Офіс Президента закупив окуляри доповненої реальності на мільйон гривень, а бійці звернулися до Залужного із закликом вчинити держпереворот. Фейкотня 12.02 – 18.02

Фактчек Редакція - 18 Лютого 2024 | 16:11

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

13.02.2024

Маніпуляція. Залужний подав прихований сигнал

8 лютого 2024 року Президент України видав Указ про звільнення Валерія Залужного з посади Головнокомандувача ЗСУ. Через декілька днів Telegram-канали «Укропский фреш» (архів) та «Шейх Тамир» (архів) поширили світлину з Валерієм Залужним. 

Як припускають пропагандисти, на ній колишній Головнокомандувач ЗСУ нібито подає таємний знак «до дій».

Чи це правда — читайте у нашому матеріалі.

13.02.2024

Фейк. SPRAVDI спростували фейк про «розшифровку переговорів» Залужного

Шостого лютого 2024 пропагандистський Telegram-канал «Медведь» повідомив, що Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (SPRAVDI) нібито спростував «розшифровку переговорів» Валерія Залужного.

«Валерій Залужний ніколи не називав Зеленського «моссадік», «фіфа» або будь-якими іншими прізвиськами. Володимир Зеленський президент України, найбільшої країни Європи, а не «шмаркач» або «шмига». Це знають усі».

Самі пропагандисти, коментуючи публікацію, наголошують на тому, що таке спростування є фіктивним:

«Українські борці з фейками «викрили» список прізвиськ Зеленського, які надав йому Залужний» коментують свій допис пропагандисти.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Насправдi», «BelVestnik», «ХарьковскаяРусь» та «Лев Щаранский | Официальный канал».

Чи дійсно SPRAVDI спростували фейк про «розшифровку переговорів» Залужного — розбиралися наші фактчекери.

15.02.2024

Фейк. Офіс Президента закупив окуляри доповненої реальності Apple Vision Pro на мільйон гривень

Telegram-канал «Харьковчаночка» опублікував допис (архів) в якому йдеться про те, що в ОПУ закупили гарнітури Apple Vision Pro(256 GB) на мільйон гривень. 

«Яблука зараз дуже потрібні Офісу Президента, (це — ред.) важливіше ніж витратити кошти на людей, що потребують! Київський режим хитрий та корисний» — йдеться в дописі. 

До допису автори каналу долучили скриншот зі системи публічних закупівель «Prozorro», на якому нібито видно подробиці закупівлі.

Проте, чи правдива ця новина – далі в нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

17.02.2024

Фейк. Документ про результати випробування хімічної зброї на вимогу Генштабу

Telegram-канал «🇷🇺⚡️Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война)» (архів) поширив фото звіту української військової частини про успішне завершення випробувань хімічної зброї на вимогу від Генштабу.

«На виконання наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2024 року № 121 «Про організацію проведення дослідних випробувань засобів отруйних речовин» комісія з проведення дослідних випробувань з 10.01.2024 до 21.01.2024 року провела випробування засобів ураження легень та апаратно-програмних комплексів імітування зараження «Лілія», «Звіробої» на базі аеродрому комунального підприємства Аеропорт Черкаси Черкаської обласної ради, що використовується спільно з військовою частиною А3444», – йдеться у документі.

У підписі до фотографії в Telegram-каналі зазначають, що це може свідчити про підготовку українською владою масових провокацій з великою кількістю жертв. Також вказують, що такі дії порушують Женевську конвенцію та Конвенцію про заборону хімічної зброї.

Чи існував такий документ насправді – читайте у нашому матеріалі.

17.02.2024

Фейк. Hochland пропонує безоплатно постачати продукцію для російських військовослужбовців

З другого лютого в проросійських Telegram-каналах поширилась новина, про те що компанія Hochland нібито запропонувала безплатно постачати свою продукцію російським військовослужбовцям на фронт. Поширення відбулось зокрема в «Nina VATT» (архів), «РАГУЛЯКУ НА ГЫЛЯКУ»(архів), «Отважные ёжики» (архів),  «Информатор Z» (архів), «Выпускайте Кракена!» (архів), «Авто Белгород» (архів) та багатьох інших.

Новина містить відеоролик, де нібито генеральний директор компанії Hochland Петер Шталь розповідає, що за 20 років роботи компанії на ринку Росії, він відвідав величезну кількість міст країни, встиг познайомитись з прекрасними людьми та переконатись в величності країни та її народу. Далі йдуть обіцянки у тому, що компанія поза що залишиться з Росією. Ба більше, наприкінці відеоролика звучить пропозиція поставляти продукцію компанії щоденно та безплатно для військовослужбовців збройних сил РФ.

«Ми, компанія Hochland, готові постачати свою продукцію в індивідуальні продуктові набори для військовослужбовців збройних сил РФ щоденно та безкоштовно для тих, хто виконує обов’язок перед своєю країною».

Що з цією новиною не так — далі в нашому розборі.

17.02.2024

Фейк. Біля Дніпра знайшли мішки з рештками українських військовослужбовців

До нас у бот «Перевірка» надійшло кілька запитів від користувачів на перевірку інформації, чи дійсно мішки з рештками загиблих військовослужбовців ЗСУ знайшли біля Дніпра. Запити містять зображення, на якому видно близько десяти великих чорних пакетів з невідомим змістом, які розташовані на землі.

Детальне спростування новини — читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

17.02.2024

Фейк. «Ukrainian chicks f**ker»: в американському чемпіонаті Monster Truck перемогла автівка з образливим написом щодо українських дівчат

У січні проросійські Telegram-канали, а саме: «Срочно, Сейчас» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «КУЧЕРА» (архів), «Горячие Угли» (архів), «Плине кача» (архів), а також російське видання «Мрія» (архів), поширили новину про нібито перемогу у чемпіонаті Монстр Траку 2023 року автівка з написом на бокових дверцятах «Ukrainian chicks f**ker».

Чи дійсно в американському чемпіонаті Monster Truck перемогла автівка з образливим написом щодо українських дівчат — далі в нашому аналізі.

17.02.2024

Фейк. «Генерал кратер»: обкладинка Charlie Hebdo присвячена Сирському

15 лютого Telegram-канал «BelVestnik» (архів) поширив інформацію про те, що французьке щотижневе сатиричне видання Charlie Hebdo нібито випустило нову обкладинку з карикатурою на Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

На карикатурі нібито зображений Сирський серед загиблих українських військових, які нібито загинули поблизу міста Селидове Донецької області.

«Напис на обкладинці — «Генерал кратер», на честь 1500 вбитих … під Селидовим», — йдеться у дописі пропагандистів.

Що не так з обкладинкою французького сатиричного видання Charlie Hebdo – читайте в нашій статті.

18.02.2024

Фейк. «Невдаха вийшов на пенсію»: лютнева обкладинка журналу «Titanic» присвячена Залужному

14 лютого проросійські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева» (архів), «SPRÁVY Z FRONTU»(архів),  «Шкварка News», «Pravda víťazí»(архів)  та інші поширили нібито обкладинку німецького журналу «Titanic» за лютий 2024 року з заголовком «Невдаха вийшов на пенсію». На ній нібито колишній Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, зображений «м’ясником у відставці».

«Цілий мінікомікс про Залужного, який спить на трупах українців, бігає по трупам українців, миється за допомогою відірваної руки українця і платить у магазині грошима мерців»  стверджується у дописі.

Аналіз обкладинки — читайте у нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

18.02.2024

Фейк. Бійці 153 батальйону 117-ї бригади ТрО звернулися до Залужного із закликом вчинити держпереворот

До нашого бота надійшов запит з проханням перевірити відеозвернення бійців 153 батальйону 117 окремої бригади територіальної оборони. 

Це відео почали поширювати 14 лютого. У ролику четверо чоловіків у військовій формі звертаються до Валерія Залужного і розповідають про дії у випадку його звільнення.

«Розмови про вашу відставку шокували багатьох військових. Якщо всі, як Єрмак і Зеленський, вирішать зняти вас, то ми можемо сміливо сказати — вони за це відплатять», — йдеться у відео.

«Шановний Валерію Федорович! До вас звертається особовий склад 153 батальйону 117 бригади територіальної оборони. Для нас ви є головним командиром та зразком для наслідування. У той час як цей «зелений сифіліс» намагається будувати свою гру в одні ворота, роблячи перестановки та звільнення з огляду лише на свої інтереси, а не волю українського народу, ви можете не сумніватися  ЗСУ на вашому боці. Ця зграя, на чолі з Президентом, втратила довіру серед захисників. Занадто багато чого було зроблено ними для розвалу нашої країни. Ухвалення драконівських законів, розкрадання бюджетних коштів і насильницька мобілізація, яка призвела до тотального знищення нашої нації… Попри накази, які можуть надійти від ручних генералів офісу, ми готові зібрати озброєне військо, яке буде здатне відстояти інтереси країни якщо буде потрібно. І то, силовими методами. Нам набридло терпіти цього шоумена. Ми не дозволимо йому розвалити нашу рідну неньку. Слава Україні!»,  йдеться у відео.

Проте, що не так з цим відео – читайте у нашому дослідженні.

18.02.2024

Фейк. Французькі фермери закидали Посольство України гноєм

Telegram-канал «Цирк в огне» (архів) поширив новину про те, що французькі фермери у ході мітингів закидали Посольство України гноєм. До допису додане нібито новинний сюжет «EuroNews».

У дописі пропагандистів зазначають, що Посольство України у відповідь на дії фермерів нібито опублікувало офіційне звернення до учасників акції протесу:

«Народ України шкодує, що при перших труднощах французькі фермери спрямували свій гнів на владу своєї країни та народ України».

Мітингарі ж своєю чергою нібито заявили, що вони рекомендують дипломатам не указувати щось тим, чиїм коштом вони живуть вже два роки.

Що сталося насправді – читайте у нашому матеріалі.

18.02.2024

Фейк. «F*ck Biden»: графіті з Такером Карлсоном з’явилося навпроти посольства України в Німеччині

10 лютого проросійські Telegram-канали, зокрема «Rogandar NEWs: Новости, факты, события!»(архів), «Медведь»(архів),  «Оптимистка в штатском»(архів), «Харьковчаночка»(архів), «V Рука Кремля Z»(архів) поширили новину з зображенням графіті. В дописі до зображення стверджується, що нібито на будівлі навпроти посольства України в Німеччині невідомі створили графіті, на якому відобразили колишнього ведучого телеканалу Fox News Такером Карлсоном з написом «F*ck Biden» та QR-кодом з посиланням на інтерв’ю Карлсона з Путіном.

Також новину поширили в російській соцмережі «ВКонтакте», зокрема в групі «Украина.ру»(архів) та акаунти у соцмережі Х, зокрема «Ученик Штирлица2» (архів), «Ignorance, the root and stem of all evil» (архів) та інші.

Менш ніж за дві доби новина набрала понад 70 тисяч переглядів тільки у розглянутих джерелах.

Детальний розбір новини — в нашій статті.

18.02.2024

Фейк. В Україні запровадять комендантську годину на другу річницю війни

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно до другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну запровадять комендантську годину у 10 областях країни. Згідно з повідомленням, яке опублікували (архів) на сторінці onlii3cy, список областей можна дізнатися, перейшовши за посиланням у Telegram-канал.

Чи дійсно це так та що приховується за такими повідомленнями — читайте в нашому аналізі.

18.02.2024

Фейк. Безоплатний відпочинок для українців у Карпатах

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Карпатах з’явився курорт, де можна безплатно відпочивати до семи днів. Також у надісланому дописі йдеться про те, що перейшовши за посиланням у закритий Telegram-канал «По дорозі Україною», можна дізнатися про ще більше можливостей відпочити, зокрема, знайти безоплатні готелі.

«Поки одні люди витрачають десятки тисяч на відпочинок за кордоном, у нас під носом повно місць, де можна круто відпочити — їх знаходять в каналі «По дорозі Україною» йдеться в дописі.

Та чи дійсно в Карпатах з’явився курорт, де можна безплатно відпочивати до семи днів – читайте в нашому дослідженні.

18.02.2024

Маніпуляція. Україна вимагає від Норвегії мільярди доларів

Telegram-канал «Пул N3» (архів) поширив допис, де виконавча директорка Центру протидії корупції України Дар’я Каленюк нібито заявила, що Норвегія має поділитися з Україною мільярдами, заробленими на війні.

«Нині Норвегія та Японія — дві країни, які закривають дірку у нашому бюджеті, яку мали фінансувати США. Цей дефіцит у бюджеті у нас на цей рік становить понад 20 млрд доларів. І цей дефіцит вже третій місяць закривають норвежці. Норвежці мають набагато більше грошей. Норвежці заробили на війні — я можу так казати, бо це факт — понад 200 млрд доларів», – говорить Дар’я Каленюк на уривку відео, який надають у пропагандистському пабліку.

За словами пропагандистів, ця цитата свідчить про те, що Каленюк вважає, що норвежці мають поділитися з Україною мільярдами.

Проте, що сталося насправді — читайте на нашому сайті.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.