Маніпуляція. Україна вимагає від Норвегії мільярди доларів

Алєся Ященко - 18 Лютого 2024 | 16:05

Мережею шириться новина про те, що Україна нібито вимагає від Норвегії поділитись коштами, що зароблені на війні з посиланням на слова виконавчої директорки Центру протидії корупції Дар’ї Каленюк. Що сталося насправді читайте на нашому сайті.

Що сталося? 

Telegram-канал «Пул N3» (архів) поширив допис, де виконавча директорка Центру протидії корупції України Дар’я Каленюк нібито заявила, що Норвегія має поділитися з Україною мільярдами, заробленими на війні.

«Нині Норвегія та Японія — дві країни, які закривають дірку у нашому бюджеті, яку мали фінансувати США. Цей дефіцит у бюджеті у нас на цей рік становить понад 20 млрд доларів. І цей дефіцит вже третій місяць закривають норвежці. Норвежці мають набагато більше грошей. Норвежці заробили на війні — я можу так казати, бо це факт — понад 200 млрд доларів», – говорить Дар’я Каленюк на уривку відео, який надають у пропагандистському пабліку.

За словами пропагандистів, ця цитата свідчить про те, що Каленюк вважає, що норвежці мають поділитися з Україною мільярдами.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Дар’я Каленюк є виконавчою директоркою Центру протиції корупції. Це громадська організація, що займається розробкою законопроєктів, ініціює розгляд законів про Національне антикорупційне бюро України, здійснює контроль над держзакупівлями, виявляє та запобігає корупційним схемам.

Хочемо одразу зауважити, що у даному інтерв’ю Каленюк є запрошеною експерткою. Наданий уривок було взято з інтерв’ю Дар’ї Каленюк для Радіо NV від 7 лютого 2024 року. На ньому надано частину відповіді виконавчої директорки Центру протидії корупції на питання ведучого щодо альтернативних джерел фінансування для України.

Так у повній відповіді директорка Центру вказує, що, на її думку, найімовірніше цьогоріч не надійде фінансова допомога від США. Тож відповідно вже зараз необхідно шукати альтернативні джерела фінансування економіки та оборони. Саме в цьому контексті щодо ймовірних джерел фінансування згадується Норвегія і Японія.

Тим більше за словами Дар’ї Каленюк, обидві країни вже допомагають Україні:

«Зараз Норвегія і Японія — це дві країни, які «закривають дірку» у нашому бюджеті, яку мали фінансувати з США. На цей рік сума дефіциту у бюджеті сягає понад 20 мільярдів доларів. І цей дефіцит вже третій місяць закривають норвежці. У норвежців є набагато більше грошей. Норвежці заробили на війні більше грошей – можу сказати, тому що це факт – понад 200 мільярдів доларів».

Надалі, виконавча директорка Центру протидії корупції України пояснює, що норвежці отримали кошти від продажу газу власного видобутку, яким вони замістили російський газ:

«Як ви пам’ятаєте, після санкцій на РФ Європа відмовилась від російського газу і пішла купувати у норвежців. Норвежці не планували заробляти на цьому, не хотіли, але їм довелося продавати усій Європі газ. Це дуже багата країна, у котрої середній рівень достатку людини і громадянина в рази вищий ніж у багатьох країнах світу. І вони готові до діалогу, до розмови з нами про якусь системну допомогу, ніж те, що вони зараз надають», зазначає Каленюк.

Також Дар’я Каленюк додає, що Норвегія вже зараз має програму Nansen, яка передбачає підтримку постачань зброї Україні, гуманітарних проєктів. Але ця допомога є малою та розтягнута на роки.

Директорка Центру протидії корупції вказує на потребу більшої взаємодії з Норвегією у галузі оборони та фінансової підтримки України. Про вимоги українців віддати їм частину «зароблених на війні» коштів не йдеться.

Також відсутні офіційні заяви від влади про наміри України вимагати у норвежців надати кошти, які вони заробили з продажу газу не було.

Тож варто зазначити, що це маніпуляція, аби її створити, фейкороби вирвали з контексту частину інтерв’ю директорки Центру протидії корупції. Її заява не є позицією влади. До того ж відсутні заяви влади щодо витребування коштів від Норвегії. В правовому полі йдеться про спільні проєкти такі як: анонсований Норвегією 5-річний проєкт підтримки української оборони, економіки та відбудови, створення британсько-норвезької коаліції підтримки України та добровільну допомогу.

Висновок: маніпуляція

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.