Офіс Президента осушує Дніпро для наступу української армії

Фейк. Таку інформацію на початку січня почали розповсюджувати проросійський Telegram-канал «Легитимный» та ЗМІ.

Так, на їхню думку, осушення Дніпра відбувається або через накопичення води Києвом для власних ГЕС, або для того, щоб полегшити перекидання техніки та висадку десанту української армії.

Ця інформація не відповідає дійсності.

Хоча нещодавно мешканці Запоріжжя дійсно повідомляли про зниження рівня води у річці Дніпро, з теоріями змови чи діями влади це аж ніяк не пов’язано.

Департамент захисту довкілля Запорізької обласної військової адміністрації у коментарі «Суспільному» повідомив, що зменшення рівня води у Каховському водосховищі пов’язаний з  ворожими обстрілами та пошкодженням шлюзових затворів, які потрібні для регулювання рівня води.

Україна попросила не накладати санкції на Білорусь

Фейк. Саме такий запит найчастіше надсилали нам користувачі боту «Перевірка» у четвер, 12 січня.

Першоджерелом новини є допис у Twitter редактора «Радіо Свобода» з питань Європи Рікарда Йозвяка. Таким чином він прокоментував нещодавню заяву очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, що ЄС запровадить санкції проти Білорусі за підтримку повномасштабної російської агресії проти України. 

Ця інформація не відповідає дійсності.

Речник МЗС Олег Ніколенко спростував її.

«Повідомлення деяких ЗМІ про нібито прохання України не включати Білорусь в останні пакети санкцій ЄС не відповідає дійсності», — зазначив посадовець.

Також він додав, що вже зараз на Білорусь накладено низку персональних та секторальних санкцій. 

Черговий дефіцит солі в Україні

Фейк. Така інформація шириться мережею з посиланням на проросійський Telegram-канал «Украинский навоз», який 12 січня опублікував наступний допис.

Ця інформація є брехливою.

Наведене зображення є фейковим. Перевіривши його за допомогою ресурсу FotoForensics, ми з’ясували, що воно відредаговане, а інформація на документі додана за допомогою фоторедактора.

Наразі в супермаркетах торговельної мережі АТБ немає обмежень на покупку солі.

Подібне обмеження було введено з 28 лютого 2022 у магазинах АТБ:

«В усіх магазинах торговельної мережі АТБ обмеження щодо продажу соціальної групи товарів одному покупцю. Таке рішення компанія прийняла для запобігання створенню штучного дефіциту та ажіотажу у зв’язку з воєнним станом».

Обмеження було дійсне у травні 2022 року в магазинах АТБ у деяких містах України: тоді на одну людину можна було купити не більше двох пачок солі та 5 кг цукру.

Рішення вводилося тимчасово у зв’язку з припиненням роботи вітчизняного постачальника «Артемсіль» (через постійні обстріли підприємства російськими окупантами) та організацією роботи з іноземними постачальниками.

Наразі в Україні немає дефіциту солі чи інших товарів соціальної групи, як і обмежень на їх закупівлю.

Окремо варто звернути увагу на телеграм-канал, що поширює цю новину. 

Канал «Украинский навоз» з’явився 30 жовтня. З того часу він активно поширює проросійські наративи. Останнім часом кількість запитів з проханням перевірити провокаційну інформацію з цього каналу суттєво збільшилась. Ми закликаємо вас споживати інформацію лише з офіційних ресурсів та не піддаватись впливу російської пропаганди.

Щодо допису про дефіцит солі, через декілька годин після публікації його було видалено.

Україна отримує касетні боєприпаси від Туреччини

Фейк. Про це йдеться у статті видання Foreign Policy.

Так, у статті з посиланням на анонімні джерела повідомили, що наразі Туреччина є єдиною країною, яка забезпечує Україну касетними боєприпасами, небезпечними для російських військових та українських цивільних.

Проте жодних підстав вважати цю інформацію правдивою немає. 

Посол України в Туреччині Василь Боднар зауважив: новина була створена для того, щоб підірвати відносини між Україною та Туреччиною.

Наразі немає жодного підтвердження застосування українськими військовими касетних боєприпасів, тому новину про їх передачу Україні Туреччиною варто вважати ймовірною пропагандою.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.