Під час аналізу Хвиль дезінформації весни-літа 2022 року ми виявили, що одним з найбільш поширених російських наративів є наратив «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів». На той момент на нього припадало 10% фейків від загальної частки поширень.

Сьогодні фейкороби продовжують просувати цей меседж, тому ми детально розбираємо один із подібних кейсів дезінформації.

Що сталося?

Пропагандиські ресурси повідомили, що військовослужбовцям 92-ї бригади нещодавно вручили спеціальні нагороди від головнокомандувача ЗСУ. За даними російських Telegram-каналів, ці відзнаки є копіями нацистських нагород.

Також пропагандисти стверджують, що така культура копіювання (ймовірно, нацистів) існує в Україні вже досить довго, адже таким самим хрестом у 2018 році нагороджували військових, що брали участь в АТО. Ця інформація не відповідає дійсності.

Аналіз

Для початку розглянемо детальніше «ту саму нагороду 2018 року».

Орден «Сталевий хрест непереможених» був створений для відзнаки військовослужбовців, що захищали Україну до 24 лютого. За основу цієї нагороди взято традиційну емблему Збройних сил України.

Фото з допису «Укрінформ»

Нагрудний знак «Сталевий хрест» вручають військовим ЗСУ за виконання бойових завдань, проведення об’єднаних антитерористичних операцій, а також операцій з підтримки миру та безпеки. Особливістю цієї нагороди є те, що це — спеціальна відзнака головнокомандувача ЗСУ.

Фото: Володимир Шолдрук для Суспільне Житомир

Військова відзнака Німеччини «Залізний хрест» теж має подібну форму. Проте ця форма хреста відрізняється від української нагороди.

Розбираємось, звідки такі символи взялися у ЗСУ та чи стосуються вони ідеології нацизму.

За християнськими легендами, вперше хрест у військовій справі почали використовувати у 312 році н.е.: тоді римському імператору Костянтину I Великому явився образ Христа і повідомив, що цей символ принесе перемогу в битві. Після цього правитель наказав нанести хрест на своє спорядження, обладунки та щити.

З часом хрест як символ закріплюється у військовій справі, про що свідчать хрестові походи та, як наслідок, заснування Ордену Тамплієрів. У 1312 році орден розпадається, проте традиційний тамплієрський хрест залишається одним із військових символів у християнських європейських країнах. Цей символ фігурував у лицарстві, кавалерстві та козацтві. 

Це стосувалось й запорозьких козаків. Період козацького герботворення тривав від кінця XVI ст. до XVIII ст.: на більшості збережених прапорів того періоду присутнє зображення, в основі якого — тамплієрський хрест. Таке ж зображення є на козацькому стязі середини XVII ст., що зберігається у музеї в Стокгольмі — хоругва датується 1651 роком.

Фото козацького стягу з музею у Швеції.

В основі символів ЗСУ лежить саме козацька спадщина. Козацький хрест запорозьких козаків має чіткі лінії без заокруглень, хрест розширюється від центру.

Хрест, що фігурує серед військових нагород колишньої Пруссії та Німеччини, також є частиною історичної спадщини тамплієрів.

Орден «Залізний хрест» у 1813 році створив Фрідріх Вільгельм III. Відзнаку вручали за бойові заслуги у звільненні королівства Пруссія від Наполеона. У Німеччині XIX — XX ст. було чотири випуски цієї нагороди.

Перший, датований 1813 роком, був нагородою саме за визволення: на ордені зображено рік випуску, корону, що символізує форму влади, ініціали короля та гілку дуба. Випуски 1870 та 1914 років були створені вже королем Вільгельмом I. Вони вручались за заслуги у Французько-прусській війні та Першій світовій. На версіях цих років так само можна побачити рік випуску, корону та ініціали короля.

У 1939 році нагороду адаптували для нагородження військових Вермахту. Саме Гітлер перетворив цю нагороду на символ нацистської Німеччини. У версії 1939 року основними елементами ордену стали рік та свастика.

Зверніть увагу: «Залізний хрест» Німеччини протягом всіх історичних періодів має саме заокруглені лінії.

У той же час, хрест із нагороди ЗСУ подібний до традиційного церковного хреста у православній традиції, а знак по центру медалі є гербом роду Острозьких. Саме цей знак фігурує на прапорі козаків на картині «Битва під Оршею», де зображено бій між литовсько-русько-польськими та московськими військами у 1514 році.

Висновок

Орден «Сталевий хрест», яким зараз нагороджують у ЗСУ, не має нічого спільного з нацизмом та є трансформацією символів Запорозької Січі. Такий військовий знак як хрест з’явився задовго до народження Гітлера і є частиною історичної спадщини багатьох країн.

Поширення наративу про Україну як країну радикалів потрібне РФ для виправдання власної військової агресії та воєнних злочинів, скоєних їхніми військовослужбовцями.

Довіряйте лише перевіреній інформації! Якщо ж вам складно самостійно перевірити новину або важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».