Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

09.10.2023

Фейк. У рекламі німецької бургерної закликають перестати говорити про Україну

Пропагандистський Telegram-канал «Украина.ру» поширив відео з нібито рекламою німецької бургерної, що закликає припинити говорити про Україну і натомість поговорити про їхній новий бургер.

«Україна, Україна, Україна… Стоп! Ми можемо поговорити про щось інше? Наприклад, про наш новий бургер. Смачні та соковиті бургери дійсно заслуговують на гучне обговорення»– йдеться у рекламі.

Окрім «Украина.ру», цю інформацію поширювали й інші проросійські Telegram-канали. Зокрема «UKR LEAKS», «Урал VZ Дейли», «Первый Харьковский», «Выпускайте Кракена!» та «СЛИВЫ ВСУ».

Чи дійсно німецька бургерна є автором поширеної реклами — читайте у матеріалі.

10.10.2023

Фейк. Олена Зеленська витратила у Нью-Йорку понад мільйон доларів на прикраси Cartier

В минулому дослідженні хвиль дезінформації наратив «Українська влада заробляє на війні/«кому війна, а кому мати рідна» потрапив до групи «Середні». Тобто його поширювали не надто потужно, проте дезінформація щодо цієї теми має перманенту присутність в інформаційному полі. Цього разу ми розглянули так званий «вкид» про купівлю Оленою Зеленською прикрас на суму понад мільйон доларів.

Низка пропагандистських Telegram-каналів поширили новину про те, що Олена Зеленська нібито придбала прикраси на суму понад мільйон доларів у нью-йоркському магазині Cartier.

Автори дописів зазначають, що висвітлили ці події два закордонних медіа: «The Nation» та «Leadership».

За інформацією цих видань закінчився шопінг Першої леді нібито сваркою з консультанткою бутика.

«Зеленська наостанок вигукнула: «Хто сказав, що мене потрібна ваша думка?». Потім вона поговорила з менеджером магазину, після чого консультантку звільнили», – йдеться в публікації «The Nation».

Далі з тексту статей ми дізнаємося, що саме звільнена працівниця не тільки записала відеовикриття Олени Зеленської в Instagram, а й оприлюднила чек Першої леді.

Нам вдалось знайти поширення цієї інформації в більше ніж 15 пабліках, а саме: у «СИГНАЛ», «Шейх Тамир», «Блокнот Россия», «Военндело (Военное дело)», «Мрія» та інших подібних ресурсах. Всього дописи в проросійських Telegram-каналах, за нашими підрахунками, набрали понад 400 тисяч переглядів.

Отже, чи справді Олена Зеленська витратила у Нью-Йорку понад мільйон доларів на прикраси Cartier — дізнавайтеся у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

11.10.2023

Фейк. В Україні з’явилися репетитори з ЛГБТ-цінностей

26 вересня 2023 російський Telegram-канал «VOBLYA» поширив скриншот з освітньої онлайн-платформи Preply, де в резюме одного з репетиторів вказано:

«Зможу закласти дитині правильні європейські цінності. Разом ми подивимося фільми та вивчимо літературу, що допоможе вашій дитині зрозуміти ЛГБТ-цінності та розвинути толерантність», – йдеться у зверненні репетитора.

«В Україні з’явилися репетитори з ЛГБТ-цінностей для дітей», – зазначають автори дописів.

Також цю новину поширили інші Telegram-канали, серед яких найбільше охоплення аудиторії мають такі як-от: «Украина.ру», «Мрія», «Nina VATT 🇷🇺», «Новая 🅉 Украина❗️», «Первый в Телеграм», «ТелеДНО», «БайБайден» та «СВОДКИ ОПОЛЧЕНИЯ».

Але чи правда це — читайте у нашому дослідженні.

12.10.2023

Фейк. США надасть допомогу Ізраїлю на 8 млрд доларів

Деякі «експерти» вже почали злагоджену інформаційну кампанію, що нібито через події в Ізраїлі, США припинить допомагати Україні і всі сили зосередить на допомозі Ізраілю. Так, ми натрапили на новину про схвалення Білим домом допомоги Ізраїлю у розмірі 8 мільярдів доларів. 

Мережею шириться інформація про схвалення Джо Байденом Меморандуму про надання військової допомоги Ізраїлю у розмірі восьми мільярдів доларів. За доказ фейкороби надають скриншот зроблений нібито зі сторінки Білого дому. 

«За повноваженням, наданим мені як Президенту, Конституцією та законами США, включаючи розділ 621 Закону про зовнішню допомогу (FAA)у від 1961 року, я делегую Державному секретарю повноваження відповідно до розділу 506(a)(1) FAA 1961 виділити до 8 мільярдів доларів на оборонні статті та послуги Міністерства оборони, а також військову освіту та підготовку Ізраїлю», – йдеться в дописі.

Цю публікацію поширила низка українських Telegram-каналів. Зокрема про це писали «Хуйовий Харків 🇺🇦 Хуевый Харьков», «Лачен пише», «Булава» та інші.

Ми також отримали подібні запити від користувачів @perevir_bot.

Дописували про це і пропагандистські ресурси, такі як: «ТелеДНО», «Александр Семченко», «Управление Z 🇷🇺Курский рубеж», «NASTIKA», «ВАЛУЙКИ “Z” O” V”» та інші.

Чи дійсно це так — читайте у нашому аналізі.

Фейк. Українські мобільні оператори пропонують безкоштовний річний тариф

9 жовтня 2023 користувач соцмережі ТікТок з нікнеймом news_1plus1 опублікував відео, в якому ведуча телеканалу «1+1» Наталія Мосійчук повідомляє про нібито нову акцію від «великих» мобільних операторів:

«Великі мобільні оператори повідомили про свою допомогу українцям, яка включає безкоштовні послуги з сьомого жовтня. Усі хто користується такими операторами, як Vodafone, «Life» та Київстар можуть підключити рік безкоштовного мобільного зв’язку та інтернету. Про це повідомлЮє канал «1+1», – йдеться у ролику ТікТок.

Ми зберегли всі помилки, що були допущені у відеоролику, а саме:

  • некоректну назву оператора «Life» замість «Lifecell»;
  • «повідомлює» замість «повідомляє».

На відео також присутній текст: «Інструкція по підключенню за посиланням у профілі».

Станом на 10 жовтня, відеоролик переглянуло понад 200 тисяч користувачів.

Отже, чи дійсно існує можливість безоплатно підключити послуги мобільного зв’язку та інтернету – читайте у нашому матеріалі.

Читайте також

  • Дайджест. У Харкові послуги швидкої медичної допомоги стали платними, а українець змінив ПІБ, аби уникнути мобілізації. Фейкотня 02.10 – 08.10;
  • Дайджест. У Куп’янському коледжу проводять приховану мобілізацію студентів, а начмед 41 ОМБр збирає кошти на лікування «неіснуючого» бійця. Харківська деза вересня.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!