Які фейки розвінчала наша команда за допомогою бота ПЕРЕВІРКА цього тижня — читайте далі.

Фейк! 

У Празі в магазини не пускають українців

У мережі з’явились фото з двох магазинів Праги, на вітрині яких висить табличка “українцям вхід заборонено”. Цю інформацію розповсюджують лише російські сайти. Мовляв, таблички розмістили, бо у Празі вже не витримують зухвалої поведінки українців.

Фактчекери з боту “Перевірка” знайшли в мережі один з магазинів, на фасаді якого начебто висить така табличка. У коментарі фактчекерам менеджери магазину жіночого одягу  Punčocháče Karlín відповіли, що це неправда.  

Ми також перевірили зображення і з’ясували, що табличка була додана до фасаду завдяки фоторедактору.  

Фейк!

По світу вистачить зерна лише на 10 тижнів

У соцмережах поширюють новину з посиланням на ООН, що на Землі залишилося запасів зерна лише на 10 тижнів. 

Першими цю інформацію опублікувало видання “Інсайдер” 21 травня. В самому матеріалі згадують безіменного експерта, але з посиланням на сайт ООН, де можна знайти запис трансляції засідання Радбезу від 19 травня. Її було присвяченого розв’язаній росією війні та продовольчій безпеці. 

Фактчекери з “НотаЄнота” розібрали цей запис. На ньому виступала Сара Менкер, засновниця і виконавча директорка Gro Intelligence — компанії, яка забезпечує найбільший у світі збір даних у сільськогосподарському секторі. Вона справді сказала про запаси пшениці у світі на 10 тижнів. Наразі ситуація дійсно дуже складна, але оцінки урядів відрізняються від її даних. Про це сама Сара Менкер зазначила у своєму виступі

Крім того, радник президента України Олексій Устенко заявив, що Україна має достатні запаси зерна, щоб задовольнити внутрішній і світовий попит до кінця 2022-го року, а то й у 2023-му.

Маніпуляція!

Солі в Україні не буде

Найбільший український виробник “Артемсіль” зупинив роботу через бойові дії. Про це повідомив в.о. директора підприємства Віктор Юрін 23 травня. Пішли чутки, що тепер сіль зникне з прилавків, буде її дефіцит.   

Завод справді припинив роботу. Однак Віктор Юрін повідомив, що видобуток солі зупинився ще у квітні, і поки тривають бої, нашу сіль будуть замінювати імпортованою. Тому зараз налагоджують логістику.  

Журналісти з LIGA.net також поцікавились в АТБ-маркеті про справи з закупкою солі. Менеджер продуктової мережі розповів, що ще з березня почали налагоджувати імпортне постачання. Наразі є домовленості з постачальником із Туреччини — ціна 1 кг солі у роздрібі буде до 20 грн. Менеджер зазначив, що дефіциту продукту не буде. Можливо, деякий час матимуть місце тимчасові перебої через переналаштування логістичних ланцюжків, але сіль буде, хоч і дорожча.  

“Навіть попри зупинку роботу “Артемсолі” в Україні є інші шахти для її видобутку, а також можливості налагодити імпортне постачання”, — прокоментував перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України, член Української ради бізнесу Михайло Непран

Маніпуляція!

В українському парламенті розробляють законопроект, який наділить особливими правами громадян Польщі на території України

Законопроект передбачає, що поляки зможуть займати виборні посади, бути призначеними в органах державної влади, на керівні посади оборонних підприємств,  отримувати доступ до секретних даних, обіймати посади у різних судових  інстанціях. А польська поліція взагалі зможе стежити за правопорядком в Україні. 

Таку інформацію поширюють російські телеграм-канали, додаючи, що українці дуже обурюються цим у соцмережах. 

Насправді ж 22 травня, під час візиту польського президента Анджея Дуди, Володимир Зеленський анонсував подання найближчим часом подасть до Верховної Ради України законопроект, аналогічний польському, в якому йдеться про допомогу громадянам України у Польщі. Інших деталей Зеленський не розкрив. 

Ми знайшли закон про допомогу українцям, який ухвалили у Польщі. У ньому йдеться про законне перебування наших співвітчизників у країні до 18 місяців, право на тимчасове проживання терміном на 3 роки. Легальне перебування дітей, народжених у Польщі українками, які втекли від війни, дозвіл для студентів та школярів продовжити навчання у польських закладах освіти, дозвіл на роботу та доступ до медичної допомоги. Крім того, одноразова фінансова допомога. Про можливості для українців обіймати якісь посади в поліції чи судових органах у законі не йдеться.

Фейк!

У Київській області людей не пускають додому через те, що у їхніх квартирах живуть військовослужбовці ЗСУ

У соцмережах поширюють відео, в якому начебто українські військові ніби не пускають жителів у власні домівки, тому що тепер вони зайняті бійцями ЗСУ. Зазначається, що відео знято у селі Люжет на Київщині, якого не існує. Адже на Київщині, а саме у Вишгородському районі , є село Лютіж. російською село має назву «Лютеж». 

Насправді ж на відео показана база відпочинку під Києвом, яка до початку війни використовувалася однією з найбільших релігійних сектанських організацій України — Духовним центром “Відродження”. 

Наразі базу передано для використання захисникам України. Це обурило лідера релігійної організації “Відродження”, так званого самопроголошеного “апостола” Володимира Мунтяна. Він й був організатором проведення подібних “мітингів” прихожанами “Відродження”.

Читайте також наш матеріал Як російська пропаганда використовує західні ЗМІ: приклади з боту ПЕРЕВІРКА і дізнавайтесь більше про схеми та свідомі маніпуляції з боку рф.