Армія РФ знищила всю енергетичну генерацію міста Харкова, про це під час Ukraine Recovery Conference в Берліні повідомив міський голова Харкова Ігор Терехов.

«Ми розуміємо що попереду зима. Ми розуміємо, що сьогодні, на жаль, наш ворог розтрощив всю генерацію, яка була у Харкові. Всі ТЕЦ зруйновано. Ми не маємо жодного кіловата власної генерації», – пояснює мер міста.

За його словами, місто потребує допомоги від фінансових партнерів та міжнародних організацій, таких як ЄБРР та ЄІБ, і це життєво необхідно взимку, аби забезпечити тепло, електро- та водопостачання.

Мер Харкова Ігор Терехов під час Ukraine Recovery Conference / Скриншот: URC2024

Зранку 22 березня 2024 року росіяни завдали ударів по критичній інфраструктурі Харкова. Внаслідок обстрілів у місті зникло електропостачання, є перебої з водопостачанням та опаленням. Через відключення світла не працює електротранспорт (метро, трамвай та тролейбус) та світлофори.

Тоді ТЕЦ-5, яка живить Харків, втратила основні потужності генерування теплової та електричної енергії міста. За словами харківського міського голови Ігоря Терехова, теплова станція була зруйнована повністю зруйнована. Через це неможливе виробництво ні електричної, ні теплової енергії.

Як зазначав головний виконавчий директор ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» Олександр Мінкович, відновлення теплоелектроцентралі передбачає виготовлення ексклюзивного обладнання енергоблоків, зокрема, турбін, генераторів тощо. У разі повноцінного фінансування робіт, допомоги з виробництвом і постачання устаткування, процес реконструкції триватиме не один рік.

У пресслужбі також додали, що енергетика Харківщини й ТЕЦ-5 зокрема отримала найбільших руйнувань із початку воєнних дій. Сьогодні живлення міста відбувається силами інших регіонів.

Про Ukraine Recovery Conference

URC2024 проходить під гаслом «Об’єднані в обороні. Об’єднані у відновленні. Разом сильніші». Це продовження щорічної серії політичних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій реконструкції України з початку повномасштабної агресії Росії проти України.

Це перша Конференція з питань відновлення України, яка проводиться в країні ЄС. Захід продовжує конференції з реформ в Україні, які відбувалися до 2022 року. URC2024 також показує прогрес реформ в Україні в контексті її економічної стійкості та процесу вступу до ЄС.

Мета URC2024 – мобілізувати подальшу міжнародну підтримку для відновлення, реконструкції, реформування та модернізації України. Це включає надання надзвичайної допомоги для задоволення нагальних потреб, реалізацію проєктів швидкого відновлення та створення привабливих умов для бізнесу з метою розблокування інвестицій приватного сектору в Україну, а також для активного залучення громадянського суспільства до процесу відновлення.

На цю тему

На відновлення одного з об’єктів електропостачання Харківщини необхідні понад 190 млн грн — начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов. З початку повномасштабного вторгнення Росія пошкодила або знищила 660 об’єктів електропостачання у Харківській області.

На Харківщині розгорнуть «міні-ТЕЦ» — Мінвідновлення. Проєкт енергетичної безпеки USAID в Україні у співпраці з Міненерго, Комітетом Верховної Ради з енергетики розгортає мережу малої та середньої когенерації в регіонах країни. Зокрема, теплопостачальні підприємства Харківської області отримали 6 когенераційних установок (КГУ) у березні 2024 року.