Водії Uber у Відні насправді не відмовились возити українців. Цей фейк запустили російські телеграм-канали “Раньше всех. Ну почти”, “БюроИКС. Городской транспорт Z”, “Кремлевская прачка” та інші.

Суть справи

Передумовою для фейку стало відео, яке оприлюднив телеграм-канал “На видео видно”. У дописі йдеться про те, що на відео чоловіки б’ють таксистів у Відні, а потім сідають в машини з українськими номерами. Цю новину опублікував місцевий таблоїд Heute

“Незнайомці побили двох таксистів, які чекали клієнтів перед готелем”, — пише Heute.

Посилаючись на поліцію, видання пише, що бійка відбулась за місце для паркування. У побитті підозрюють українців. Речник поліції Christopher Verhnjak у коментарі виданню зазначив, що політичний мотив суперечки можна виключити.

Новина про бійку була опублікована 26 травня. Друга новина — про те, що підозрюються українці — 28 травня. За кілька днів її почали поширювати російські телеграм-канали.

“Uber, после резонансного случая с избиением гражданами Украины местных таксистов в Вене, больше не возит украинских беженцев”, — пише телеграм-канал “Раньше всех. Ну почти”.

Цей канал опублікував два повідомлення. На одному адміністратори виклали скріншот з додатку Uber, в якому під картою зірочкою позначено: ми не обслуговуємо українських біженців. І навіть переклали допис з німецької — для максимального підтвердження.

Спростування

Перевіривши фото через сервіс перевірки, ми побачили, що цей напис був домальований.

Крім нього, вся нижня частина з адресами теж була зроблена у фотошопі. Це також можна визначити за тим, як на нижній частині один від одного відрізняються шрифти на написах та адресах.

Аби підсилити вплив фейку, російські телеграм-канали додали до цього скріншоту фото з профілів водіїв Uber, які начебто пишуть, що відмовляються возити українців. Вони наводять двох водіїв — Randy та Mudita.

Насправді ж ці фото були опубліковані у мережі ще у жовтні 2017 року. Побачити їх можна на 185 сторінці. Ми розібрали профіль Randy і побачили наступне: у фотошопі йому додали знання німецької, змінили кількість місяців, які він користується додатком, та кількість поїздок.

Нижче публікуємо фейкові скріншоти, які запостили російські телеграм-канали.

Висновок

Насправді Uber не відмовлявся від перевезення українців, цих заяв не знайти на сторінках компанії. росія вдається до цих фейків, аби максимально погіршити ставлення іноземців до українських біженців. росіяни намагаються показати українців з найгіршого боку: нібито вони крадуть речі, жахливо себе поводять і так далі.

Згадаймо лише фейк про те, як українців не пускають до магазинів Праги, який ми розбирали минулого тижня.

Цікаво те, що частина російських телеграм-каналів, які поширили цей фейк, самі ж його і спростували. 

Информация о флешмобе австрийских водителей Uber по отказу возить украинских беженцевпосле избиения венских таксистов оказалась вбросом”, — написав телеграм-канал БюроИКС. Городской транспорт Z.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи будь-яку іншу інформацію — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.