Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

23.06.2023

«Залишилось зробити всього одну річ на шляху до майбутнього»: нова обкладинка американського журналу Humor Time висміює Володимира Зеленського

Фейк. Пропагандистськими Telegram-каналами «Олеся Лосева» та «BelVestnik» шириться обкладинка сатиричного журналу Humor Time, на якій автомобіль з фільму «Назад у майбутнє» переїжджає Володимира Зеленського. Підпис до картинки — це слова Еммета Брауна: «Залишилось зробити всього одну річ на шляху до майбутнього».

Насправді це фейк.

На офіційному сайті видання Humor Time ми знайшли оригінальну обкладинку журналу під номером #375, який датується липнем 2023 року.

Проте справжня обкладинка, як і сам липневий випуск журналу, присвячена американській політиці та не стосується України. На ній зображений республіканець Майкл Пенс. Автор висміює його ставлення до колишнього президента США:

«Трамп не має стати новим президентом, але якщо він стане кандидатом на виборах — я його підтримаю». 

23.06.2023

Олена Зеленська отримала ізраїльський паспорт

Фейк. У проросійських Telegram-каналах з’явилась новина про те, що нібито дружина Президента України Олена Зеленська отримала ізраїльський паспорт. Зокрема про це повідомили «Блокнот Пропагандиста», «WarDonbass» та «Шейх Тамир».

Ми детально дослідили паспорт та з’ясували, що це — підробка.

Оригінальний примірник паспорта Ізраїлю знаходиться у відкритому доступі в публічному реєстрі автентичних посвідчень особи на сайті Європейської Ради та Ради ЄС. 

На зразку видно, що у паспорті Ізраїлю використовують дві мови: англійську та іврит.

За допомогою Google ми переклали дані документа зі зразка і нібито паспорта Олени Зеленської.

Як бачимо, дані з нібито паспорта Олени Зеленської при «перекладі» на іврит утворили набір непов’язаних між собою слів. Це сталося через те, що фейкороби помилилися і написали персональні дані Олени Зеленської на івриті не справа — наліво, а зліва — направо.

Також зазначимо, що дата випуску та дата закінчення нібито паспорта неправильні. Як зазначено на фотодокументі, дійсність паспорта завершується на день раніше, аніж він був випущений. 

Щодо фото Олени Зеленської, яке використали в нібито ізраїльському паспорті, то це світлина з офіційного Telegram-каналу Першої леді України. Воно було зроблене дев’ятого квітня під час візиту до головного художнього музею Естонії KUMU. 

Єдиною правдивою інформацією з проросійських пабліків є те, що Олена Зеленська дійсно 19 червня знаходилася в Ізраїлі з офіційним візитом. Проте це не підтверджує факт отриманням нею паспорта громадянки Ізраїлю.

22.06.2023

У Каліфорнії дозволили вбивати немовлят

Маніпуляція. 7 червня 2023 в Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явився англомовний відеоролик, де чоловік розповідає про новий закон в штаті Каліфорнія (США), згідно з яким нібито дозволено вбивати новонароджених немовлят.

«У США остаточно злетіли з котушок: каліфорнійський законопроєкт дозволяє вбивати немовлят віком до 28 днів… Новий закон покликаний захищати матерів від цивільних та кримінальних звинувачень у будь-яких діях чи бездіяльності, пов’язаних із вагітністю. До таких дій належить не лише аборт на будь-якому терміні вагітності, а й перинатальна смерть, тобто смерть новонародженого віком до кількох тижнів», — йдеться у дописі до відео.

Ми з‘ясували, що саме це відео набуло найбільшого поширення серед англомовних користувачів твіттеру наприкінці травня.

Сама новина щодо нібито легалізації вбивств новонароджених у Каліфорнії з’явилася навесні 2022 року. Так, ми знайшли подібні статті у російського видання СПЖ (Спілка православних журналістів), що переважно висвітлює новини УПЦ Московського патріархату, та російського пропагандистського онлайн-видання «Красная Весна».

Одним із першоджерел цієї новини став американський журнал зі штату Флорида, присвячений темам жіноцтва, Evie Magazine. У своїй новині від 5 квітня 2022 вони посилаються на закон AB 2223, «що дозволяє матерям убити свою дитину через 7 днів після народження».

«Сьогодні в Каліфорнії призначене перше слухання щодо нового законопроєкту, відомого як AB 2223. Цей законопроєкт не лише дозволить матерям вбивати свою ненароджену дитину на всіх стадіях вагітності, але й узаконює вбивство дитини протягом семи днів після народження... Тобто вбивство тижневої дитини не буде криміналізоване в разі ухвалення цього законопроєкту», — пояснюють в статті Evie Magazine.

Насправді це фейк.

Як вказує фактчекерська компанія Verify, схожу суспільну реакцію спостерігали щодо подібного законопроєкту в штаті Мериленд.

Якщо безпосередньо перейти до розгляду Асамблейського законопроєкту №2223, то в тексті першого пункту йдеться про те, що:

«Цей законопроєкт скасовує вимогу про те, щоб коронер [посадова особа, що спеціально розслідує смерті, які мають незвичайні обставини або які стались раптово – ред.] проводив розслідування смертей, пов’язаних із відомим чи підозрюваним самоіндуковним або злочинним абортом, а також про те, що внутрішньоутробна смерть плода без нагляду вважається смертю без медичної допомоги».

«Вся суть полягає в тому, що ми хочемо переконатися: якщо у вас трапиться викидень, буде штучний аборт або ви народите мертву дитину, вас не притягнуть до кримінальної відповідальності за це», — прокоментувала виданню Los Angeles Times членкиня парламенту Баффі Вікс, демократка, яка представляє Іст-Бей і одна з авторок законопроєкту. Але це все одно дозволяє владі «розслідувати факти смерті новонародженої дитини, включно з тим, чи народилася дитина живою, а також, коли і як дитина померла».

Показовими для ілюстрування необхідності такого законопроєкту, як зазначає Баффі Вікс, є два нещодавніх випадки в штаті, які спонукали до створення законопроєкту: Челсі Беккер, жінка з Центральної долини, яку звинуватили у вбивстві після народження мертвої дитини; і Адора Перес, яку засудили до 11 років ув’язнення за «ненавмисне вбивство плоду» (вирок був скасований у березні).

Про затвердження вбивства новонароджених у законопроєкті не йдеться. Насправді в ньому зазначені пункти про те, що в штаті Каліфорнія «не будуть переслідувати чи ув’язнювати за викидень, мертвонародження чи аборт у Каліфорнії».

Зауважимо, що 27 вересня 2022 року Губернатор Ньюс підписав законопроєкт 2223. Тобто з 27 вересня вже йдеться не про законопроєкт, а про закон.

21.06.2022

Українець зніс пам’ятник партизанам в Польщі

Маніпуляція. 9 червня у Telegram-каналі «Укропский фреш» розмістили допис про те, що етнічний українець нібито зніс пам’ятник полякам, які боролись проти нацизму. 

«Етнічний українець, який працює лісником у польському національному парку “Тухольські бори”, вирішив знищити пам’ятник із “радянською символікою”», — йдеться у дописі.

Насправді рішення демонтувати монумент польським партизанам біля села Островите на території Возиводської лісової інспекції належить Поморському воєводі Даріусу Дрелічу.

Доручаю Возиводській лісогосподарській інспекції демонтувати пам’ятник, встановлений на честь «десантників Війська Польського та партизанів з Волзької групи».

Рішення від 7 листопада 2022 року у самому документі пояснюють тим, що монумент пропагує комунізм — таким був висновок Комісії з переслідування злочинів проти польського народу від 14 вересня 2022 року згідно з законом про заборону пропаганди комунізму.

Тож хоч пам’ятник дійсно був демонтований, це було рішення Поморського воєводства. Про побутовий вандалізм взагалі не йдеться.

19.06.2023

Смерть, лікування та «воскресіння» Валерія Залужного, або як російська пропаганда сама себе спростувала

Фейк. У двадцятих числах травня російський інформаційний простір вибухнув новиною про смерть або, як мінімум, важке поранення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, через яке він більше не зможе виконувати свої обов’язки. І хоча українська сторона неодноразово спростовувала подібні чутки, російська пропаганда наполегливо працювала над створюванням нових і нових «неспростовних доказів». Останній такий був створений одразу після підриву Каховської гідроелектростанції. Саме його ми й вирішили дослідити прискіпливіше — зупинимось на тому, наскільки неузгодженим «продуктом» прокремлівська пропаганда «годує» свого споживача.

8 червня у проросійському Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явилася новина про відсутність Валерія Залужного на терміновому засіданні РНБО через підрив Каховської гідроелектростанції. Як стверджують автори каналу, на фото Головнокомандувача ЗСУ додали за допомогою графічного редактора.

«Підписник скористався ресурсом Forensically, інструментом експертизи цифрових зображень щодо втручання у вихідний файл. Так, втрутилися! Залужного до групового фото додали, що знову порушує питання про його фізичне існування», — йдеться у дописі.

На підтвердження своїх слів автори додають фото з сервісу Forensically, що нібито підсвітило фігуру Валерія Залужного як додану на постобробці.

Ми дослідили цей та інші «докази» смерті Залужного, реакції російських пропагандистів і навіть Президента РФ на численні спростування факту смерті Головнокомандувача ЗСУ українською стороною. Про смерть, хворобу та чудове «воскресіння» Валерія Залужного читайте у нашому матеріалі за посиланням.

19.06.2023

Німецький сатиричний журнал Eulenspiegel висміює український контрнаступ

Фейк. До нас у бот «Перевірка» надійшли декілька запитів із проханням перевірити обкладинку відомого німецького сатиричного журналу Eulenspiegel. На ній фраза «Der gegen an griff», що означає «контрнаступ», викладена частинами тіла військових з українським прапором та джавелінами.

Широкого розповсюдження така обкладинка Eulenspiegel не набула, проте про неї написали такі Telegram-канали: «ZOV Треугольника», «VeZpa.Media» та «Zа (V)Побѣду». Також обкладинка шириться пересічними користувачами твіттеру.

Насправді це фейк.

Ми з’ясували, що на сайті Eulenspiegel немає такої обкладинки. Останній випуск, який опублікувало у себе видання — це червневий, шостий примірник із зображенням карикатури німецького політика Роберта Хабека. Про нього ми нещодавно писали.

Зазначимо, що цього разу пропагандисти постаралися краще. Номер на штрих-коді оригінального зображення збігається із даними на фейковій обкладинці. 

Проте зауважимо: фейкова обкладинка зазначається як сьома, тобто липневий примірник видання, що наразі не оприлюднений.

19.06.2023

Обкладинка німецького сатиричного журналу Titanic висміює український контрнаступ та Володимира Зеленського

У мережі поширюють нібито нову обкладинку німецького сатиричного журналу Titanic. На карикатурі зображений Володимир Зеленський у штанах із танком на тлі розбитої техніки та з підписом «Успішний контрнаступ собі у штани». 

Перед нами чергова фейк-обкладинка.

На сайті видання Titanic останній випуск за червень 2023 року мав назву «FRONTEX приймає рішення про 4-денний тиждень». 

Місяць та рік, серійний номер, вартість примірника, які зображені на оригінальному випуску, збігаються із даними фейкової обкладинки.

Фейкороби посилаються на те, що це — спецвипуск журналу Titanic, але в архіві на сайті видання ми не знайшли жодного спецвипуску.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Історія була створена в рамках проєкту «Локальні історії громад. Трансформація та стійкість: Харків» за підтримки Європейського фонду за демократію. Зміст публікації не виражає думку EED і є рішенням виключно його авторів, редакції Gwara Media.