Показати зв’язок з предками, заперечити міфи, що Україна молода держава, в якої немає історії. Сьогодні країна вперше відзначає нове державне свято День Української Державності.

На наших землях було чимало держав, до створення яких долучилися українці та їхні предки. День Української Державності утверджує спадкоємність понад тисячолітньої історії українського державотворення, а також для протидії російській дезінформації та історичним фейкам про буцімто єдність походження українського та російського народів.

У своєму зверненні президент Володимир Зеленський зауважив, що прийняти рішення атакувати Україну могли лише ті, хто зовсім не знає її історії. І саме про це має нагадати свято — що українців не зламати.

«Зараз у багатьох подвигах наших воїнів, у мудрості наших людей у боях, навіть просто в розмовах звичайних українців про те, що відбувається, ми можемо побачити приклади таких же характерів, як сотні років тому. Можемо побачити приклади такої ж хоробрості, такого ж ставлення до життя, і, найголовніше, – ставлення до України й до ворога», — наголосив він.

Міністерство культури та інформаційної політики 25 липня представило єдину візуальну символіку до Дня Державності України. В основі концепції відзначення Дня Державності України покладена ідея утвердження зв’язку українців, які живуть тепер, з багатьма поколіннями нашого народу. Ця айдентика має викликати відчуття єдності.

Кожен з тризубів у патерні має своє значення. Вони є символом боротьби, незалежності, історії та ідентичності. Кольори також не випадкові — тілесний, малиновий (як на козацьких хорогвах), жовтий (як скотч у військових), синій з українського прапора.

Зображення: МКІП

Патерн створено завдяки поєднанню різних тризубів з чотирьох українських категорій і кольорових квадратів. 

Зображення: МКІП

Тризуб несе в собі понад тисячолітня історія української державності. Цей символ карбувався на золотих та срібних монетах Володимира Великого. Пізніше, у болгарському літописі «Хроніка Манасії» (XIV ст.) є зображення війська Святослава під Доростолом з прапорами, на верхів’ях держаків яких зображені тризубці.

Будучи символ династії Рюриковичів та Київської Русі, він був забутий на довгі століття, коли на нашій землі панували інші народи.

Уже у ХХ столітті Михайло Грушевський, очільник Центральної ради УНР у відповідному законі від 25 лютого 1918 року вказує, що гербом Української Народної Республіки приймається знак княжої держави Володимира Святого. Друкується і валюта тогочасної республіки з гербом. Останнім етапом нашого державотворення стало здобуття Україною незалежності вже у 1991 році.

Тризуб є основою айдентики, який через тисячоліття слугує неодмінним символом Української держави.

Зазначимо, що аналогічне свято відзначається не лише в Україні. День державності святкують такі країни, як Хорватія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Литва, Сербія, Словенія та Чехія.

Наприклад, у Литві День державності — свято на честь коронації Міндовга як єдиного короля Литви в 1253 році. В Україні ж це День хрещення Київської Русі та день пам’яті святого князя Володимира.