У Куп’янському коледжу проводять приховану мобілізацію студентів, а начмед 41 ОМБр збирає кошти на лікування «неіснуючого» бійця. Харківська деза вересня

Фактчек Редакція - 05 Жовтня 2023 | 07:39

Найактуальніші харківські фейки та маніпуляції вересня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті Харківської дези.

У Люботині з’явилося величезне кладовище військових ЗСУ

Маніпуляція. 16 серпня Telegram-канал «Z 105-й полк НМ ДНР: сводки с ЛБС и не только» поширив відео, де демонструється кладовище з великою кількістю могил та українськими прапорами. Автори допису стверджують, що ці кадри нібито були зняті у місті Люботин Харківської області.

В описі до відео пропагандисти зазначають:

«Місцеві дивуються, яким чином у місті з населенням лише 20 тисяч може виникнути таке величезне кладовище загиблих зольдатенів ЗСУ?!!! Тепер от, замислюються стосовно реальної кількості втрат України…»

Це маніпуляція. Детальніше читайте на сайті Ґвара в розділі Харківська деза.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Харківська деза: аналітика хвиль дезінформації осені 2022 — літа 2023 року

Аналітика. З 1 жовтня 2022 року по 31 серпня 2023 року фактчекери Ґвара Медіа проводили моніторинг проросійських ресурсів з метою верифікації дезінформації на Харківщині. За вказаний період ми дослідили 110 публікацій пов’язаних з дезінформацією в регіоні. Вибірка для дослідження охоплювала 76 фейкових, 33 маніпулятивних кейсів та одну бездоказову новину, що мала суспільний резонанс. У Харківському регіоні в зазначений період мали відображення 16 наративів дезінформації.

За кількістю поширень наративів  у вказаний період ми поділили їх на групи. 

  • Наративи, що поширюються  найчастіше та активно просуваються російською пропагандою, ми віднесли до групи «Головні» (76,4%).
  • Наративи, що фігурують доволі часто, але просуваються не так потужно, отримали назву «Середні» (14,5%).
  • Ті, що зустрічаються доволі рідко, або ж навіть лише один раз. Вони не демонструють тенденції, але говорять про настрої окремих незначних груп населення (найчастіше, всередині російського суспільства) увійшли до групи «Точкові» (9,1%).

До групи головних увійшли наративи «Україна програє війну», «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів», «В Україні безлад», «Дискредитація української армії» та «Українська влада не переймається громадянами, що залишилися на тимчасово окупованих/деокупованих територіях».

Детальніше про хвилі дезінформації на Харківщині читайте у нашому аналізі.

Реклама коледжу в Куп’янську приховує мобілізаційні заходи

Маніпуляція. Наратив «Україна програє війну» поширюють через тези про великі втрати на фронті та масову й незаконну мобілізацію. Цього разу ми дослідили допис фейкоробів про компенсацію нестачі медиків на фронті шляхом мобілізації студентів Куп’янського медичного коледжу.

Telegram-канал «Укропский фреш» поширив допис стосовно продовження термінів вступу до Куп’янського медичного коледжу. Фейкороби стверджують, що пролонгація пов’язана з браком медичного персоналу на фронті. Тож, за словами авторів Telegram-каналу, у коледжі нібито продовжують набір студентів, аби провести приховану мобілізацію.

«Хитрий хід: під гарною рекламою про вступ до медичного коледжу ЗСУ проводять приховану мобілізацію медиків», — йдеться у дописі.

Що сталося насправді — читайте на нашому сайті.

Начальник медичної служби 41 ОМБр збирає кошти на лікування «неіснуючого» бійця

Фейк. Telegram-канал «Укропский фреш» опублікував допис про те, що в одному з українських медіа викрили начальника медичної служби 41 ОМБр, який організував шахрайський збір коштів.

Щоб отримати 270 тисяч гривень нібито на лікування бійця, зловмисник використав та підробив документи одного з поранених підопічних.

За словами фейкоробів, «зупинити» начальника медичної служби 41 ОМБр вдалося лише, коли той вже привласнив 100 тисяч гривень.

На доказ «Укропський фреш» додає скриншот з українського медіа, де нібито описують ситуацію.

Що сталося насправді — читайте у матеріалі.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.