Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Херсонській області розпочалася жорстка фільтрація населення

Маніпуляція. Пропагандистські ЗМІ РФ поширюють інформацію про те, що ЗСУ нібито проводить на Херсоні жорстку фільтрацію населення. 

Однак, це маніпуляція!

За повідомленням Генштабу ЗСУ, у деокупованих населених пунктах Херсонщини підрозділи Сил оборони проводять стабілізаційні заходи.

Про це також повідомила Національна Поліція України.

«Близько 200 поліцейських працюють на території міста. Навколо та на території Херсону виставлені блок-пости. Поліція Херсонської області продовжує фіксувати злочини російських окупантів», – заявив голова Нацполіції Ігор Клименко.

Дані заходи, за словами секретаря РНБО Олексія Данилова проводяться, в тому числі з метою виявлення військових РФ, які не встигли втекти на лівий берег Дніпра.

«Я думаю, що йдеться не про партизанські операції, а те, що вони просто забули частину своїх військових. Вони розуміють, що обов’язково відповідатимуть, і зараз дійсно певна частина перевдягається у цивільне населення, щоб сховатися, не нести відповідальність.

Для цього відбуваються заходи, які робить Служба безпеки України та наші військові. Перевірки у Херсоні та інших населених пунктах – їх потрібно спокійно проходити, не хвилюватися», – наголошує секретар РНБО в ефірі інформаційного телемарафону.

Також, як зазначив Центр протидії дезінформації, «стабілізаційні заходи на деокупованих територіях відбуваються відповідно до українського та міжнародного законодавства».

Фото Зеленського з наркотиками на обкладинці Fortune

Фейк. У мережі поширили фото з обкладинкою ділового журналу Fortune на якій зображено президента України з характерним слідом біля носа, що символізує вживання наркотиків. Пов’язано це, як зазначають пропагандисти, з тим, що саме через крипто біржі відбувається відмивання коштів які США надають Україні. 

Насамперед ми перевірили офіційну сторінку журналу. Такої обкладинки там не має. Вона є відредагованим варіантом випуску за серпень-вересень. В оригінальному варіанті на обкладинці зображений мільярдер Сем Бекман-Фрід, діяльність якого пов’язана з криптовалютою.

Отже, варто ще раз підтвердити, що на наданій фейкоробами обкладинці є ознаки редагування та вона не має нічого спільного з реальністю.

Варто звернути увагу, що жодного підтвердження інформації про купівлю Україною криптовалюти немає. Її не повідомляють жодні українські чи міжнародні джерела. В російському інфопросторі ця дезінформація з’явилась разово та без наведення аргументації.

Доречно припустити, що таким чином пропагандисти намагались поширити одразу два наративи: задля дискредитації чинної влади України та допомоги Заходу. Детальніше про подібні інфоприводи читайте в нашому дослідженні хвиль дезінформації.

Немає Польщі без Львова

Фейк. До нас у @perevir_bot почали надходити запити, що стосувалися святкування у Польщі Дня Незалежності. Вони супроводжувався текстом, з наступною світлиною, де написано: «Немає Польщі без Львова».

Зворотний пошук визначив найраніше згадку цієї світлини 2016 роком. Знайшовши її у відверто пропагандистській статті на сайті livejournal

Проте згадка про фразу «Немає Польщі без Львова» у публічний простір потрапило ще у 2011 році. Про це вказує стаття на польськомовному ресурсі docplayer.pl, що висвітлював прояви расизму та ксенофобії на стадіонах та навкруги польського спорту.

Детальніше про розвінчування даного фейку читайте у матеріалі за посиланням.

Нова обкладинка німецького журналу з «нескінченним апетитом» Зеленського

Фейк. Про це пишуть російські пропагандисти, зокрема в харківських локальних каналах. В дописах йдеться про обкладинку сатиричного журналу «Tinanic», на якій ніби то зображено карикатуру Володимира Зеленського з підписом «Нескінченний апетит», який поглинає багато коштів, техніку, політиків. Утім, дана обкладинка є фейковою.

Ми перевірили офіційний сайт цього видавництва. На фейковій обкладинці вказано, що це жовтневий випуск. Проте, справжній випуск за жовтень зовсім інший. Його можна переглянути за посиланням. При цьому він вийшов під номером 10, що є відповідністю до порядкового номеру цього місяця. А фейкову обкладинку пропагандисти підписали номером 11. Хоча насправді випуск №11 вийде лише в листопаді. 

Серед архіву всіх випусків ми не знайшли жодного з зображенням Зеленського, хоча інші світові політики часто присутні на обкладинках цього журналу.

Окрім цих спростувань, на обкладинці з проросійських каналів було знайдено ознаки фоторедагування.

Тому варто підсумувати, що ця новина є повністю фейковою. Така обкладинка існує лише в уяві російських пропагандистів. Ми ж закликаємо вас завжди перевірити інформацію та не споживати новини з російських ресурсів.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.