Фейк. Офіс Президента закупив окуляри доповненої реальності Apple Vision Pro на мільйон гривень

Nazar Hlamazda - 15 Лютого 2024 | 09:45

Ми вже писали про спроби росіян дискредитувати Президента України Володимира Зеленського за допомогою маніпуляцій на темі держзакупівель. На цей раз мережею поширили інформацію про закупівлю Офісом Президента України (ОПУ) окулярів доповненої реальності Apple Vision Pro на мільйон гривень. Чи дійсно це так — далі в нашому розборі. 

Що сталося? 

Telegram-канал «Харьковчаночка» опублікував допис (архів) в якому йдеться про те, що в ОПУ закупили гарнітури Apple Vision Pro(256 GB) на мільйон гривень. 

«Яблука зараз дуже потрібні Офісу Президента, (це — ред.) важливіше ніж витратити кошти на людей, що потребують! Київський режим хитрий та корисний» — йдеться в дописі. 

До допису автори каналу долучили скриншот зі системи публічних закупівель «Prozorro», на якому нібито видно подробиці закупівлі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком, ми перевірили сайт електронної системи публічних закупівель «Prozorro» за запитом, як на скриншоті, «Apple Vision Pro (256GB) для Офісу Президента України» та не отримали жодних збігів. 

Так само як і немає збігів безпосередньо за пошуком товару «Apple Vision Pro»

Наступним кроком ми спробували пошукати цей тендер за номером закупівлі, проте в такий спосіб теж знайти нічого не вдалося. 

Звертаємо вашу увагу, що після номеру закупівлі, повинен зазначатись ID тендеру, але на скриншоті «Харьковчаночки» ID відсутнє.

Для порівняння наводимо знімок екрана з реального тендеру на закупівлю періодичних видань для Офісу Президента. 

Наступним кроком, ми перевірили інформацію за замовником тендеру. Згідно з кодом ЄДРПОУ 00037256, що вказано на скриншоті, це Державне управління справами. Останній тендер цією установою проводився 9 лютого 2024 року, й він ніяк не стосується закупівлі техніки американської компанії.

7 лютого жодних закупівель Державне управління справами не проводило, це можна побачити за відсутності цієї дати в номерах закупівель. 

Тож бачимо, що перед нами черговий фейк, що має на меті дискредитацію Президента України та влади в цілому

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.