Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Зруйнована Харківщина: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 2

Розслідування. Раніше фактчекери Gwara Media вже ідентифікували 9 військових РФ за знайденими в деокупованому Ізюмі документами. Ми не зупинили пошуки та продовжуємо деанонізувати військових злочинців російської армії, які прийшли на нашу землю.

Коллаж Gwara Media

Цього разу нам вдалося знайти військових 236-ї артилерійської бригади (в/ч 53195), 49-ї зенітно-ракетної бригади, 6-ї окремої танкової бригади та Національної гвардії РФ. Детальніше про це читайте у нашому матеріалі

Іспанський журнал «El Jueves» висміює президента Польщі Анджея Дуду

Фейк. Російський телеграм-канал поширює наступне зображення та описує, що журнал «El Jueves» висміює президента Польщі, якого розіграли російські пранкери Вован і Лєксус. 

Фейкова обкладинка журналу «El Jueves»

Насправді – це фейк. 

Даний журнал не публікував таку обкладинку. 

Останній номер журналу має назву «Mundial De Matar» та містить зовсім іншу зображення. 

EL JUEVES  2. 374
Справжня обкладинка журналу «El Jueves»

Також варто звернути увагу на номер журналу. Фейковий випуск містить «№ 2,375», коли останній справжній випуск на обкладинці має номер «2,374».

Росія «милосердно» воює з Україною

Фейк. Російський телеграм-канал поширює відео, у якому колишній американський військовий, а зараз військовий аналітик Скот Ріттер говорить про те, що росіяни милосердні до українців. 

Скот Ріттер не вперше підігрує російській пропаганді. Як раніше заявляв Центр Протидії Дезінформації, він та низка інших «експертів» просували наратив про те, що Україна та НАТО не можуть перемогти Росію. 

Ріттер неодноразово з’являвся в ефірах російських каналів та поширював російську пропаганду: вихваляв військових РФ, говорив, що Україна швидко програє та ставив під сумніви події у Бучі.

За даними МВС України, військові ЗС РФ здійснили велику кількість злочинів, які порушують міжнародні гуманітарні правила – вбивство мирного населення, катування, депортація, тощо. Також Росія здійснює знищення цивільної критичної інфраструктури. 97 % цілей, які вразила Росія – цивільні. Це не можна назвати милосердям зі сторони російських військових. 

Офіційний Twitter-аккаунт Олексія Резнікова

Граната яскравого кольору в під’їздах 

Фейк. Сьогодні до нашого боту «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити правдивість інформації про гранати, що залишають для дітей в під’їздах. До запиту додавалось також й фото. 

Дійсно, наразі в умовах активного ведення бойових дій питання мінної безпеки є вкрай важливим, особливо для дітей.

Проте, саме надана в запиті інформація не відповідає дійсності.

Вперше цей скриншот поширили ще 2 березня, на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тоді до фото за допомогою редагування додали текст: «На Сихові знайшли».

Помітно, що розмір тексту та сам шрифт відрізняється від повідомлень у месенджері Viber, в якому і було зроблено цей скриншот.

Тоді Львівська міська рада спростувала інформацію про виявлену гранату в одному з під’їздів багатоповерхівки на Сихові. Немає й жодних доказів того, що на фото дійсно зображено вибухонебезпечний предмет. Тому наразі варто спростувати інформацію про виявлення червоної гранати в під’їзді житлового будинку. 

Звертаємо вашу увагу, що хоч ця інформація не підтвердилась, варто знати основні правила мінної безпеки. Не пересуватись невідомими маршрутами та не чіпати незнайомі предмети.

Міни-пастки можуть встановлювати де завгодно, маскуючи їх під побутові предмет, повідомляє Українська Правда. Фото: Микола Дячук

Так раніше після деокупації Київщини українські сапери знайшли міни в фортепіано, дитячому ліжку та інших побутових предметах. На нещодавно звільненій території Харківщини також було знайдено міни на дитячих ліжках, повідомляє Олег Синєгубов.

Тому ми закликаємо вас в жодному випадку не підходити до незнайомих вам предметів та не повертатися завчасно до нерозмінованих територій. Якщо ви побачили підозрілу річ – телефонуйте до ДСНС 101 або до служби порятунку 112.

Довіряйте лише перевіреній інформації та не піддавайтесь паніці. 

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.