Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Київ робить з Ізюма «Бучу 2.0»

Фейк. На думку російських можновладців та ЗМІ, усі знайдені в Ізюмі докази є фальсифікацією української сторони. Головна теза російської пропаганди така: загиблих мирних мешканців у Ізюмі немає, знущань не було.

Чи дійсно знайдені похоронені тіла в деокупованому Ізюмі є «українською постановкою Бучі 2.0.», як це подає російська пропаганда, — досліджували фактчекери з Gwara Media.

Польські ЗМІ пишуть про розподіл території України

Фейк. В одному з російських телеграм-каналів поширили пост: польські ЗМІ нібито опублікували інформацію про поділ території України. Сам пост супроводжувався фото з майбутніми «кордонами» країн.

Це зображення датується 19 жовтня. 

Саме його опублікував Дмитро Медведєв у своєму офіційному телеграм-каналі 27 липня, з посиланням на неназваних західних аналітиків.

Пізніше інформацію почали поширювати російські соціальні мережі та ЗМІ, вже з посиланням на польські ЗМІ.

Ми не знайшли подібних публікацій чи висловів у польських ЗМІ.

Це не вперше, коли російська пропаганда розповідає про поділ України та нібито намагання інших країнами під будь-яким приводом захопити територію нашої держави. 

До прикладу, росіяни поширювали фейк про проведення у Львівській області референдуму по входженню до складу Польщі.

ЦПД повідомляє: ще у квітні російські ЗМІ поширювали фейк про те, що нібито Польща під час травневих військових навчань «планує встановити воєнно-політичний контроль над західними регіонами України». 

Підприємства української частини Запорізької області потрапили під санкції ЄС

Фейк. Ряд російських ЗМІ, слідом за так званим головою руху «Ми разом із Росією» та «членом головної ради адміністрації» Запорізької області Володимиром Роговим заявили про те, що підприємства української частини Запорізької області потрапили під санкції ЄС.

«Після введення 8-го пакету санкцій ЄС європейські банки відмовляються переказувати гроші компаніям та ФОП із Запоріжжя.

Вони пояснюють це тим, що Запорізька область Російської Федерації внесена до списку санкцій.

При цьому під санкції ЄС потрапили і жителі обласного центру, тимчасово підконтрольного режиму Зеленського», – написав Рогов у своєму каналі.

Однак, це брехня.

Насправді, як зазначено на сайті Єврокомісії, внаслідок прийняття 8-го пакету санкцій географічну сферу дії обмежувальних заходів розширили на всі тимчасово окуповані РФ території України в Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях.

Але це ніяким чином не стосується міста Запоріжжя та інших підконтрольних Україні територій та областей, про які заявив Рогов.

В іспанських підручниках з географії окуповані території Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей зображені як території Росії.

Фейк. У мережі почали ширитися фото нібито підручника з географії, який видається в Іспанії. У цьому підручнику Україна зображена без Криму та тимчасово окупованих територій.

Як повідомляє Детектор Медіа та StopFake, ці фото є фейковими.

По-перше, фото, яке поширюють в мережі та фото з оригінального підручника є різними. Як можна помітити, у підручники окуповані Росією території належать Україні.

По-друге, сам підручник виданий для учнів 6-го класу в Мексиці, а не в Іспанії. Про це говориться у самому підручнику.

Видавець — Secretaría de Educación Pública — Міністерство народної освіти Мексики. Також помітно напис «Impreso in Mexico» — «Надруковано в Мексиці».

Росія «здає» Херсон

Дезінформація. Про можливий відхід російських військ на лівий берег Дніпра заявив так званий «заступник голови адміністрації» Херсонської області Кирило Стремоусов в ефірі програми «Соловйов Live». Його заяву масово поширили російські ЗМІ.

Також ознакою нібито виходу російських військ з Херсону є зникнення з будівлі обласної державної адміністрації прапору РФ, про що повідомили перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський, місцеве видання «Мост» та телеканал «Херсон Плюс».

Однак, 24 та 29 жовтня Головне управління розвідки МО України попередило: «у Херсоні перебувають найбільш підготовлені та найбоєздатніші російські підрозділи», а окупанти «лише створюють ілюзію відступу з міста, а насправді завозять туди нові підрозділи».

Подібну заяву опублікував і Генштаб 29 жовтня.

«Відзначається посилення угруповання ворога на правобережній частині тимчасово зайнятої території Херсонської області мобілізованими військовослужбовцями чисельністю до 1000 осіб.  Їх розселяють у помешканнях місцевих жителів, які покинули ці території», — йдеться у повідомленні.

Отже, як зазначає ЦПД, «загалом наполегливе відпрацювання роспропагандою теми “здачі Херсона” виглядає як інформаційна диверсія та спроба введення в оману військового керівництва України».

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.