В ніч на 27 липня ЗСУ завдали кілька ударів по Антонівському мосту. Удари підтвердила Начальниця Об’єднаного координаційного прес центру Сил оборони України «Південь» Наталія Гуменюк, а СтратКом ЗСУ виклав відео ураження.

У той час журналіст Андрій Цаплієнко, а також Ніквести, 24 канал та інші запостили фото, на якому є нібито зруйнована частина Антонівського мосту, що на Херсонщині. Ми провели своє фактчек-розслідування та з’ясували, що знімок є редагованим. Наразі ЗМІ спростовують дійсність фото, а Цаплієнко навіть видалив його (див. скріншот). 

Одне з першоджерел

Як довести, що це підробне фото?

  1. Проаналізувавши фото в Fotoforensis, ми побачимо ознаки втручання на фотографії. Збиті пікселі та дисбаланс в зоні втручання. Це добре видно в режимі Noise Analysis.
Аналіз фото різними алгоритмами
Додаткові слої можуть допомогти знайти хиби

2. Порівняємо фото з Google Maps та подивимось на перспективу об’єктів, що розташовані поруч з мостом. Перспектива збігається до такої точності з фотографією, що можемо впевнено заявити, що це є та сама мапа. Ми вважаємо, що автор цього знімку просто взяв супутникове фото і відредагував його.

Фрагмент Google Maps
Відповідний фрагмент фото

Чи складно зробити фейк?

Чи складно зробити фейк?

Такі фейки можна зробити будь-хто. Сьогодні ця інформація є нешкідливою, проте якщо не фільтрувати інформацію і перетворювати бойові дії в жарти в потоки змінених зображень – шанс пропустити шкідливий фейк буде в рази вище.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр закликала не перетворювати обговорення військових операцій на коментування футболу, де всі думають, що знають, як спортсмену треба було забивати гол. Зокрема, вона нагадала, що велику кількість інформації неможливо розголошувати під час війни, тому не весь перебіг подій командування може коментувати.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Ґвара Медіа.

Фоторозслідування провів Влад Лазаров для Gwara Media