Місто звільнили після 256 днів перебування під окупацією. Понад вісім місяців росіяни контролювали єдиний, захоплений після 24 лютого, обласний центр.

Ґвара Медіа не змогла оминути деокупацію міста. Ми відправили власного фотокореспондента Олександра Магулу, а він показав як нині живе фронтовий Херсон.

В’їзд до Херсонщини, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

11 листопада місцеві вийшли на вулиці з жовто-блакитними прапорами, а Україну огорнула хвиля ейфорії. Саме тоді Збройні сили України звільнили місто та правобережжя Херсонщини.

Проте, відступаючи, окупанти знищили критичну інфраструктуру. У Херсоні лише зараз почало з’являтися світло, але досі чималі проблеми зі зв’язком, теплом та водопостачання.

Славнозвісна Чорнобаївка. Як зараз виглядає аеропорт?

Міжнародний аеропорт «Херсон», який розташовувався в Чорнобаївці, останніми роками мав значний розвиток: його якраз напередодні війни реконструювали.

До повномасштабного вторгнення сюди літали Turkish Airlines, МАУ, Bees Airline та навіть європейський лоукостер Ryanair, а Wizz Air вів тісні перемовини про початок роботи у Херсоні.

Чорнобаївка, Міжнародний аеропорт Херсон, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

І якщо у січні 2022 року звідси за €10 херсонці літали у Будапешт чи Варшаву, то вже у березні тут був штаб російських окупантів.

Знищена техніка окупантів, Чорнобаївка, Міжнародний аеропорт Херсон, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Наші військові методично раз по раз знищували техніку та склади боєкомплектів, які намагалися накопичити в аеропорту окупанти. Кількість таких спроб перевалила за декілька десятків.

Залишки снарядів у Чорнобаївці, Міжнародний аеропорт Херсон, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Перед відступом військові рф розкидали протитанкові міни та викопали окопи вздовж аеропорту, тому тут варто пересуватися максимально уважно.

Чорнобаївка, Міжнародний аеропорт Херсон, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Гуманітарна ситуація

До міста продовжує надходити допомога з цілої низки регіонів України та світу від різних установ, організацій та волонтерів.

Черга за гуманітарною допомогою, яка є життєво необхідною для херсонців / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Наприклад, міжнародних організацій ООН та Червоного хреста сюди привозять тисячі тонн харчів, засобів гігієни та інших необхідних речей.

Масштаб черги за гуманітаркою у Херсоні / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Площа Свободи стала таким собі хабом, де можна підзарядити телефон, дізнатися новини, поспілкуватись зі знайомими, взяти гуманітарну допомогу та навіть послухати концерт.

Херсонка у центрі міста з підписом «Слава ЗСУ» на сумці, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Проте, о 16-17 годині це місце порожніє — з 19:00 діє комендантська година.

Херсонські діти радіють звільненню міста від російських окупантів, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Ще не в усіх районах вдалося повернути світло, тому люди шукають будь-яку можливість підзарядити телефони та павербанки. Це важко, але намагаються щось зробити, деінде є генератори, почали з’являтися Пункти Незламності.

Люди заряджають свої телефони, аби залишатися на зв’язку з близькими, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Заміновані навіть сходи у житлових будинках

Так позначають заміновані росіянами місця, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Подібні позначки зустрічаються в кожному районі Херсона – росіяни мінували все: від воріт будинків, дитячих майданчиків, і до сходів та дверей. Міни та розтяжки зустрічаються на кожному кроці: ДСНСники працюють 24/7, але кінця і краю цієї роботи не видно.

Багатостраждальний Антонівський міст

Цей міст вважався ключовим для регіону, адже він є найбільшим та найближчим до обласного центру. Має довжину майже 1.4 кілометри та перетинає одразу дві річки: Дніпро та її ліву притоку Конку.  Росіяни остаточно знищили споруду, коли тікали з правобережжя та окопались на південних підступах до неї.

Зруйнований Антонівський міст, який зʼєднує правобережну та лівобережну частини Херсонщини, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

На лівому березі вже знаходяться їхні позиції, якраз звідти вони здійснюють цілодобові хаотичні обстріли мирних кварталів Херсону та його передмість. Зокрема, тієї ж Антонівки, де зараз не зустрінеш місцевих — місце дуже небезпечне.

Підходячи до мосту, побачили ворожий дрон, який помітив нас та довго висів вгорі — стало дещо лячно.

Розтрощена херсонська телевежа

Російські окупанти під час відступу з Херсона на лівий берег Дніпра підірвали телевізійну вежу. Через це у місті не працює українське телебачення та радіомовлення.

Підірвана херсонська телевежа, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Виявилося, що російські військові заклали 7 вибухових зарядів біля основи телевежі, 5 з яких вибухнули. Загалом вилучили близько 50 кг тротилу.

Ще у березні окупанти захопили приміщення філії Суспільного та встановили довкола будівлі розтяжки. Після цього російські військові вимкнули телевізійний сигнал українського телебачення та почали транслювати пропаганду через Т2. Окупанти також розікрали офіс «Суспільне Херсон».

Залишки російської пропаганди, 20 листопада 2022 року / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Відомо, що наразі з 280 тисяч мешканців Херсона в місті лишилося близько 80 тисяч людей. Ця цифра до холодів може відчутно змінитися, адже Мінреінтеграції напередодні розпочало добровільну евакуацію з Херсонської області.

У місті вже працює критично важливий бізнес: поштові компанії, банки, Укрзалізниця та всі телефонні оператори. Знищена інфраструктура, розграбовані відділення та магазини та заміновані об’єкти — це три проблеми, з якими стикаються великі підприємства. Та попри це у Херсон повертаються мережі супермаркетів, кав’ярні та навіть «дядя Гриша»!

Радіймо деокупації Херсона та підписуємося на нас у Telegram і Facebook, переглядаймо YouTube та TikTok.