Проєкт енергетичної безпеки USAID в Україні у співпраці з Міненерго, Комітетом Верховної Ради з енергетики розгортає мережу малої та середньої когенерації в регіонах країни. Зокрема, теплопостачальні підприємства Харківської області отримали 6 когенераційних установок (КГУ) у березні 2024 року.

Про це повідомили в Міністерстві відновлення.

Там зазначили, що когенерація передбачає одночасне виробництво електричної та теплової енергії. КГУ генерують електрику насамперед для власного споживання, що дозволяє містам мати безперебійне теплопостачання під час аварійних чи планових відключень електроенергії. Надлишок виробленої електрики може також відпускатися в мережу для інших споживачів.

За словами віцепрем’єр-міністра з відновлення Олександра Кубракова, після обстрілів енергетичної інфраструктури Харківщини 22 березня всі отримані КГУ продовжили забезпечувати теплом та електрикою об’єкти критичної інфраструктури та багатоквартирні будинки області.

«Розподілена генерація – потужний інструмент для підвищення стійкості централізованого теплопостачання та підтримки енергосистеми України», — сказав Кубраков.

Загалом для 32 міст України та двох університетів закуплено 91 когенераційну установку потужністю від 50 кВт до 1500 кВт. Їх запуск забезпечить стабільне теплопостачання для понад 1 млн мешканців багатоповерхівок та близько 1000 соціальних об’єктів незалежно від відключень електрики.

Нагадаємо, внаслідок ракетного обстрілу Росією вранці 11 квітня на Харківщині було пошкоджено ТЕЦ, яка забезпечує Харків теплопостачанням, а також повністю зруйновано трансформаторну підстанцію. Близько 5 ранку 11 квітня російські військові завдали щонайменше 10 ударів, попередньо ракетами С-300, по критичній інфраструктурі Харкова та області. Постраждалих наразі немає. У місті та області фіксують перебої з електропостачанням.

Ракетна атака росіян на енергетичну інфраструктуру 22 березня серйозно пошкодила харківську ТЕЦ-5. На відновлення теплової електростанції може тривати декілька років, повідомив начальник ХОВА Олег Синєгубов.

Всі електростанції, атаковані та пошкоджені російськими військами під час ракетного удару 22 березня, мають бути відремонтовані, повідомив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький. За його словами, термінів відновлення харківської ТЕЦ-5 не називають, щоб не надавати Росії інформацію про ступінь ураження об’єкта.

Нагадаємо, ТЕЦ-5 Харків втратив основні потужності генерування теплової та електричної енергії міста після російської атаки, яка сталася 22 березня. За словами Харківського міського голови Ігоря Терехова, ТЕЦ-5 повністю зруйнована. Через це неможливе виробництво ні електричної, ні теплової енергії.

Як зазначив головний виконавчий директор ПрАТ «Харківська ТЕЦ-5» Олександр Мінкович, відновлення теплоелектроцентралі передбачає виготовлення ексклюзивного обладнання енергоблоків, зокрема, турбін, генераторів тощо. У разі повноцінного фінансування робіт, допомоги з виробництвом і поставкою устаткування, процес реконструкції триватиме не один рік.

У пресслужбі також додали, що енергетика Харківщини й ТЕЦ-5 зокрема отримала найбільших руйнувань із початку воєнних дій. Сьогодні живлення міста відбувається силами інших регіонів.

Нагадаємо, вночі 22 березня росіяни завдали ударів по критичній інфраструктурі Харкова. Внаслідок обстрілів у місті зникло електропостачання, є перебої з водопостачанням та опаленням. Через відключення світла не працював електротранспорт (метро, трамвай та тролейбус) та світлофори.