#фейкотня від понеділка 25 липня

Фейковий телеграм-бот від NRC (Норвезька рада в справах біженців).

Шахрайство. У соцмережах працює бот від Норвезької ради в справах біженців, через який, начебто, можна отримати фінансову допомогу, для цього в користувача просять перейти за посиланням та підтвердити вхід у свій банк. Ось його посилання

Однак — це фейковий бот, команда фактчекерів Gwara Media звернулася до представників NRC і вони надали відповідь, що не мають такого бота. Проте, організація має офіційну сторінку у фейсбуці, де можна дізнатися всю інформацію, як отримати правову допомогу.

Зображення банера, на якому українців застерігають слідкувати за своєю поведінкою в аеропорті.

Фейк. У соцмережах поширюють фотографію банера, на якому пишуть попередження українцям, що за псування майна аеропорту, паління та створення інших «перешкод для роботи» можна отримати штраф. Світлина начебто зроблена в лондонському аеропорті Станстед.

Однак, насправді кадр із банером узяли з відео, на якому був зображений банер із текстом «Український пункт допомоги» в одному з європейських аеропортів. Ці зображення були відредаговані за допомогою графічного редактора, яким змінили надпис. Зроблено це з метою дискредитувати поведінку українців за кордоном, – StopFake.

Україна звільнила Херсон від російських окупантів.

Фейк. У соцмережах поширюють відео, у якому стверджують, що українські сили перемогли російських солдатів у Херсоні. Проте ці заяви не точні. Деякі райони Херсонської області були дійсно звільнені, однак Херсон залишається в окупації. Немає жодних заяв, які б могли підтвердити факт, що місто звільнене. Виконувач обов’язків начальника Херсонської ОВА Дмитро Бутрій повідомив, що наразі в Херсонській області звільнено 44 населених пункти й села(станом на 14 липня), але ситуація залишається вкрай складною.

Детальну інформацію про ситуацію в Херсонській області можна знайти на сайті Інституту вивчення війни. Заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр закликає довіряти лише офіційним джерелам, а також не поширювати інформацію, яку не оприлюднюються Міноборони, Генштаб, ГУР – це може заграти на руку ворога. 

росія допоможе Україні позбутися режиму антинародного та антиісторичного.

Пропаганда. Такий наратив просувають офіційні представники росії, зокрема міністр закордонних справ рф лавров. Вони поширюють дезінформацію, що росія успішно виконує поставлені задачі спецоперації, а ЗСУ поступово втрачають позиції.

Аналітики ЦПД пишуть, що такі повідомлення поширюють із метою відволікання уваги населення від проблем деяких власних занедбаних територій і від поточного погіршення побуту через війну та західні санкції.

У Молдові розпочались масові протести після того, як заблокували російські новини. 

У соцмережах поширюють інформацію, начебто після заборони новинних та аналітичних передач росії в Молдові, у Кишиневі на протести вийшло 40 тисяч жителів країни. 
Однак інформація не відповідає дійсності. Насправді опозиція організувала протест через незгоду з соціально-економічною політикою влади Молдови. Мітинги були організовані рухом «Нове життя», близьке до політичної партії «ШОР». Лідером цієї партії є проросійський депутат Ілан Шор, який закликав своїх однодумців вийти на акцію протесту в Кишиневі, щоб «рішуче боротися з несправедливістю, бідністю і загрозами миру, благополуччю і безпеці громадян», – VoxCheck.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.