За 11 місяців війни кожен третій українець став мігрантом, про це йдеться у сьомому дослідженні компанії Gradus Research.

Війна в Україні сильно змінила життя для більшості населення, хоча 61% українців залишилися на своєму постійному місці проживання, інші були змушені були переїхати до більш безпечних місць.

З них 82% мігрували в межах України, а 18% довелося шукати нову домівку за кордоном. Переважна більшість мігрантів — мешканці східних областей.

При цьому вже майже половина українців повернулися додому: з 39% біженців 18% приїхали назад. Це більшою мірою стосується жителів північних областей та Києва.

У разі загострення ситуації:

  • 60% українців планують залишатися там, де перебувають зараз;
  • 21% опитаних будуть переміщатися в межах України;
  • 7% респондентів мають намір виїхати за кордон. Цей показник є найнижчим за весь період замірів від початку війни.

«Ми не фіксуємо в наших дослідженнях зростання бажання змінювати поточне місце проживання, навіть попри складну енергетичну та безпекову ситуацію в Україні. Якщо і варто очікувати міграційних сплесків, то вони обмежаться територією України», — коментує Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка Gradus Research.

Про плани повернутися додому

  • 32% респондентів, які були змушені через війну переміститись за кордон, збираються повернутися в Україну за першої можливості;
  • 10% зовнішніх мігрантів вважають, що поїхали назавжди. Переважна більшість із них — жителі західних областей України віком 25–34 роки.

При цьому 47% опитаних, майже половина, вагаються із відповіддю, оскільки ще не прийняли остаточного рішення. Цей показник зріс удвічі, у порівнянні з попередньою хвилею дослідження в липні.

Будьте незламними та підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.