Фейк. Через пригнічений стан військових на Харківщині підрозділи ЗСУ посилюються психологами з поліції та ДСНС

Вікторія Горак - 19 Квітня 2024 | 09:40

Мережею шириться інформація, що нібито через пригнічений стан військовослужбовців на Харківщині підрозділи Збройних Сил України посилюються психологами з поліції та ДСНС. Чи дійсно це так далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

Пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширив новину, що нібито через пригнічений стан військовослужбовців на Харківщині підрозділи Збройних Сил України посилюються психологами з поліції та ДСНС. Так, автори допису розʼяснюють, що це відбувається на тлі повідомлень про можливий наступ РФ на Харківщину, тому Міністерство оборони України запросило допомогу у Національної поліції та ДСНС для посилення підрозділів ЗСУ психологами. Саме тому, як повідомляє Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ», днями відбулися заняття психологів, яких планують відправити на фронт. Їхнє завдання підвищити морально-психологічний стан військових задля спроможності виконувати бойові завдання. 

«На тлі повідомлень про можливий наступ ЗС РФ на Харків, бойовий дух бойовиків ЗСУ в північному прикордонні регіону перебуває на низькому рівні: дається взнаки острах бути знищеним російськими високоточними авіабомбами. Дійшло до того, що деякі військовослужбовці відмовляються їхати на опорні пункти, що істотно підриває боєздатність українського угруповання», йдеться у дописі.

За доказ пропагандисти надали фото нібито з цієї події.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми звернули увагу на фото, що поширюють пропагандисти, адже на них можна помітити логотип «Національна поліція». 

Тож, ми перевірили офіційні ресурси Національної поліції й знайшли першоджерело фотографій, що опублікували фейкороби у своєму Telegram-каналі.

Так, це світлини з тренінгу-семінару у рамках проєкту МВС України «Пункт психологічних практик» та «Плану взаємодії психологів ГУНП та ДСНС в Харківській області», що відбувся 3 квітня 2024 року. Наступного дня, 4 квітня 2024 року, інформацію про захід розмістили на Facebook-сторінці Головне управління Національної поліції в Харківській області.

Порівнюючи фотографії з пропагандистського допису та з Facebook-сторінки Поліції Харківської області, можна помітити, що вони ідентичні.

Тож, психологи поліції та ДСНС Харківщини обговорювали принципи надання допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях.

«Психологи силових структур обговорили основні принципи взаємодії фахівців та алгоритм дій у разі необхідності надання екстреної психологічної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації», додають у пресслужбі.

Окрім того, ми безпосередньо звернулися телефоном до сектору зв’язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС у Харківській області із запитанням чи дійсно збільшилася кількість психологів для особового складу ДСНС у Харківській області. Пресслужба спростувала цю інформацію та зазначила, що кількість психологів не збільшувалася з початку війни:

«Дійсно, це фейк. Не залучаємось ми нікуди, та й не маємо права залучатися, бо служба ДСНС не є комбатантами, тому на передову лінію туди ми не маємо права залучатись. Щодо збільшення чи зменшення кількості (психологів – ред.), в нас є штатний розклад і він не змінювався від початку повномасштабної війни. Наші психологи працюють як з особовим складом, так і з населенням, що постраждали від російських ударів на місці. Вони виїжджають разом з рятувальниками й там на місці надають допомогу».

Спростування цій інформації й надали телефонним дзвінком у пресслужбі Національної поліції у Харківській області.

«Абсолютно не відповідає дійсності інформація, це були звичайні планові навчання, заняття і ДСНС, і поліції, тому що ці служби постійно працюють разом: на прильотах, після обстрілів. Вони разом надають допомогу людям і тут про ЗСУ не йдеться, йдеться про особовий склад і поліції, і ДСНС. Ця інформація абсолютно не відповідає дійсності і, тим більше не відповідає дійсності, що психологів відправляють на фронт. Кількість особового складу психологів не збільшилась. Наскільки я знаю, їх всього пʼятнадцять осіб на всю область».

Тож, перед нами черговий фейк, де російська пропаганда вкотре викривила інформацію до абсурду. Так, психологи силових структур насправді проводили тренінг для покращення навичок надання допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях, а не для через те, що їх відправляють на фронт. До того ж кількість особового складу психологів ДСНС та Нацполіції у Харківській області не збільшувалася від початку повномасштабного вторгнення. 

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.