Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

04.07.2023

Маніпуляція. Австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмута

З кінця травня мережею почало ширитися відео (TwitterTelegram), де нібито австралійці привітали росіян зі звільненням Бахмута та підтримали бійців ПВК «Вагнер».

«Місцеві жителі Австралії виступили на підтримку спецоперації, бійців ПВК “Вагнер” і привітали зі звільненням Бахмута, він же Артемівськ. “Працюйте, брати! Тут з Австралії ми вас підтримуємо. Ми з вами. Звільняйте наші території. Дякую, Вагнер!», — йдеться в дописі до відео.

Проте, це фейк. Хто ж насправді на відео і які події висвітлюються – читайте у нашому розслідуванні.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

06.07.2023

Фейк. «Ні, я не збираюся надати вам 6,2 мільярда доларів, як це зробив Джо»: твіт Ілона Маска про Володимира Зеленського

28 червня 2023 Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікував скриншот із нібито твіттеру Ілона Маска, де той коментує свого нового підписника, а саме: Президента України Володимира Зеленського.

«Ні, я не збираюся дати вам 6,2 мільярда доларів, як це зробив Джо».

Наступного дня, 29 червня, цю новину підхопили низка інших Telegram-каналів, серед яких «Украина.ру»«Украина. Спецоперация. Мониторинг»«постіронічні політичні меми»«Типичная Одесса» та «СЛИВЫ ВСУ».

Насправді це фейк.

Що ж сталося насправді — читайте у нашому спростуванні.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій!

07.06.2023

Фейк. Буданова замінює двійник

30 червня 2023 в Telegram-каналі «Я – Елена Бобкина» оприлюднили повідомлення: 

«Фантастичний ріст волосся Буданова за добу. Зліва інтерв’ю від 24.06, праворуч коментар на порядку денному від 25.06. Хохли продовжують випускати заяви від начальника розвідки, який, ймовірно, пішов до Бандери».

До допису додали два скриншоти з різних інтерв’ю Буданова, на першому — Буданов після того, як підстригся, а на другому — до.

І оскільки різниця між скриншотами нібито складає лише один день, то такий стрімкий ріст волосся неможливий. На думку авторів каналу, це підтверджує смерть Кирила Буданова.

Через годину після публікації цю новину поширив Telegram-канал пропагандистського видання «Украина.ру». Допис зібрав більше як 80 тисяч переглядів.

Отже, чи можна вірити новим даним проросійських пабліків, що опосередковано підтверджують смерть керівника Головного управління розвідки Міноборони України та чи дійсно Буданова нібито замінює двійник — читайте в нашому матеріалі на сайті.

Читайте ще

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!