорського. На сайті аеропорту вказано, що на місці робили лише ПЛР-тест на COVID-19, а не ДНК. Тест на ДНК проводиться у клініці. 

Детальніше про даний фейк читайте у матеріалі, який невдовзі вийде.

У Польщі з’явилися поштові марки з Зеленським, де він схожий на Гітлера. 

Фейк. Російський телеграм-канал «Шкварка News» поширив фото, на якому у Польщі нібито з’явилися поштові марки, на яких Володимир Зеленський дуже схожий на Адольфа Гітлера. 

У Польщі дійсно вийшли поштові марки, на яких зображений Зеленський. Ініціатором їх створення став депутат Краківської міської ради Лукаш Вантух. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.

Проте в оригіналі фото мають дещо інший вигляд:

Як можемо помітити на оригіналі відсутні характерні для Гітлера вуса, які пропагандисти додали на своєму фото, щоб дискредитувати як Зеленського, так і представника Польщі. 

Фейковий чат-бот голови Полтавської ОВА Дмитра Луніна

Шахрайство. У мережі з’явилася інформація про чат-бот очільника Полтавської ОВА Дмитра Луніна. 

Як повідомляє сам Дмитро Лунін, даний чат-бот є фейковим. Про це він написав у своєму телеграм-каналі

Офіційний чат-бот від голови Полтавської ОВА має зовсім іншу назву та не вимагає ваші особисті дані.

Черговий раз застерігаємо – коли займаєтеся пошуком інформації, звертайте увагу на надійність джерела та користуйтеся офіційними джерелами. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.